Sana Bana Özel SPİRİTÜEL 

Ruhsal toksinlerden arınmak için detoks programı

Gündelik yaşantımız içerisinde ruhlarımızı kirleten, enerjimizi düşüren etkenlerden kaçınmak maalesef olanaksız bir hale geldi. Hergün sürekli çevremizden, televizyondan, iş / okul yaşantımızdan…vb. üzerimize gelen bir negativite bombardımanı altında yaşıyoruz. Bunlardan kaçınamıyoruz ama, gündelik yaşantımızda zaman zaman molalar vererek kendimizi bunların etkilerinden arındırmak mümkün. Hani günlük gazete eklerinde, tv’de, internette sıkça karşılaştığımız, yediklerimiz içtiklerimiz nedeniyle vücudumuzda biriken toksinleri atmak için hazırlanmış detoks programları vardır ya, bu programlara benzer bir uygulamayla hem bedenimizde birikmiş toksinlerden hem de enerji kanallarımızda birikmiş toksinlerden arınarak aydınlanma yolunda zihnimizin ve ruhumuzun önünü açabiliriz.
Yazacağım programın benzeri daha önce de, varlıklarla temasa geçmek amaçlı olarak sitemizde paylaşılmıştı. Bu programı uygulayarak bedensel / ruhsal toksinlerden arınırken bir yandan da varlıklarla temas yolunuzu açabilirsiniz. Ama zaten bu niyetle alakalıdır. Programı uygulamak, sizi isteseniz de istemeseniz de varlıklarla temasa geçirmez. Eğer sizin niyetiniz bu yöndeyse, sizin için işleri kolaylaştırır sadece.
Uygulamanın süresi, ideal olarak 40 gündür ama, gündelik yaşam biçiminize göre süreyi kendiniz ayarlamak durumundasınız. En az 3 gün olmak kaydıyla, kendi yaşam biçiminize göre ayarlayacağınız sürelerde uygulayabilirsiniz. Her ay içinde 3 gün, 1 hafta, 3 ayda bir 1 hafta, yılda 1 kez 40 gün…vs. gibi kendinize göre süreyi ayarlayabilirsiniz.

Şimdi programa geçelim :
1) Her sabah en az yarım saat doğa yürüyüşü ile güne başlıyoruz. ( Evinize yakın bir parkta, yürüyüş alanında, koruda, ormanda, deniz kenarında…vs. bunu yapabilirsiniz. Çalışıyor olsanız dahi, her günkü yataktan kalkış saatinizi biraz erkene almak, bunu yapabilmenizi mümkün kılacaktır.)
2) Yürüyüşten sonra 30-45 dk. yoga yapıyoruz.
3) Duşumuzu alabiliriz artık.
4) Esmalar arasından kendi yaşamsal amacımıza uygun olan bir esmayı seçerek -bunu uygulamaya başlamadan belirlemeliyiz- uygun adette tespih edeceğiz. Tespihe başlarken zihnimizi boşaltıp seçtiğimiz esmanın anlamına konsantre olmalıyız. (Sitemizde esmalar ve anlamlarıyla, adetleriyle ilgili çok çeşitli açıklamalar mevcuttur. Eğer inancınıza uymuyorsa farklı mantralar belirleyerek bunları da kullanabilirsiniz. )
5) Sıra meditasyonda. Meditasyon tekniğinizi sitemizde ya da çeşitli kitaplardan, kaynaklardan bulabileceğiniz teknikler arasından kendinize uygun biçimde belirleyebilirsiniz. Ancak uyguladığınız meditasyon tekniği, sizi geçmişin kalıntılarından arındırmalı, farkındalığınızı yükseltmelidir.
6) Artık gündelik yaşantımıza geçebiliriz ama, bu süreçte gündelik yaşantımızı normalden farklı geçireceğiz. Hergün mutlaka farkındalıkla ilgili yazılar / kitaplar okuyacağız. Yalan söylemek ve dedikodu yapmak kesinlikle yasak. Olumsuz düşüncelerden kaçınacağız ve bizi olumsuz düşüncelere sevkeden kişilerden uzak duracağız. Doğada mümkün olduğunca çok zaman geçireceğiz. Eğer imkan varsa bahçe işleri ile uğraşabilir, yoksa balkonunuzda yeni bitkiler yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. TV izlemeyeceğiz.(Aslında umudumuzun, yaşam sevincimizin azalmasına neden olan medya araçlarından olabildiğince kaçınacağız. Yani gazete de okumayın) Cep telefonunu mümkün olduğunca kullanmayacağız, imkan varsa kapatın. Evde ya da işyerinizde bulunduğunuz sürece, haberleşme için sabit telefonu tercih edin. PC başında mümkün olduğunca az zaman geçirin, imkan varsa hiç açmayın. Elektronik araçlardan mümkün olduğunca uzak duracağız yani. Soğan, sarımsak gibi ağız kokmasına neden olan gıdaları tüketmeyeceğiz. Ağır, yağlı yiyeceklerden, kırmızı etten uzak duracağız. Bol bol su içeceğiz, meyve sebze ağırlıklı besleneceğiz. Alkol yasak. Sigara da pek programa uyan bir şey değil. İçmemeye çalışacağız Yaratıcılığımızı geliştirebileceğimiz hobilerle uğraşmak da çok faydalı olacaktır.
7) Uyumadan önce bir süre dinlendirici, sakin müzikler dinleyeceğiz. Dinlemek istediğiniz müziği kendiniz seçeceksiniz elbette ama, rock, arabesk, pop türü müzikler yasak. Bu tür müziklerin, çakralarınız üzerinde, amacınızın karşısında bir etkisi olacaktır. Klasik, etnik tarzda müzikler ya da meditasyon için hazırlanmış müzikler dinleyebilirsiniz.
8) Bu uygulamaları belirlediğiniz süre içinde her gün mutlaka yapacaksınız.

