ASTROLOJİ Sana Bana Özel 

Evlilik ve İlişki Haritalarında Dikkat Edilebilecek Püf Noktalar

* Bir Güney Ay Düğümü- Juno kavuşumu esnasında , üçüncül bir olumlu Jüpiter transiti sizin ileride eşiniz olacak kişi ile tanışmanıza sebep olurken, bu transit Jüpiter’in Venüs veya Güneşinize transit olumlu açı yapacağı zamanlar, ilişkinizin olumlu geçireceği süreçleri veya muhtemel bir evliliği bizlere rahatlıkla gösterebilir
* Evlenmek isteyen bir çiftin haritalarında ilk aşamada evlilikle ilgili evler ve planetlerin durumları incelenir. Yıldız haritamızda 7. ev evlilik evidir. Bu evin güçlü olması, kötü etki almamış iyi planetlerin bu evde bulunması ya da 7. evin sahibi planetin iyi bir evde kötü etki almadan bulunması hep iyi evlilik göstergesidir. Bunun yanında çiftlerin yükselen burçlarının arasındaki ilişkinin uyumlu olması, karşılıklı haritalarda bulunan Venüs pozisyonlarının ya da Ay pozisyonlarının burca ya da evlere göre üst üste ya da karşılıklı olmaları evlilikte yüksek uyum olacağının ifadesidir
* Eğer yıldız haritamızda Mars 1. 4. 7. 8. veya 12. evlerden birinde bulunuyorsa özel bir Mars yogası oluşur ve kişiye mangalik özelliği yükler. Bu durum kişinin evliliğe gerginlik taşıyacağı anlamına gelir. Bunun çaresi olarak kişinin yine kendisi gibi mangalik bir kişiyle evlenmesidir. Böylece evlilikteki gerginlikler ve tartışmalar en aza inecektir.
* Bir kadın ile bir erkeği birleştiren en güçlü sihirli görünümler ,haritanın birindeki chiron ile diğer haritadaki Venüs,Jüpiter veya Neptün arasındaki 120 yada 150 derecelik sihirli açılardan oluşur.
* Bir kişinin doğum haritasında chiron; Venüs-jüpiter ve Neptün ile veya bu gezegenlerden herhangi biriyle üçgen görünüm ( sihirli görünüm ) yaparsa , bu açı aşk ve romantizm için en önemli görünüm olur.Haritasında sihirli görünüme sahip bir kadın ; zengin,ünlü,seçkin bir erkek ile evlenicek veya beraber olucaktır.Beraberliğin ömrünü ise Satürn çarpması adı verilen başka bir görünüm belirler.
* Eşleşim haritasında Satürn ile chiron arasındaki kavuşum,kare veya karşıt görünümü olan çiftler eninde sonunda ayrılır.
* CHİRON ile JÜPİTER arasında oluşan sihirli açıya sahip bir transit insana hayatta en fazla istediği şeyi verir.Haritasında sihirli görünüm olan bir kadın ,sihirli transitin olduğu zamanda kaderinde belirlenen erkek ile birleşir veya evlenir. ( sihirli görünüm :haritada chiron’nun ;venüs,jüpiter ve neptün ile üçgen görünüm yapmasıdır)
* güneş veya Ay’ ın diğer kişinin Güneş’i veya Ay’ı üstüne düşmesi özel beraberlik için uygundur. Ayrıca bunların 7. ev çizgisi ile 120 derecelik açı yapması evlilikte mutluluk anlamına gelebilir.
* 2 kişinin haritalarında Venüs ve Jüpiter birinci evlere düşmüşse güzel ve romantik bir başlangıç verir. 5. evde ise güçlü ve sağlam bir aşka temel atar. 7.evde ise iyi bir evlilik verir
* Uranüs kişinin 7. evinde ise “ özel beraberlik” ten sonra ayrılık ve bir başak eş kesin gibidir
* 9. ev eğer 2. bir evlilik söz konusuysa bu kişiyi betimler
* 7.evde güneş.kişi ne yaptığını anlamadan acele evlilik yapabilir bu da boşanma ihtimalini güçlendiriyor.
