OLUMLAMALAR & ŞİFA Sana Bana Özel 

Sigarayı Nefesle Bırak

Sıgara içmeyi bırakma niyetinizi yaparken bir kaç derin diyafram nefesi alarak zihninizi kutupsallaşmadan ve karşı direnç oluşturmaktan kurtarın. Kendinize güvenin. Sigarayi bakabileceğinize inanin. Hayatinizda daha önce basardiginiz zor işleri düsünün. Bir kaç derin nefes daha alırken şimdi sigarayi da bırakabileceğinizi ve bırakmak için şu anın en uygun zaman olduğunu düşünün.

Sıgara içme arzusu yaratan tesiri dağıtacak iradi kuvveti sağlamak için aşağıdaki nefes çalışmalarının herbirini yirmişer kere tekrarlayın.

A) Kısa ve derin nefesler alın, kısa ve hızlı verin ( İki sayıda alın, iki sayıda verin )
B) Kısa ve derin nefesler alın, çok uzun verin. ( İki sayıda alın, yirmi sayıda verin )
C) Uzun nefes alın, çok hızlı ve kısa verin ( Yirmi sayıda alın, iki sayıda verin )
D) Uzun nefes alın, uzun nefes verin ( Yirmi sayıda alın, yirmi sayıda verin )

Sigarayi birakmakla neler kazanacağınızı düşünün. Daha uzun yasamak, kendini daha sağlıklı ve iyi hissetmek, para biriktirmek ve daha temiz kokmak. Bunları yazili hale getirin ve her gün okuyun. Ailenizle ve arkadaslarinizla sigarayi birakma kararı aldığınızı paylaşın.

Kendinize spor egzersiz programi belirleyin. İlk hafta boş zamanlarınızda spor yapmanız hem aklınıza sigara içme düşüncesini getirmeyecek hemde spor hareketlerinin getirdiği gevşeme ve rahatlama sonucu strese bağlı sıgara alışkanlığının önüne geçmiş olacaksınız. Spor yapmak stresinizi azaltacak ve sigaranin vücudunuza yillardan beri verdiği zarari tamir etmesine yardimci olacaktir. Haftada 3-4 kere en az yarım saast spor yapin. Hergün günde üç kere onar dakika süreyle vejetoterapik nefes egzersizleri yapin.

Gün içinde sıgara içme arzusu duyduğunuzda hemen gözlerinizi kapatin.Burnunuzdan derin nefes alin, nefesinizi birkaç saniye tuttuktan sonra çok yavas bir sekilde agız ve burnunuzdan verin. Nefes egzersizini yaparken, her seferinde daha temiz ve daha rahat nefes aldiginizi ve sıgara içme arzunuzun azaldığını hissedeceksiniz. Birisi size sigara ikram ederse sıgarayı bıraktığınızı, sıgaranın esaretinden kurtulmaktan memnun olduğunuzu ve ikram eden kişininde bırakması için tavsiyede bulunun. Bu sizin kendinize olan güveninizi artiracaktir. Sigarayi birakmak isteyen bir arkadasiniz daha varsa bunu beraber yapmak daha kolay olacaktir. Birbirinizi tesvik edici konusmalar yaparak birbirinizi motive edin. Dişlerinizi temizletin ve her zaman temiz tutun. Ne kadar temiz ve güzel göründüklerini aynada seyredin. Her zamankinden daha fazla su için. Her aklınıza geldiğinde derin diyafram nefesleri alın. Su ve bol oksijen vücudunuzdan nikotinin ve diğer zararli kimyasal maddelerin atilmasina yardimci olacaktir. Sigaranin verdigi zararlari düzeltecektir. Ayrica, yemek yeme isteginizi de azaltacaktir.

Sigarayi en çok ne zaman istediginizi düsünün, caniniz sıkkın olduğunda, sevinçli bir haber aldığınızda, yemekten sonra, isten eve gelince, sabah uyanmınca, çay içerken vb…. Sigara içmek arzusu duyduğunuzda tesir geçene kadar derin nefesler alın, mümkün olduğunca nefesinizi tutun ve çok yavaş bir şekilde verin.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!