OLUMLAMALAR & ŞİFA Sana Bana Özel 

Kalp çakrasını açmak ve iyileştirmek için yöntemler

Sevgi

Kalp çakrası, sevgi alıp verme yeteneğimizin merkezidir ve sevgi tüm iyileşmenin temel kaynağıdır. Yaşadığımız hayatı düşünecek olursak, sevgi 3 ana kaynaktan gelmektedir: Diğerlerinden, kendi içimizden (kendini sevme) ve evrensel kaynaktan (ilahi sevgi). Bütün bu sevgi kaynakları, kalp çakrasıyla bağlantılıdır ve derin bir iyileştirme gücüne sahiptir.

Kendini sevmek ve kabullenmek

Kalp çakrasını açmanın ilk adımı, kişinin kendi içine dönmesi, kendisini sevmesi ve kabullenmesidir. Öz sevgi ve öz saygı alıştırmaları yapmak, kalp çakrasının iyileşmesi için önemli anahtarlardan biridir. Bunu başarabilmenin en iyi yolu, ruhunuzla bağlantı kurmak ve insani yönlerinize sevgi göndermektir. Kendinizde takdir ettiğiniz özelliklerinize sevgi/minnet gönderin ve eksikliklerinize karşı daha affedici ve merhametli olun. Zamanla kendimize karşı daha güçlü bir sevgi inşa edeceğizdir ve bu sevgi daha dengeli olmamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca:

 • Günlük hayatımızda bizi yönlendiren farklı karakteristik özelliklerimizin (özellikle hoşumuza gitmeyen ve karanlık olarak tanımlayabileceğimiz yönlerimiz) farkına varıp kabul etmeliyiz. Suçluluk, utanç ve öfke gibi duygular bu parçalarımızı görmemizi engelleyebilir.
 • Kendimize olan sevgimizi ne şekilde geliştirebileceğimizi öğrenmeliyiz.
 • İçsel çatışmalarımız üzerinde çalışmalıyız.
 • Kendimizle olan negatif içsel konuşmalarımızı dizginlemeliyiz ve kendimize karşı daha az yargılayıcı olmalıyız.
Affetmek

Kendimizi ve başkalarını affetmek, iyileşmenin ve kalp çakrasındaki blokajları kaldırmanın temellerinden biridir çünkü geçmiş yaşanılanlara tutunmak ve kin/dargınlık beslemek, en çok bize zarar verecektir. Acı verici deneyimlerden ders çıkarmanın ve şikayetlerimizi salıvermenin muazzam bir iyileştirici gücü vardır.

Derin nefes alıp verme egzersizleri

Sessizce durup kendimizi gözlemlediğimizde, en temel yaşamsal şeyin nefesimiz olduğunun farkına varabiliriz. Nefes alıp verirken sadece oksijen alıp karbondioksit vermiyoruz. Aynı zamanda nefesin görünmeyen kısmından yaşam enerjisi de çekiyoruz. Bu yaşam enerjisi ise bize canlılığı veren, enerji bedenimizi tazeleyen pranayı taşımaktadır. Tekrar bedensel kısma dönecek olursak, ne kadar derin nefes alırsak bir o kadar oksijeni bedenimizdeki hücrelere taşırız. Bu oksijen ise metabolik fonksiyonlarımızı daha işlevsel hale getirir ve bu işlevsellik kendimizi daha rahat hissetmemizi sağlar. Kalp çakramızla alakalı sorunlar yaşıyorsak, derin nefes alıp vermek çok faydalı olacaktır.

Ormanda vakit geçirin ve doğayı sevin

Kalp çakrasının rengi yeşildir ve doğada vakit geçirmek bu enerji merkezinin açılmasına yardımcı olacaktır. Orman gibi yeşilin ve oksijenin bol olduğu alanların bilimsel olarak ispatlanmış pozitif etkileri vardır. Tabi ki doğayı sadece ormanla sınırlamıyoruz. Metropol yaşamından ve betondan uzaklaşabileceğimiz her türlü doğal ortam ruhumuza çok iyi gelecektir.

Sarılın

Hepimiz sosyal varlıklarız ve sağlıklı olabilmemiz için sevgi dolu şekilde fiziksel temas kurmamız gerekir. Sarılmak, oksitosin hormonunu salgılar ve bu hormon bütün bedeni rahatlatan doğal bir antidepresandır. Dokunmak, öpmek, sarılmak, masaj yapmak gibi herhangi bir fiziksel etkileşim iki beden arasındaki yüksek frekans aktarımı için güçlü bir araçtır.