* 7.evin yöneticisi 3.evdeyse akraba evliliği verebilir
* kişinin 7.ve 8.evleri onu çeken insanların yapılarını işaret eder. mesela 7.evi boğa ve 8.evi ikizler olan biri , boğa + ikizler burçlarının özelliklerini bir arada taşıyan kişileri çekici bulacaktır , onlara ilgi duyacaktır
* Birinci ve beşinci evlerde verimli burçlar varsa kadının haritasında Güneş veya erkeğin haritasında Ay güçlüyse ve Satürn’le açı yapmıyorsa evlilik olacaktır. Hem evlilik erken gelecektir. Satürn üçgen veya uyumlu açı yapmaktaysa evlilik kadında 25,26 sından sonra gelecektir. Erkek için evlilik 30’undan sonra olabilir bu durumda.
* Evlilikteki mutluluk Güneş, Ay, Venüs’le birlikte yedinci eve bağlıdır. Bu evde Satürn, Mars veya Uranüs varsa evliliğin mutlu geçemeyeceği ve hatta sonuçlanacağı anlaşılır. Ancak bu güçler üçgen açılar yapıyorlarsa boşanma, ayrılma olmaz. Ama yine de evlilik sorunları da birlikte getirecek demektir.
* Güneş Mars’la sert durumdaysa eş sert ve haşin olacaktır.
* Güneş Uranüsle sert durumdaysa kadın evlilik dışı ilişki kurmaya kalkabilir. Eşini bırakıp başka bir erkekle de yaşayabilir. Uranüs Güneş’le olumlu açılıyken bile kadının haritasında iyi sayılmaz. Kadının havailiğe kalkışması tehlikesi vardır. Özellikle Yengeç veya Balık yükseliyorsa bu durum geçerlidir. Ancak bu açılar ayrılmaya neden olmazlar.
* Güneş, Satürnle sert durumdaysa eş yaşca büyük, aksi ve cimri biri olabilir.
* Jüpiter veya Venüs’ün yedinci evde olması evlilikte büyük mutluluk anlamına gelir. Ayrıca evliliğin bolluğa, zenginliğe yol açacağı da anlaşılır. Ancak Venüs ya olumlu açılar yapmalı ya da hiç açı oluşturmamalıdır. Bir kadının haritasında Venüs’ün Uranüsle sert açısı havailiğe neden olur.
* Yedinci yani evlilik evinde veya yedinci kesite yakın bir yıldız varsa buna çok dikkat edilmelidir. Çünkü evliliğin türü hakkında bu yıldız söz sahibi olacaktır. Bu yıldız düştüğü burca göre eşin tipini de belirtecektir. Örneğin yedinci eve düşen Boğa burcundaki Merkür orta boylu, etli yüzlü, kahverengi saçlı, ela veya gri gözlü bir eş verebilir. Buna karşılık yine yedinci evdeki Boğaya düşen bir Satürn eşin esmer, siyah saçlı, orta boylu, kara gözlü, büyük elli ve ayaklı olmasına yol açabilir.
* erkeğin haritasında Ay, kadının haritasında Güneş çift karakterli burçtaysa, ayrıca fazla açılar yapıyorsa o zaman evlilik sayısı artacaktır. Yani bu açılara bakarak birkaç eşi tanımlayabilirsiniz. Yedinci evde Balık gibi çift karakterli bir burç varsa ve buraya ayrıca bir yıldız düşmüşse harita sahibinin ayrılması ve tekrar evlenmesi olasıdır.
* Bir Yıldız haritasındaki Uranüs,başkasının haritasındaki Güneş Ay veya Venüsle tatlı açılıysa ani ilişki sözkonusudur.Buna ilk bakışta aşık olmakta denilebilir.Fakat Uranüs bu durmuda uzun ömürlü ilişkiye izin vermez.
