ASTROLOJİ Sana Bana Özel 

Hint Astrolojisine Göre Evlilikte Problem Mars Baskısı

Şimdi doğum haritalarındaki ayrılık etkileri nelerdir? Evliliklerde Mars Baskısı nedir? Bunları inceleyelim.

Öncelikle Mars Baskısı yani Kuja Dosha nedir ?

Mitolojik olarak Mars’a ait bir öykümüz var. Bu öykünün kahramanları Tanrı Shiva ve Parvati’nin çocukları olan Ganesh ve Mars (Kartika)dır. Kahramanlarımız mutlak surette evlenmeyi kafalarına, koymuş ve ayrıca çok isteklidirler. Ebeveynleri her ikisine de bakire gelin adayları bulmuştur. Mars genç kıza aşık olmuş fakat, Ganesh hile yaparak, her iki gelin adayını da elde etmiştir. Kartika yani Mars yapayalnız kalmış ve üzüntüden Himalayalar’da inzivaya çekilmiş, kendini meditasyona vermiştir. Bu öykü bize Mars’ın ihtirasını, evliliğe ve ilişkiye susadığını fakat asla evlenemediğini, aşkta hayal kırıklığı yaşadığını anlatır. Bu nedenle evlilik, evliliğin devamı ve ilişkiler açısından Mars’ın haritadaki konumu çok önemlidir. Mars gezegeninin doğum haritasındaki yerleşimi bazan “Kuja dosha” denilen Mars baskısı oluşturarak, kişileri evlilik konusunda zorlar ve problem yaşamalarına neden olur.

Mars genel olarak eylem, enerji, fiziksel güç, cesaret, kahramanlık, kararlılık gücü, kardeşlerle ilişkilendirilir. Korku nedir bilmez ve tüm Graha’ları yani gezegenleri savunan baş kumandandır. İsteklerini mutlaka elde eder. Ulaşılamayana karşı çekilir ve mücadele eder. Doğal güçleri kontrol edebilme kapasitesine sahiptir. Ayrıca gerçeği aramak, ruhsal yönde gelişmek ve kendini gerçekleştirmek için Mars yardımcıdır. Ruhsal gelişim yolunu seçmek cesaret ister. Çünkü bu seçimde engellerle yüzleşmek gerekir. Başkalarını etki altına alabilmek de kuvvetli bir Mars ile mümkündür. Ancak çok kuvvetli bir Mars 7. evde yani partnerler ve eş evinde baskı yaratır ve ilişkilerde öfke, aşırı otorite isteği açığa çıkarır. Zayıf bir Mars ise enerjiyi biriktiremez ve dağılma eğilimindedir. Kişiyi korkak ve pasif yapar. İlişkiler de bu nedenlerle kötü yönde etkilenir.

Hindistan’da evlenmek isteyen kişilerin haritalarında Mars’ın konumu ve “Kuja-dosha” analizi, evliliğin geleceğini görmek için dikkatle inceleniyor. Mars’ın konumu evliliği bozacağı gibi eşin erken kaybını da ifade edebiliyor. Mars’ın Lagna’dan ve Ay’dan sayıldığında birinci, dördüncü, yedinci, sekizinci ve on ikinci evlerde yerleşmiş olması durumunda “Mars baskısı” oluşuyor, ancak bu kişiler kendileri gibi “Mars baskısı” olan kişilerle evlenirlerse rahat ediyor ve problemler ortadan kalkabiliyor.

