ASTROLOJİ Sana Bana Özel 

Hint Astrolojisine Göre Aşıklar ve Aşk Evlilikleri

Gandharva Vivaha

Aşıklar ve Aşk Evlilikleri
1.Bölüm

Venüs (Sukra) hayatımızda ”aşkı” temsil eder. Venüs geri giderken olsa gerek aşk ve ilişkilerle ilgili bir yazı yazmak istedim. Kendi yıldız haritamda Venüs şu anda ASC de bulunuyor. Nasıl bir dürtüyle bu konuya çekildiğim malum…

Hint toplumu, (Batı’dan henüz etkilenmediği orijinal hali ile), Batı toplumuna nazaran insan egosuna daha az odaklıdır. Örneğin Batı’da planlanmış bir evlilik çirkin bir şeydir. Bizim düşüncelerimize göre, sevdiğimiz insanla evlenebilmek güzel bir şeydir. Batı tarzı evlilik iki kişi arasında alınan bir karardır.

Ancak, Hint toplumunda planlanan evlilikler aileler arasında gerçekleşen bir karardır. Hindistan’da çoğunlukla, çiftlerin evlenebilmeleri için kozmos’un kadersel onayının varlığı bir astrolog tarafından araştırılır. Gerçi, söz konusu iki kişinin duygusal durumları da hesaba katılır, ancak karar verici değildir. Ancak, günümüzde Hint toplumunda da Batı etkisi görülüyor.

İlk bölümden sonra, Hindistan’ın Hollywood’u olan Bollywood’un en önemli iki starının yani Ash-Abhishek aşkını ele alıp, evliliklerinin nereye gidebileceğini yorumlamak istiyorum. Bu evlilik daha sonraki bölümlerde söz edeceğim Mars baskısından (Kuja dosha) ve bazı uyumsuzluklar nedeniyle Vedik astrologları tarafından onay alamamış ve magazin sayfalarında kıyamet koparılmıştı. Gelin Aishwarya Rai ,önce bir muz ağacıyla evlendirilmişti.

Şimdi bu eşleşimi daha sonraya bırakıyor, Vedik astrolojiye göre halen Anadolu’da da kızların evden kaçacak kadar gözlerini kör eden aşk evliliği, yıldız haritalarında nasıl oluşuyor? Kısaca göz atalım.

Hint mitolojisinde “aşk evliliği” Gandharva Vivaha…

Bir kişinin aşk evliliği yapıp yapamayacağı yıldız haritasında öncelikle 1.ev ve 7.ev ilişkisine dayanır. Diğer bir gösterge ise 5.evdir. Venüs ise aşkın karaka yani kılavuz gezegenidir. 11.ev lordu (yöneticisi) nun da bu işte parmağı vardır. Şansı temsil eden 9.evi de incelemeye alıyoruz.

Örnek alınan yıldız haritalarında 1.ev ve 7.ev lordları karşılıklı ağırlama (Parivartana Yoga) yapıyorlarsa kadın veya erkek birbirlerinin sorumluluklarını alabiliyorlar. Diğer önemli kombinasyon 5.ev lordu ile 7.ci ev lordunun karşılıklı ağırlama yapması veya kavuşum yapmasıyla oluyor.

1. örnek (Whole-Sign’a göre): ASC yani yükselen Başak burcu . Merkür 7.evde yerleşmiş. Tabii 7.ev Balık olacak. 7.ev lordu Jüpiter de 1.eve yerleşmiş. Bu durumda 11.ev Yengeç burcu olacaktır. Lordu Ay, 9.ev yani Boğa’da yerleşmiş. Ay Boğa’da yücelir. 9.ev şans ve kader evidir.

Böyle bir kişi ailesinin onayı olmadan aşk evliliği yapmış ve halen mutlu iki oğlan ve üç kız çocuğu olmuştur.

2. bir örnek harita şöyle: ASC yani Lagna (yükselen) Yengeç…Lordu Ay 7.ci evlilik evinde yerleşmiş. Bu durumda 7.ev Oğlak burcu olur. Oğlak burcunun lordu Satürn 1.eve yerleşmiş. İşte karşılıklı ağırlama yani Parivartana Yoga…Bu kişi de aşk evliliği yapmıştır. Ancak Ay’a göre harita incelendiğinde hem 6 ve 8 evlerdeki malefik gezegenler Ketu ve Mars ve hem de 7.ci eve düşen Satürn nedeniyle eşi erken ölmüştür.