* Eşlerin haritalarında Mars ve Satürn’lerin sert açıda olmaları, eğer diğer faktörler de uyumsuzsa, çatışma, kavga ve gürültü anlamına gelir ve bu partnerler arasında sürekli bir didişme ve ego çatışması olabileceğini gösterebilir.yükselen burç, öz burcumuz ve içinde Ay’ımızın bulunduğu burç her zaman çok önemlidir. Bu noktalar arasında bir bağ, bir açı yoksa, o zaman ilişki evlilik için gerekli olan uzun vadeli, sağlam bir temele sahip değildir. Bu durumda taraflar birbirlerini görememekte ve iletişime geçmekte büyük zorluklar içinde kalmaktadırlar. Bu ana faktörler arasında kare ve karşıt gibi sert açılar kişilik çatışması getireceklerdir ama çoğu zaman böyle bir motivasyon kaynağı ilişkinin devamı için gerekli bile olabilir. Kuşkusuz böyle bir durumda diğer noktalardan, özellikle cinselliğe vurgu yapan Venüs ve Mars gezegenlerinden destek veren açılar gelmelidir. Eğer üç ana nokta olan yükselen, Güneş ve Ay arasında açı yoksa, sadece Venüs ve Mars devrede ise bu durumda beraberlik sadece cinsellik boyutunda hız kazanıyor olabilir.
* Güneş burcu ile Yükselen burç aynı ise mükemmel anlaşma ve uyum göstergesidir.
* Venüs ve Mars:Mars ve Venüs aynı burçta ise (kavuşum) çiftler arasında mükemmel cinsel uyum olur.Venüs ile Yükselen aynı burçta ise fantezisi yüksek ve yaratıcı bir beraberlik olur.Venüs ile Güneş aynı burçta ise hayat alanlarında ortak zevkler olacaktır.Mars ile Ay burcu aynı olursa cinsel beraberlik ve sevgi yükselecektir.
* kadın için kayınvalide başaksa ayda bir oğluna ziyarete gelir, ne eksikse tamamlamaya çalışır oğlu haksız da olsa onu savunmaya kalkar objektif bakamaz ,uyanık bir gelin eşini asla kayınvaldesine şikayet etmemelidir haklıyken haksız duruma düşer
* Verteks veya AntiVerteks noktası eğer partnerin haritasındaki Mars Yükselen veya Güneş noktası ile kavuşum yapıyorsa bu birbirinizden etkilenmenizin yoğun olacağını gösterir. özellikle erkeğin DSC’sine kadının ay’ının düşmesi önemli ve güzel bir durumdur. fiziksel çekimin yanı sıra, karşılıklı derin duygularla birbirinize bağlı olmalısınız. birbirinizi çok yakından hissedebilirsiniz, ay söz konusu olduğu için algılamalar da artacaktır ve aranızda sürekli tekrarlanan bir “dejavu” hissi yaşabilirsiniz mesela zaman zaman. ya da birbirinizle ilgili doğru sonuçlanan öngörüler oluşuyor da olabilir. sonuçta bu konum şanslı özellikler veriyor bu anlamda.
* 7 evdeki Mars ilişkide hep canlılık arar, bundan dolayı bu drum ikili ilişkilerde sorun yaratabilir.
* Güneş öz benlik bilinç Ay da bilinçaltı ve bildiğimiz gibi bir uydu , güneş ışığını yansıtıyor , ay alıcı bir gezegen şimdi bir insanın güneşi diğer insanın ayına açı yaptığı zaman karşısındaki insan onun bilincini ve karakterini daha rahat anlıyabiliyor yani ay oluyor
* Venüs Mars açılarına gelince ki bu açı evliliklerde ikinci derecede önemli bir açıdır hem cinsel yönden uyumunuzu gösteriyor hemde hayatta yapmak istediğiniz konularada ne kadar anlaştığınızı gösteriyor . Venüsünün karşısındaki kişinin haritasındaki yaptığı etki o insanı sevmesine yol açıcaktır .
