ASTROLOJİ Sana Bana Özel 

MERKÜR RETROSU NEDİR NE DEĞİLDİR ?

Dünyadan bakıldığında burçlar kuşağında geriye doğru hareket eder gibi görünen gezegenlere ‘Geri Giden Gezegenler’ adı verilir. Aslında gezegenlerin astronomik olarak geri gitmeleri sözkonusu değildir. Bu sadece dünyadan bakınca oluşan bir gezegenin belli dönemlerde geri gidiyormuş gibi görünmesidir. Merkür yılda 3 kez yaklaşık 2 haftalık dönemlerle geriler.

Bir gezegen gerilerken gezegenin varolan enerjisi ve potansiyel gücü dışta değil daha çok içte yansır. Dolayısıyla bu süreçte kendi içimize dönmek, kendimizi tanımak ve geliştirmek üzere daha sessiz ve iç gözlem konumunda olmak daha faydalıdır.

Merkür gerilerken teknik aksaklıklar yaşayabiliriz. Bilgisayar yada diğer iletişim aygıtlarında sorunlar olabilir. Fakat en önemlisi bizim aramızdaki iletişim. Merkür gerilemesinde iletişimde yanlış anlaşılmalar, kişinin kendini doğru ifade edememesi, dikkat dağınıklığı ve dalgınlıklardan kaynaklanan aksaklıklar söz konusudur. Mitolojide Merkür ‘Tanrıların Mesajcısı’ idi. Merkür, ona bir mesaj verildiğinde hedefe kilitlenir ve hızla ulaştırırdı. Merkür gerilediği zaman ise dikkati dağılmış ve mesajı unutmuş yada hedefi şaşırmış gibidir. Bu sebepten, bu dönem eğer hayatınızda önemli değişiklikler olacaksa, çok bilgece davranmalı ve herşeyi iki kere kontrol edip, etmenleri gözden geçirmelisiniz. Tüm anlaşmalarınızı yazılı yapın böylece daha sonra olabilecek yanlış anlaşılmalara yer vermemiş olursunuz.

Aslında geri giden Merkür’ün kötü bir ünü olsa da eğer siz bu enerjiyi doğru şekilde kullanırsanız oldukça yararlı olabilir. İlk olarak hatırlamanız gereken kendinizi çok fazla ciddiye almamaktır. Bu gezegendeki güzelliklerden neşe duymalı ve her anın tadını çıkarmalıyız. Diğer insanlarla kolektif olmak, bütünün bir parçası olma duygusu inanılmazdır. Gülün, çocuklar gibi neşeli ve sade olun. Yalnız dahi olsanız bundan neşe duyun. Merkür’ün gerilediği dönemler kendimize yönelmek, iç gözlem yapmak için çok uygundur. Konuşmaktan ziyade dinlemek, kendimizi diğerlerine anlatmaya çalışmak yerine, kendimizi anlamaya çalışmak, kendi içimizdeki sessizlikte kalmak bu dönem iyi gelecektir. Bol bol Meditasyon yapmak da zihnimizi dinginleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca bu dönemde yaratıcılık daha çok güçlenebilir, geçmişten kalan fikirlerimizi yada yarım kalmış işlerimizi gerçekleştirebiliriz. Tasarılarımızı geliştirebilir, bu süreci araştırmalar için değerlendirebiliriz. Merkür’ün gerileme süreci acelecilikten kaçınılması, yavaş ve sağlam adımlarla ilerlenmesi gereken bir süreçtir.

Merkür gerilerken ana odağımız iletişimi nasıl geliştirebileceğimizde olmalı. Merkür bizi diğerleri ile iletişime geçmek için yüreklendirir. Diğerlerinin gerçekten anlattıkları şeyi duymak için… Son olarak Merkür vücudumuzda 2. enerji merkezimiz olan Svadistan Çakra ile bağlantılıdır. 2. enerji merkezi içimizde saf dikkati ve kendiliğinden olan yaratıcılığı yönetir. Bu dönemde dikkatimizi daha çok ruhumuzda ve anda tutarsak olabilecek her türlü dışsal sorunlardan kaçınabilir ve spontane yaratıcılığımızı geliştirebiliriz. Evrensel güç daha çok anı yaşamamızı sağlayabilir. Böylece çevremizde her an varolan ve keşfedilmeyi bekleyen mucize ve güzellikleri fark edebiliriz.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!