3.örnek şöyle: 5.ev romantizm evidir. Bu evde yerleşmiş bir Venüs kişinin bir çok romantik ilişkiye açık olduğunu gösterir. Ama haritamızda Venüs, Mars, Merkür, Satürn ve Jüpiter ASC yani Lagna’da yerleşmiş. ASC yani yükselen Yay burcu…

5.ev lordu Mars oluyor, 7.ci ev lordu ise Merkür….Mars ve Merkür kavuşum yapıyorlar. Bunları 11.ci arzular, istekler ve kazançlar evinin lordu Venüs destekliyor.

Bu kişi de yine çok ses getiren bir aşk evliliği yapmıştır.

“Aşk”tan söz etmek bana iyi geldi. Hele toplumsal travma yaşadığımız bu günlerde eski değerlere dönmek cabası…Aşka aşık bir insan olarak, hep aşkla kalın dilerim.

Ash ve Abhishek
Aşıklar ve Aşk Evliliği 2.Bölüm

Geçen yazımda Bollywood’un iki önemli film starının aşk evliliğini inceleyeceğimi söylemiştim. Hindistan’nın ünlü jönü Abhishek Bachchan ve 1994 Dünya Güzeli, Hintli oyuncu Aishwarya Rai’nın evlilik kararının, Hindistan’daki astrologları ayağa kaldırdığını biliyoruz. Rai’nin haritasındaki Mars’ın konumu yüzünden damat erken ölebilirdi, ancak gençler buna rağmen fikirlerini değiştirmedi. Astrologlar olumsuzlukları bertaraf etmek için Aishwarya Rai’nin Tanrı Vişnu simgesiyle ya da muz ağacıyla sembolik bir evlilik yapması gerektiğine inanıyorlardı. Böylece kötü talih kader olmaktan çıkacaktı. Gerçekten Aishwarya Rai bu çareye başvurdu ve sembolik evlilikten sonra Aishwarya Rai ve Abhishek Bacnchan 19 Şubat 2007 de resmen evlendiler.

Aishwarya Rai

1.Kasım.1973

Saat : 4.05

Mangalore-Hindistan

Abhishek Bachchan

5.Şubat.1976

23.49.40

Mumbai-Hindistan

Eşleşim için, 4 ayrı faktör inceleyeceğiz.

1-Olumsuz göstergeler

2-Takımyıldızlar (Kuta Analizleri)

3-Evliliğin yapıldığı zaman kalitesi-Dashalar

4-Doğum haritaları-Ayrılık etkileri-Mars Baskısı

PS:Ayrıca Tajika (Batı) açılara da bakılmalıdır.

1-Çiftin mutlu olabilmesi için her iki haritadaki olumsuz ve olumlu göstergelerin oranına bakıyoruz. Günümüzde bu puanlama sistemi biraz esnedi ve kız ve erkek haritasında olumlu ve olumsuz göstergeler eşit tutuluyor ve sonuç böyle olduğunda da çiftin mutluluğu öngörülüyor. Ancak Abhishek’in negatif göstergeleri Aishwarya’dan %36 daha fazla, (kadınlara nazaran erkek haritasında maksimum %25 olumsuz gösterge var olabilir) bu nedenle mutluluğa gölge düşüyor. (Fazla teknik olacağından özet yaptım)

2-Kuta analizlerini teknik olarak yine kısaca geçeceğim. Bu sistemin içinde Gana Kuta,Yoni Kuta, Mahendra Kuta, Rasi Kuta, Graha Maitri, Vasya Kuta, Rajju, Nadi Kuta ve diğerleri…

Vedik Astroloji’de Ay çok büyük önem taşır. Ay’ın bir ay boyunca dünya etrafında dönerken 27 Nakşatra’ya (yıldız kümesi) konuk olur. Kuta analizlerinde, 27 tane Yıldız kümesi veya Takımyıldız (Nakşatralar) çeşitli gruplar oluşturuyor. Belirli kurallara bağlı olarak puanlar alıyorlar.