* Satürnünüz karşınızdaki insanın Venüsüne yapıyor ise veya sizinkine onun Saturnü açı yapıyor ise işte o zaman o insana Saturnün verdiği sorumluluk sıkıştırma ve koruma hissi ile siz sevginizi o insanda güvende hissetmiş ve bağlanmış hissediceksinizdir bu çok önemli bir açı olarak kabul edilir
* bir erkeğin Marsı bir kadının Venüsüne açı yaıyor ise o erkekte o kadını arzulama gibi bir çekim gerçekleşebiliyor , aynı şekilde bir kadının Marsı erkeğin Venüsüne açı yaptığında ise o erkeği arzulama gibi bir çekim gerçekleşebiliyor
* Uranüs, haritanızda 7. yada 8. evdeyse ilişkiler yoluyla farklı deneyimler yaşamak ihtiyacında olan birisi olmanız muhtemeldir. Sizden tamamen farklı bir insana ilgi duymanız bir felaketle sonuçlanmak durumunda değildir. İlişkiyi sağlam tutmak için yapılacak birkaç önemli bağlantı sayesinde bu ilişki tam sizin ihtiyaç duyduğunuz ilişki tarzına dönüşebilir. Bu anahtar bağlantılar Ay, Güneş, 1.ev -7.ev ekseni ya da Ay Düğümleri gibi bağlantılardır. Bunlar, bir çifti farklılıklarına rağmen bir arada tutarak gelişen bir birliktelik oluşturmaya yarayan kritik noktalardır. Yukarıdaki kritik noktalar haritada bulunmadığı takdirde bazı haritalarda Venüs-Mars açılarının mükemmelliği ilişkinin sağlıklı olduğunu göstermeyebilir
* kişinin haritasında güneş ay uyum içinde açı yapıyorsa(kavuşum,60,120)İçsel ve dışsal yapıları birbiriyle uyum içindedir. Sizin egonuzu harekete geçiren şeyler ile duygusal yapınız çok rahattır.
* erkekseniz, Güneş’i, Mars’ı ve Uranüs’ü T kare yapan bir bayan gördüğünüzde içkinizi alıp ve barın diğer ucuna gidebilirsiniz. erkeğin Güneş’i, Venüs’ü ve Uranüs’ü T kare yapıyorsa, bayanlar bu sefer aynı şeyi yapmalıdır.
* Yükselen burç (ASC) aracılığı ile yapılan temaslar, her zaman iletişimin en dinamik noktalarıdır. örn:Yükselen burc Oğlak ve Güneşi Oğlak burcunda olan kimselere kapılabilir..
* gezegenleriniz 12. evde bulunuyorsa, sizin kişiliğinizle açık olarak ilişkilendirilemeyecektir. Eğer bazı alanlarda denge içinde değilsek, bir başkası bize bunu sağlayabilir ve o değeri karakterimizde inşa edebiliriz.
* Satürn’ün diğer haritada Mars ile kavuşum yaptığı haritalar görebilirsiniz. Bu pek iyi değildir fakat fazlasıyla manyetiktir. Eğer bir kadının Satürn’ü bir adamın Mars’ının üstünde ise ona olan arzusu, umutları ve tutkusu erkeği bir çok kereler psikolojik olarak zayıf, aciz bırakacaktır, çünkü eğer erkek dış dünyada kadının istediği gibi davranmaz ise seksüel bir manipülasyon olacaktır. Bir erkeğin Satürn’ü bir kadının Mars’ı ile birleşirse bu taktirde kadını çekingen yapacaktır. Kendini özgür hissetmeyecektir. Onunda problemleri olacaktır.
* Mars Plüton açıları şiddeti teşvik etmektedir, özellikle kendi haritanızda da varsa. Plüton’un yükselen burçta (ASC) olması veya köşe evlerde olması, sizin kendi gücünüzdür ve hayatınızı dönüştürmek ister. Bu tür insanların farkına varacaksınızdır. Çok güçlü yanları vardır. Plüton Merkür ile karşıt ise çok sert bir dile sahip olabilir.
* Ay ile Merkür size konuşmak için kabiliyet verecektir. Kare var ise, birbirlerini yanlış anlayabilirler, fakat bunun üstesinden gelebilirler.
* erkeğin haritasında Ay, kadının haritasında Güneş çift karakterli burçtaysa, ayrıca fazla açılar yapıyorsa o zaman evlilik sayısı artacaktır. Yani bu açılara bakarak birkaç eşi tanımlayabilirsiniz. Yedinci evde Balık gibi çift karakterli bir burç varsa ve buraya ayrıca Mars , Satürn, Uranüs gibi bir yıldız düşmüşse harita sahibinin ayrılması ve tekrar evlenmesi olasıdır.