Önce Abhishek’in doğum haritasına bakarsak, evlilikle ilgili 7.ci evin oldukça zayıf olduğunu görüyoruz. Geri giden Satürn 3,7,10 bakış açısından 10.cu bakış açısıyla (bu açılar Batı Astrolojisinde bulunmaz, bunlara Vedik Astroloji’de Parashari bakış açıları diyebiliriz) 7.ci evi vuruyor. İşte bu evlilikte ayrılık için çok büyük bir gösterge. Ayrıca 7.ci ev Koç burcu ve lordu Mars 8.ci ev gibi zor bir eve yerleşerek yukarıda bahsettiğimiz “Kuja- dosha” meydana gelmiş. Ayrıca iç mutluluktan sorumlu 4.evde yerleşmiş bulunan Güneş ve Merkür burada ayrılığa katkı yapıyor. Güneş gezegen olarak zaten ayırıcı özellikte… Merkür ise 12. ev gibi zor ve kayıpları gösteren12. ev gibi sahibi olarak geçici bir malefik etki yaratıyor. Ayrıca Satürn yine her ikisine de 7. ci Parashari bakış açısıyla görünüm yapıyor. Transit Satürn 7.ci ev lordu Mars’a bakıyor. Evliliklerin karakası ve Lagna lordu Venüs ise Mars’dan sayarsak, Mars’ın hem 8.evine düşüyor, hem Parashari bakış alıyor. Yani Venüs’ü Lagna lordu olarak “benlik ve sağlık” açısından ele alırsak Mars bu sefer de onun 6.cı yani dusthana evine düşüyor. Burada Mars Aishwaria’yı anlatıyor. Böylece ilişkiler açısından negatif etki açıkça ortada ama birbirlerini nötralize de ediyorlar.

Şimdi Aishwaria’nın doğum haritasına bakalım.

Haritada 7. ci ev lordu Jüpiter kocasını gösteriyor ve kendisini temsil eden Lagna lordu Merkür Jüpiter’e göre sayarsak 11. evde yerleşmiş bulunuyor. 11.ev iyi bir gösterge. Kocasına göre arkadaş ve kazançlı bir konumda bulunuyor. Ancak Abhishek, yani Jüpiter, Aiswaria’nın yani Merkür’den sayarsak 3. cü eve düşüyor ki bu onun aşkının karşılığını tam olarak alamayacağını gösteriyor. Bu durumda Abhishek, Aiswaria’yı daha çok seviyor ….

Tabii Aishwaria da” Kuja dosha”lı…Her ikisinin “Kuja dosha”lı olması Mars baskısını kaldırıyor böylece beraberlik yumuşuyor ancak yine de Satürn konumları 7.evi rahatsız edecek görünüyor.

Aslında, Hindistan’nın ünlü jönü Abi Bachchan ve Hintli oyuncu Aishwarya Rai’nın evlilik kararının, Hindistan’daki astrologları ayağa kaldırmasının nedeni Rai’nin haritasındaki Jüpiter’in debil olması, 7.ci ev’in Satürn’den görünüm alması, Mars’ın maraka (öldüren gezegen) olması ve Mars’tan görünüm alan Güneş’in 7. ci eve göre 6.cı evin sahibi olarak 8.ci evdeki konumu yüzünden damadın erken ölebileceği idi.

Ancak, Aishwaria 1.ci kocanın başına gelebilecek kaderi muz ağacıyla evlenerek değiştirdi umarım. İkisi de çok genç ve güzeller…

III. Bölümü Venüs’ün artık düzelmeye başladığı günlere sakladım. Yarın yine aşklar ve ilişkiler tüm hızıyla ilerlemeye başlıyor.

Yazımı çok sevdiğim arkadaşım tiyatrocu Dilek Öztekin’in bir şiiri ile bitirmek istiyorum.

Aşk, olsun!..

Olsun ki, odanın pencerelerinden bir başka güneş doğsun.

Bırak, olsun. İçine yaşama sevinci dolsun, kirpiklerin, gözlerinin ışıltısını gizleyemez olsun. Yüzüne, dünyanın en eski ortaklığının hissesi; aşkın gülümsemesi yayılsın. Bırak, ok yaydan fırlasın!

Kalbin, durduğu yerde tüm dünyayı turlasın. Bir insanda, evrenin güzelliklerini sınasın, sırların farkına varsın…

Uzat, elin dünyanın merkezine uzansın; yüreğin ısınsın, ruhun yalnız kalmasın.

Aşk, olsun ki; insan olduğunu unutmayasın, yalancı cennetlere, sahte zaferlere kanmayasın. Yolunu, izini şaşırmayasın.

Ve eğer, aşka dair verdiğin sözü tutmaz, umutlarını saklamaz, taş ütüne taş koymazsan; işte o zaman sana:

Aşk olsun!

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!