Örneğin; gelin ve damadın Ay’larının bulunduğu Nakşatralar yani Takımyıldızlar inceleniyor. Abhishek’in Ay’ı Poorvashada’dan, Aiswarya’nın Ay’ı Revati Nakşatraya sayarsak kurallara göre 30 puan alıyor. Tersine sayarsak 28 puan alıyor. Bu oldukça mükemmel bir sonuç..En yüksek 36 puan ve yarısından (18) fazlası işlevsel oluyor.

Ayrıca ASC-Lagna, Güneş, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn Nakşatraları da inceleniyor.

Örneğin Gana Kuta incelenirken Manusha nakşatra (insan) veya Deva nakşatra (melek) kategorisindeki erkek, Rakshasa nakşatra (cin) kategorisindeki bir kızla evlenmemelidir. Ama Rakshasa kategorisindeki bir erkek Manusha veya Deva kategorisindeki bir kızla evlenebilir.

Takımyıldız uyumuna oldukça detaylı hesaplar yaparak baktığımızda mükemmel bir sonuç görüyoruz. Ancak mutluluk için öncelikle 1.şıkta ele aldığımız olumsuz göstergeler daha önemli, bu nedenle tek başına, (geleneksel olarak ele alınan -star matching- yanıltıcı olabiliyor), bu bölüm yine de yeterli olmuyor.

3-Dasha’lar : Olayların ne zaman olacağını belirlemek için, Gochar’ın (transit) bilgisinin yanı sıra bir tahmin ögesi olarak Dasha sistemi kullanır.

Dashalar çok önemli olup, yaşamda önemli değişikliklerin ne zaman olacağını açıklar.

Abhishek ve Aishwarya’nın 19 Şubat 2007 de evlendiğini biliyoruz. Evlilik günü Abhishek Venüs, Merkür, Merkür, Ketu periyodundaydı. Aishwarya ise Mars, Ay, Satürn, Ketu periyodunu sürüyordu. Bu periyotlarda ayrılık kokusu var. Abhishek Venüs (Büyük) Mahadasha’sında… Abhishek’in doğum haritasında Asc-Lagna Terazi burcu yöneticisi Venüs, Terazi’de ayrılık veren Rahu bulunuyor. Transitlere bakarsak, Venüs’ün Yengeç’teki geri hareketini göz önüne alarak İkizler’de sayabileceğimiz ayrılık veren Satürn’den bakış aldığını görüyoruz. (Alt) Antardasha Merkür, daha alt dasha da (sub-sub dasha)Merkür…12. ci evin lordu olarak yine ayrılık havasını kokluyoruz. Yine Merkür’ün ayrılık veren gezegenlerden biri olan Güneş’le kavuşumu sanki yorumumuzu destekliyor. Ayrıca yine ayrılık rüzgarlarının esebileceği Oğlak burcunda yerleşmiş. Bu durumda Merkür üç kez ayrılık olabileceğini vurguladı. Sookshma-4.cü alt dasha Ketu doğal olarak ayrılık göstergesidir ve haritada ayrılık veren Satürn’den bakış almaktadır. Abhishek açısından ayrılık gezegenlerinin yoğun biçimde işleyebileceğini görmüş olduk.

Aishwarya’nın Mahadasha’sı Mars… 3.ve 8. evlerin lordu olarak hakaretle karşılaşabilir. Doğum haritasında, Antardasha Ay ise ayrılık veren Satürn’den bakış alıyor. Burada Ay kazançla olduğu kadar ayrılıkla da ilgili… Ay diğer bir ayrılık veren gezegen Rahu ile kavuşumda. Ay periyodu da ayrılık havasını güçlendiriyor. Şimdi sub-sub periyot olan Satürn’e göz atalım. Kendisi doğal olarak ayrılık veren bir gezegen. Yine Ketu Sookshma yani 4.alt dasha olarak hem kendisi hem de Satürn’le kavuşumu çifter çifter ayrılık vurgusu yapmakta… Evlilik tarihinde Aishwarya da ayrılığa yatkın enerjiler içinde. Bu durumda her iki yıldız için de ayrılık için tehlike çanları her an çalabilir.(devamı var)

Dasha’lardan yukarıda söz ettim. Şimdi, doğum haritalarında ortaya çıkan ayrılık etkileri nelerdir? Mars Baskısı nedir? Bunları da kısaca 3.cü ve son bölümde inceleyelim…Hepimizin doğum haritasında negatif enerji veren gezegenlerin etkilerini “Sır”la pozitif alana çekelim…diliyorum.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!