* Eşlerin haritalarında Mars ve Satürn’lerin sert açıda olmaları, eğer diğer faktörler de uyumsuzsa, çatışma, kavga ve gürültü anlamına gelir ve bu partnerler arasında sürekli bir didişme ve ego çatışması olabileceğini gösterebilir.yükselen burç, öz burcumuz ve içinde Ay’ımızın bulunduğu burç her zaman çok önemlidir. Bu noktalar arasında bir bağ, bir açı yoksa, o zaman ilişki evlilik için gerekli olan uzun vadeli, sağlam bir temele sahip değildir. Bu durumda taraflar birbirlerini görememekte ve iletişime geçmekte büyük zorluklar içinde kalmaktadırlar. Bu ana faktörler arasında kare ve karşıt gibi sert açılar kişilik çatışması getireceklerdir ama çoğu zaman böyle bir motivasyon kaynağı ilişkinin devamı için gerekli bile olabilir. Kuşkusuz böyle bir durumda diğer noktalardan, özellikle cinselliğe vurgu yapan Venüs ve Mars gezegenlerinden destek veren açılar gelmelidir. Eğer üç ana nokta olan yükselen, Güneş ve Ay arasında açı yoksa, sadece Venüs ve Mars devrede ise bu durumda beraberlik sadece cinsellik boyutunda hız kazanıyor olabilir.
* Erkek için anahtar öğeler Ay,Venüs ve yedinci evin düştüğü burcun yönetici planetidir. Bunlardan sonra 7. eve düşen planetlere bakılır.Ay ve Venüs’e bakılır. Eğer bunlar verimsiz burçlar olan başak,Aslan ve İkizlerde bulunuyorlarsa veya 3, 6, 8, 9 ve 12. evlerdeyseler bu erkek evliliğe isteksiz ve evlilik aleyhtarıdır
* temel haritada Satürn güçlüyse kişi bireyci olur ve bekarlığa eğilimlidir. Eğer bu güçlü Satürn konumu karşısında Ay ve Venüs güçsüz pozisyonda iseler,bu kesinleşir. Eğer Ay ve Venüs’te güçlü konumdaysalar kural geçersizdir
* Temel haritada Venüs Satürn tarafından sert açılar almışsa bu açı evlilik korkusuna delalet eder.
* Ay ve Venüs yedinci evin bulunduğu burcun yöneticisi Güneşin doğusunda kalıyorsa veya 10. 11, 12, 5 veya 6.evlerde bulunuyorlarsa erkek erkan evlilik yapamayacak demektir. Bir diğer yorum ise bu kişinin hayatının ileri dönemlerinde kendisinden yaşça daha genç birisiyle evleneceğidiranahtar öğeler Güneş’in güney yönünde kalıyorlarsa ve 1, 2, 3, 7. 9 ve 9. evlerde bulunuyorlarsa bu durum geç yapılacak evliliği gösterir.Anahtar öğeler normal seyirlerinde iseler yani Venüs Retrograd durumda değilse bu erken yapılacak evliliği gösterir. Venüs retrograd’sa evlilik geç yapılacaktır.
* Ay yedinci evdeyse ve Satürn’den sert açılar almışsa bu kişi birkaç evlilik yapacak demektir.Ay bir tek açı almışsa bu bir evliliğe delalet eder. Ay temel horoskopta güçlü konumda ve ona açı yapan bir planet zayıf konumdaysa erkek kadından daha sonra ölecek denilebilir. Eğer Ay güçsüz konumda açıyı yapan planet güçlü konumdaysa bunun tersi olur. O zaman erkek kadından daha önce ölebilir anlamı çıkar.
* Venüs yalnızca eş ilişkilerinin temel öğesi olmamakla beraber erkek horoskopunda bulunduğu burca göre erkeğin nasıl bir kadın aradığı hakkında fikir verir. Venüs Güneşle açı almışsa erkek üstün bir kadın arar. Ayla açısı yoksa ideali anne gibidir. Venüs’ün Marsla açısı varsa geç yapılacak evliliği Venüs Jüpiter’le açı oluşturmuşsa moral yapısı güçlü ve dikkatli bir eş bu erkek için idealdir. Eğer Venüs Satürn’le açı yapmışsa kendinden sosyal açıdan daha aşağıda bir eş arar
* Yedinci evin yöneticisi 10. evde bulunuyorsa,yada 10. evin yöneticisi 7. evdeyse eş asil ve kibar olmalıdır. İkinci evin yöneticisi 7. evde bulunuyorsa,yada 7. evin yöneticisi 2.evde bulunuyorsa erkeğin eşi zengin biri olacak demektir. Eğer yedinci evin yöneticisi 12. evdeyse veya 12. evin yöneticisi 7. evdeyse eş fakir ve sosyal açıdan güçsüz biri olur.
