ASTROLOJİ Sana Bana Özel 

Perseid Meteor Yağmuru 20 Temmuz – 24 Ağustos 2020

  • Oluşturan Kuyrukluyıldız: 109P/Swift-Tuttle Kuyrukluyıldızı
  • Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 20 Temmuz – 24 Ağustos 2020
  • Maksimum Görünürlük Tarihi (Zirve Tarihi): 11-12-13 Ağustos 2020
  • Meteor Miktarı: Saatte 50-100 meteor görülebilecek.
  • İzlenebilirlik: Meteor yağmurunun zirve noktasında Ay, yüzde 30 ile 40 arasında bir yüzey görünürlüğüne sahip olacak. Normalde bu görünürlük yüzdesi ile oluşturulacak ışık kirliliği fazla olmazken, Ay’ın meteor yağmurunun oluşum bölgesine oldukça yakın olmasından dolayı belli bir miktar izlemek zorlaşacaktır. Fakat, zirve tarihlerinde, Ay’ın doğuşunun gece yarısından sonra başlayacak olması, gün batımı ile gece yarısı arasında kalan zaman diliminde Perseid’in temiz bir şekilde izlenmesine olanacak sağlayacaktır.
  • Nasıl İzlenebilir: Perseid meteor yağmurunu izlemek için gün batımının ardından Kuzey ile Kuzey-Doğu yönü arasındaki ufuk çizgisinin bir miktar yukarısına bakmanız gerekiyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise, meteor yağmurunun gözlem bölgesi Kuzey-Doğu yönüne ve gökyüzünün daha yukarı bölümlerine doğru kayacaktır.
  • Önemli Özellik: Perseid, oldukça fazla meteor geçişine sahne olması ve her yıl seviyesini koruması sebebiyle, Kuzey Yarımküre’de en çok beklenilen meteor yağmuru olarak kabul edilir.

Gece gökyüzünde, Ay’ın tam görünür halde bulunduğu meteor yağmurlarının birçoğu için izlenebilirlik çok zor denilebilirdi. Fakat, Perseid gibi ışık kirliliğinin bulunmadığı bir günde, saatte 100’e yakın meteorun izlenebileceği bir meteor yağmuru için bu durum sadece izleme kalitesini düşürerek, daha az sayıda meteorun görünmesine izin verecektir.

 Perseid meteor yağmuru, Güneş’in batmasının ardından Kuzey-KuzeyDoğu yönü ufuk çizgisinin biraz üzerinde görünür olacak. Gece yarısından sonra ise tam olarak Kuzey-Doğu yönünde yer alacak. Sabaha doğru yaklaştıkça meteor yağmuru için daha yüksek irtifalara bakmanız gereklidir.

Daha tatmin edici bir görsel şölen için şehrin ışıklarından uzaklaşmak ve olabildiğince karanlık bir bölgeden Perseid meteor yağmurunu izlemek yeterlidir.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!