Yoga, aromaterapi, şifalı taşlar, ses terapisi ve çakra için uygun besinler

Bu yöntemler kalp çakrası ve tüm diğer çakraları iyileştirmek için kullanılan ortak tekniklerdendir. Bu tekniklerden herhangi birini günlük rutininize ya da iyileştirme çalışmalarına eklemeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Sayfanın sonunda ‘Ek iyileştirme yöntemleri’ adlı başlıkta daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Empati yapın

Zihnimiz, başkaları hakkında değerlendirmeler/yargılar yaparken empati eksikliğinden ötürü kolayca yanlış/eksik sonuçlara/yargılara ulaşabilir. Genellikle bu yargılar (zor durumlar karşısında) sevgi dolu olmayan, sert ve önyargılı düşünceler olmaktadır. Kendimizi böyle negatif düşüncelerde yakaladığımızda ya da bir başkasına karşı öfkelendiğimizde empati yapıp karşı tarafı anlamaya çalışırsak, olaya farklı bir perspektiften bakmış oluruz ve durumu daha iyi anlamış oluruz. Bu durum daha sevgi dolu kararlar almamıza sebep olur ve olası blokajları da önler.

Gülümseyin

Hiçbir sebep olmadan gülümseme pratiği yapın. Telefonu açarken, alışveriş yaparken ve okulda/işte gülümseyin. Aynada kendinize her baktığınızda gülümseyin. Hatta düşünürken bile gülümseme alıştırmaları yapın. Her gülümsediğinizde, farkındalığınızı göğsünüze/kalbinize yerleştirin. Kalbinizden gelen basit bir gülümseme eylemi, hayatınıza daha çok eğlence, neşe ve mutluluk çekecektir. Sevinç titreşiminde olduğunuzda, auranızda yukarı ve enerjik bir değişim olur. Bu titreşim, yüksek frekansınızı yayıyor olduğunuz anlamına gelir. Gülümseme yeteneğinde ustalaşın ya da sizin için en iyi olan herhangi bir tekniği kullanın. Bu, sevincin duygusal frekansını dışsal olarak ifade etmenize yardımcı olacaktır. Örn: Gülmek, kıkırdamak ya da neşe saçmak gibi.

Kalp çakrası için olumlamaların kullanılması

Bilinçaltımızdaki negatif düşünce yapılarını, pozitif düşünce yapılarıyla değiştirmeye olumlama denir. Her düşüncenin belirli bir frekansı vardır ve bu düşünce frekansları ise bilinçli ve/veya bilinçsiz olarak çakraları etkilemektedir. Olumlamalarla alakalı biraz daha bilgi vermeden önce şunu unutmamamız çok önemlidir. Olumlamalar, hayatımızda çözmemiz gereken zorlukları ve negatif düşünce kalıplarının ana nedenlerini es geçmemiz/görmezden gelmemiz anlamına gelmemektedir. Ortada çözümlenmesi gereken mental, duygusal, enerjisel ve ruhsal sorunlar varken, bunların kök nedenlerine inmeden ‘her şey çok güzel’ dememiz, bu sorunların üzerini örtmekten öteye gitmeyecektir fakat sorunlarımızın ya da çözümlenmesi gereken şeylerimizin olması ise pozitif düşünmemizi ve bilinçaltımızı olumlamalarla programlamamıza engel değildir. Lütfen ikisi arasındaki farkı iyi anlayın.

Tavrınızı, enerjinizi değiştirmek, çakra blokajlarınızı açmak ve kendinize ilham yaratmak için olumlamaları kullanabilirsiniz. Kendinizi rahatlatıp, sakinleştirdikten sonra sesli olarak ya da gözlerinizi kapatıp meditatif bir durumda sessiz şekilde bu olumlamaları bilinçaltınıza aşılayabilirsiniz. Buradaki püf noktalardan biri, söylediğiniz olumlamayı kalpten ve hissederek söylemenizdir. Ek olarak, her olumlamayı kalpten ve hissederek söylerken, o olumlamayla alakalı çakra bölgesine odaklanıp, çakranın genişlemesini ve/veya çakradaki blokajların sakince çözümlendiğini de hayal ederseniz, çift dikiş fayda sağlamış olursunuz. Şimdi kalp çakrası için kullanabileceğiniz (kendi olumlamalarınızı bulmaktan ve kullanmaktan çekinmeyin) olumlamalara örnek verelim:

 • Sevgi, her şeyin ilacıdır
 • Ben tamamen ilahi sevgiyle dolu sonsuz bir varlığım
 • Sevgimi özgürce sunarım ve sevgiyi başkalarından özgürce kabul ederim
 • Kendimi ve başkalarını affediyorum
 • Sahip olduğum her şey için minnettarım
 • Tüm korkularımı salıveriyorum ve sevginin beni bulmasına izin veriyorum
 • Kendimi, sağlıklı ve beni tatmin edecek ilişkilere tamamen açıyorum
Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!