OLUMLAMALAR & ŞİFA Sana Bana Özel 

Holotropik Nefes Çalışması

Holotropik Nefes Çalışması, kendini tanıma, kişisel dönüşüm ve şifa için güçlü bir araçtır. Bu yöntem modern bilinç araştırmalarından, derinlik psikolojisinden ve çeşitli eski ve yeni ruhsal pratiklerden deneyimleri birleştirmektedir. Nefes, uyarıcı müzik ve serbest bırakma sürecine odaklanmak, “olağandışı bilinç durumları”nı uyarır. Bu durumlar (psişe) “ruh”un, spontan iyileşme potansiyelinin harekete geçmesine yol açar.

“Holotropik” kelimesi Yunanca’dan alınmıştır ve “bütünlüğe doğru yol almak” anlamına gelmektedir. Dr. Stanislav Grof ve eşi Christina tarafından geliştirilen Holotropik Nefes Çalışması, ruhsal açılımı sağlamak için nefes ve müziği kullanan en eski tekniklerin bir karışımıdır. Evrenle bütünleşerek içgörü, bilgelik ve şifaya ulaşmak için kendi iç potansiyelimizi kullanabileceğimiz Holotropik Nefes Çalışmasının ana ilkesidir. Bu dışardan yönlendirilmeyen tümüyle içsel bir süreçtir. Yaşayanlar, bu “bilme”nin başka her türlü bilmek’ten farklı olduğuna tanıklık edeceklerdir.

Holotropik nefes çalışmaları hızlı ve derin nefes alışlarla kana, alışık olduğu seviyenin üzerinde yüksek oranda oksijen yüklemeyi esas alır. Çalışmalar eğitmen eşliğinde ve kontrollü ortamda yapılmalıdır.

Holotropik Nefes Çalışması, bilinçdışının en derin katmanlarına dokunur, size kim olduğunuzu sorgulatır, bitmemiş işlerle ve karmik düzeylerden duygularla karşılaşmanıza, şu anki yaşamınızdan, doğum öncesi ve sonrasından en eski travmatik anıları yüzeye çıkarmanıza yardımcı olur, çoğu zaman büyük “bütün”le ilişkiye geçmenizi ve yaşamınızı tekrar anlamlandırmanızı sağlar. Bir kez yaşadığınızda bütün bunların tam anlamıyla gerçek olduğunu görürsünüz, bu şaşırtıcıdır, şaşırtıcı olduğu kadar değiştiricidir de… Günlük yaşamda çoğu kez bize ait olmayan şeylere takılır, değişme korkusuyla bunlara tutunur kalırız. İşte Holotropik Nefes Çalışması bize bu korkumuzun anlamsızlığını gösterir.

Holotropik Nefes Çalışması aracılığıyla kişiler kendilerini yeniden “tanımlama” şansı elde ederler, büyük bir olasılıkla yeni bir anlayış düzeyine gelerek dünya görüşlerinde ve yaşam biçimlerinde bir değişiklik deneyimlerler.

Holotropik nefes alıştırması sırasında kişiler bir halı üzerine uzanırlar. Müzikle birlikte nefes almaya başlarlar ve bir süre sonra olağandışı bir bilinç durumuna geçerler. Bu durum insanın içindeki iyileşme sürecini harekete geçirir, kişiye bireysel içsel deneyimler kazandırır. Yaşanan her deneyim ve iyileşme miktarı kişiye özeldir, deneyimler konsept olarak benzese bile her biri eşsizdir.

Bu sürece odaklanılmış enerji çalışmaları ve kişilerin yaşadıkları deneyimleri ifade etmelerine dayanan mandala çizimi eşlik edebilir. Genelde çiftler halinde yapılan bir çalışmadır. Çiftlerden biri süreci yaşarken diğeri onu gözlemler.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!