* Kadın için anahtar öğeler
* anahtar öğeler Güneş,Mars ve 7. evi yöneten veya bu evde bulunan planettir.güneş ve marsa bakılır. Eğer bunlar verimsiz burçlar olan başak,Aslan ve İkizlerde bulunuyorlarsa veya 3, 6, 8, 9 ve 12. evlerdeyseler bu kadın evliliğe isteksiz ve evlilik aleyhtarıdır
* Eğer temel haritada Satürn güçlüyse kişi bireyci olur ve bekarlığa eğilimlidir. Eğer bu güçlü Satürn konumu karşısında güneş ve mars güçsüz pozisyonda iseler,bu kesinleşir. Eğer güneş ve mars güçlü konumdaysalar kural geçersizdir
* Temel haritada mars Satürn tarafından sert açılar almışsa bu açı evlilik korkusuna delalet eder.
* güneş ve mars yedinci evin bulunduğu burcun yöneticisi Güneşin doğusunda kalıyorsa veya 10. 11, 12, 5 veya 6.evlerde bulunuyorlarsa erken evlilik yapamayacak demektir. Bir diğer yorum ise bu kişinin hayatının ileri dönemlerinde kendisinden yaşça daha genç birisiyle evleneceğidiranahtar öğeler Güneş’in güney yönünde kalıyorlarsa ve 1, 2, 3, 7. 9 ve 9. evlerde bulunuyorlarsa bu durum geç yapılacak evliliği gösterir.Anahtar öğeler normal seyirlerinde iseler yani mars Retrograd durumda değilse bu erken yapılacak evliliği gösterir. marsretrograd’sa evlilik geç yapılacaktır.
* güneş yedinci evdeyse ve Satürn’den sert açılar almışsa bu kişi birkaç evlilik yapacak demektir.güneş bir tek açı almışsa bu bir evliliğe delalet eder. güneş temel horoskopta güçlü konumda ve ona açı yapan bir planet zayıf konumdaysa erkek kadından daha sonra ölecek denilebilir. Eğer güneş güçsüz konumda açıyı yapan planet güçlü konumdaysa bunun tersi olur. O zaman erkek kadından daha önce ölebilir anlamı çıkar.
* Mars’a bakılır. Bundan sonra eş tipinin anlaşılmasında Güneş gelir. Bunlardan sonra ise 7. evdeki faktörler yorumlandırılır.Kadınlar içinde kural erkeklerinki gibidir. Mars Güneşle açı yapıyorsa parlak ve güçlü bir erkeği anlatır. Eğer Mars Merkür’le olumlu açı yapıyorsa bu kadın için akıllı ve konuşkan bir eş demektir. Yine Mars Venüs’le olumlu açı yapıyorsa bu ise yumuşak ve duygusal bir eş tipi anlamına gelir. Marsın Jüpiter’le oluşturduğu olumlu açıların karşılığı da tanınmış,zengin bir eştir. Marsın Satürn’le yaptığı olumlu açılar ise ciddi ve sadık bir erkeği anlatır
* 5. evdeki Venüs’e sert açılar yada 12. evdeki Venüs bu konularda bize çok şey anlatır.İlişki üçgenlerinde üzücü sonuç eninde sonunda, öyle yada böyle, her tarafın kaybetmesidir ve her taraf üzülür
* 7. evimize Satürn’ ünü yerleştiren bir kişi bizim ikili ilişkilerimizde engelleyici, kısıtlayıcı ve geciktirici etkiler yaratabilir. 1. eve ya da yükselen burç üzerine yerleşen bir Satürn ise etkisi kişinin kimlik gelişiminde engelleyici, korku getirici ve baskılayıcı bir şekilde çalışır.
* kadının juno’su,9.evde yay’da,eşinin güneşiyle kavuşumda,eşinin venüsü 9.evde aşk için doğru kişidir.
* Natal haritasında venüs satürn açısı varsa kişi aşk hayatında reddedilmekden korkar venüs şiron açısı varsa aşk hayatındaki beklentileri kişiyi üzebilir venüs uranüs açısı varsa kişi uzun süreli ilişkilere girmekten korkar venüs neptün açısı varsa kişi aşk hayatını gözünde idealize edebilir venüs pluto açısı varsa kişi aldatılmaktan ve bırakılmaktan korkar.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!