ASTROLOJİ Sana Bana Özel 

Vedik Astroloji Bütüncül Bir Yaklaşım Kitabı PDF İndir

Vedik Astroloji Bütüncül Bir Yaklaşım Kitabı PDF İndir

Astroloji sizin kendi içinize, potansiyellerinize, kişisel gücünüze ve bu hayata geliş nedeninize ışık tutan bir ilim ve öğreti biçimi iken, Hint (Vedik) Astrolojisi ise bu yolculuğu ruhunuz vasıtasıyla yapan, ruh ve bedeni bir bütün olarak algılayan, sonuç alırken kaderi, karmayı, ruhunuzun kendi labirentlerini de sistemin içine dahil eden eski ve kadim bir astroloji türüdür.

Hint astroloji kendi başına bir sistem, özel matematiksel hesaplar, farklı bir astronomik detay kullanır ve Batı Astrolojisi olarak bilinen Modern Astrolojinin bir kolu veya türevi değil, farklı ama özgün bir astroloji sistemidir.

Batı Astrolojisi ile teknik kullanımları ve yorumlama biçimleri farklıdır ancak  batı astrolojisinde kullanılan burçlar, evler ve gezegen etkileri bazı farklılıklar göstermekle birlikte benzer yönleri de çoktur, 12 burç yine bu sistemde mevcuttur. Biz Hint (Vedik) astroloji geleneğinde farklı bir burç sistemi kullanmayız. Ancak burçların hesaplama ve haritalardaki yerleşim düzenleri ve dolayısıyla sizin hayatınızdaki yansımaları Hint Astrolojisi’nin kullandığı farklı hesaplama yöntemleri nedeniyle Batı’da bildiğiniz burçlardan bir geride çıkabilir.

Hint Astrolojisinde esas olan sizin “Güneş” yani genel bilinirliği ile “Öz burcum” olarak takip ettiğiniz nokta değildir. Güneş burcu, Batı Astrolojisinde yaygın olarak kullanılan, oldukça önemli bir yer tutan iyicil bir gezegenken, bilhassa da Modern Batı Astroloji kavramları ve göstergeleri için Öz burç olarak yerini almış ve sistemin kalbini oluşturan önemli bir nokta haline gelmiştir. Hint Astrolojisinde ise sistemin kalbi “AY” olarak belirlenmiştir. Ay, sizin zihin barışınızın, duygularınızın ve en önemlisi aklınızın temsilcisi olarak Hint (Vedik) astroloji geleneğinde en önemli gezegenlerden birisi durumundadır. Teknik hesaplama yöntemleri içinde bile vazgeçilmez bir yeri vardır. Bu durumun en baş sebebi, doğu kültürünün egoyu (Güneş’i) hiç bir öğreti sisteminin merkezi almaması ve Güneş’in yakan (nefs) doğası ile bir harita kurgusunda öne geçirilmemiş olmasından kaynaklanır.

Ay’ın ise sizin zihninizi kullanma biçiminizden, aklınıza ve hatta şansınıza kadar bir çok önemli noktanızla bağlantısı vardır. Dolayısı ile Ay, Hint astrolojisinde çok önemli ve harita açısından taşıyıcı bir rol üstlenir.

Hint Astrolojisinde önemli yer tutan diğer bir unsur “Yükselen Burcunuz” olarak aktarılabilir. Hint Astrolojisi’yle ilgileniyorsanız yükselen burcunuzu bilmelisiniz ve burç veya benzer okumaları da önce yükselen burcunuza veya Ay burcunuza göre takip etmelisiniz. Güneş burcunuz olarak bildiğiniz öz burç alanınız bizde mevcut değildir. Öz burcunuz diye bir şey yoktur. Güneş’inizin haritanızdaki yerleşimi vardır ve etkisi bu sistemde daha ziyade üçüncül bir derecelendirmede bulunur.

Hint Astrolojisi Kehanet Sanatı Mıdır?

Hint Astrolojisi öngörüleri güçlü kılan teknikleri kullanır. Öncelikle “Daşalar” olarak adlandırılan ve sizin doğum anınızdan itibaren hayatınızın hangi bölümlerinden geçtiğinizi tespit eden özel yorum alanları vardır. Daşa’lar Hint (Vedik) astroloji öngörüleri içinde batıdan farklı olarak önemli bir yer tutar ve çok isabetli sonuçlar verir.

Yine benzer şekilde transitler farklı biçimde ele alınır ve özellikle Ay’ınızın hangi burçta bulunduğu ile bağlantılı olarak hayatınızın majör dönemlerinizi farklı tekniklerle tespit eder. Bu dönemler, “Sadesati” ve benzer biçimde bazen durmanız, bazen beklemeniz ve bazen de harekete geçmeniz gereken süreçlerle ilgili önemli ip uçları verirler.

Gezegen yogaları; hayatınızda doğduğunuz anda aldığınız kaderi etkilere göre yaşamınızda şansınızın, iniş çıkışlarınızın veya şansızlıklarınızın ne kadar etkin olabildiğini, gitmeniz gereken yolu veya potansiyelleri gösterir. Diğer yandan “AtmaKaraka” dediğimiz kader noktanızı tespit ederek, güçlü olduğunuz veya zorlandığınız alanları tespit eder.

Benzer biçimde  daha bir çok öngörü tespit ve teknikleriyle sizin kendi yolculuğunuzda kendinize ışık tutması açısından Hint Astrolojisi net ve direk sonuçlar çıkarabilmesi adına oldukça kıymetli yorum teknikleri barındırır. Elbette tüm bunları rafine ederek doğru sonuç alınması, yıldız haritasına bakan uzmanın deneyimi, bilgisi ve yetenekleriyle de çok bağlantılıdır.

Hint Astrolojisi Muhurta denilen ve benimde kişisel olarak sevdiğim özel bir teknik daha barındırır ki bu teknik esasen Hindistan gibi vedik astrolojisinin çıkış yerlerinde en yoğun biçimde kullanılan alanıdır. “Muhurta” günlük enerjileri, bu enerjilerle nasıl baş etmemiz gerektiğiniz aktaran Hint Astrolojisi içinde bulunan özel bir alandır. Muhurta sayesinde içinden geçtiğimiz zamanların veya günün enerjisini tespit ederek, yapmamız ve yapmamız gereken işleri, adımları veya başlangıçları tespit edebiliriz. Ayrıca bu etkilere karşı ne yapabileceğimizi de yine muhurta teknikleri bize aktarır. Günlük enerjileri aktardığım yazılarımda tamamen muhurta tekniklerini kullanarak yorum yapmaktayım. Web sitemde günlük yazılar bölümünden muhurta yorumlarıma ve günün üzerimizdeki etkilerine ulaşabilirsiniz.

Hint Astrolojisinde burçlarınızın yeri farklı çıkabilir. Batı ile kullandığımız teknik hesaplamalardaki farklar nedeniyle oluşan bu durum, özellikle yükselen ve ay burcunuza göre burç yorumlarınızı okuma gerekliliğini bu nedenle öne çıkarır. Diğer yandan burçlarla ilgili yorumlarda yine batıdan farklı olarak biz ağırlıklı Nakshatra dediğimiz takımyıldız etkilerini öne çıkarırız. Dolayısı ile yükselen ve ay burcunuzun Hint Astrolojisine göre yerleşimini bilmeniz burç yorumlarında daha net ve doğru ön görüler okumanız açısından önemlidir.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!