Dikkat ettiniz mi? Programda bahsettiğim uygulamaların çoğu, sadece belirleyeceğimiz günler için değil, her zaman uygulayabileceğimiz şeyler. İlk maddede de belirttiğim gibi, günlük yataktan kalkış saatimizi biraz geriye alarak her sabah yürüyüş ve yogayla güne başlayabiliriz. Medyadan olabildiğince uzak durmak, zaten ruh sağlığımız açısından çok faydalı olacaktır. Ben hemen hiç tv izlemiyorum ve inanın hiç bir şey kaybetmiyorum. Çevremdeki insanlar sayesinde zaten, ülkede dünyada neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi olabiliyorum. İlle de haberdar olmalıyım diyorsanız gazete okuyun. TV kanallarının reyting amaçlı yürek hoplatıcı, derinliksiz yayın tarzları yerine gazete haber ve yorumlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca haberleri internetten de takip edebilirsiniz. Diğer dizi, yarışma, kadın programları…vs. gibi programları izlemektense izlememek yeğdir zaten. Belgesel, sinema gibi programlara birşey demiyorum ama, bunları da izlemenin alternatifi var zaten. Böylece elektronik bir aracı da yaşamınızdan uzaklaştırmış olursunuz. Telefonu sohbet amaçlı asla kullanmayın. Telefonu her zaman bir haberleşme aracı olarak görün ve bunun için de mümkün olduğunca sabit telefonu kullanın. PC hepimizin günlük yaşamının bir parçası haline geldi, gerek iş, gerek okul, gerekse de araştırma öğrenme nedeniyle uzak durma olanağımız yok ama, pc başında geçirdiğimiz lüzumsuz zamanlardan fedakarlık edebiliriz aslında. Gereksiz yere sarfettiğimiz zamanları, meditasyona, okumaya, ibadete..vb ayırarak yaşamımızda çok şeyi değiştirebiliriz aslında. Beslenme konusuna gelince, sağlıklı beslenme konusunda fikir sahibi olmamamıza olanak yok. Genel hatlarıyla kırmızı eti, alkolü, fast food tarzı gıdaları, sigarayı, yağlı yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmenin ya da hiç tüketmemenin bedenimize ve enerjimize zararı değil, aksine çokça yararı olacaktır. Yalan, dedikodu zaten herzaman kaçınmamız gereken davranışlardır. Farkındalığımızı yükseltmek, zamanla, zararlı dış etkenlerden etkilenme oranımızı düşürecektir. Farkındalığınız arttıkça, çevrenizden gelen olumsuz uyaranların sizi eskisi gibi etkilemediğini farkedeceksiniz. Aksine siz çevrenize olumlu etkilerde bulunan bir pozitif uyarana dönüşeceksiniz. Yaşamınızın umut ve yaşama sevinciyle dolmasını diliyorum.
Sevgi ve ışıkla kalın 

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!