OLUMLAMALAR & ŞİFA Sana Bana Özel 

Kendini Kutsama Meditasyonu

Bu mesajı okuyan sevgili dostum,
​Kendimi çok yalnız, çok yetersiz, çok küçük hissettiğim bir zamanda kalbim bana şöyle demişti: Özgürlük düşü dilinden düşmüyor… Nedir kendini sana tutsak hissettiren?
Yanıtladım: Yaralarım var. İlerlemekten beni alıkoyan korkularım. Yetersizim bunları aşmak için. Elim kolum bağlı bazen. Bir harika hissediyorum kendimi sonra birileri düğmelerime basıyor ve hizalanamıyorum bir türlü yeniden kendime. Yorgunum sonra. Sanki bir kapandayım.
Kalbim dedi: Özgürlük kapısından kendini her halinle kabul etmeden ve onaylamadan geçemezsin. Kendini onaylamadığın ve varlığını bütünüyle kutsamadığın sürece birileri gelip düğmelerini, zihnini daima karıştıracaktır. Çünkü o birilerini bunun için ‘Sen’ çağırıyorsun. Kendini koşulsuzca kabul edebilmenin asıl özgürlük olduğunu bildiğinden, her düğmene bir daha bir daha basmaları için insanları sen davet ediyorsun yaydığın titreşimlerle… Kendini kabul etmek için egzersiz yapıyorsun bir nevi.
Dönüşüme kendini açmakla, kendini bozuk bir makine gibi düzeltmeye çalışmak arasında uçurumlar vardır. O uçurumda neşe yatar. Neşeyi, gözlerini kendini düzeltmeye çevirdiğin için ıskalıyorsun. Elbette yaraların var, elbette bütünlenecek olan yarımların… Ama sen ‘bozuk’ değilsin. Sen, bu yaraların ve sana acı veren, seni inciten yönlerinle sensin. Bir insan nasıl aziz olur biliyor musun? Düştüğü yerden her seferinde kendine ve çevresindekilere şefkat göstererek kalktığında. Her insan aziz olabilir. Onları aziz olmaktan alıkoyan tek şey zihinlerinin engelleridir. Şimdi zihninin yani sınırlı kişiliğinin yerine ilahi bilgeliği, Öz’ü, gerçek Sen’i koymaya izin verirsen şayet özgürlüğün kapısından adımını atabilirsin.
Bunu ancak kendini ve yolunu kutsayarak başarabilirsin…
Kendini Kutsama Meditasyonu kalbimin bana bütün olduğumu hatırlattığı bir zamanda düşüverdi önüme.
Kendimizi olduğumuz gibi değerli görmeyi, hatta olduğumuz gibi olabilmemizin dünyanın en fazla ihtiyacı olan oluş biçimi olduğunu hücrelerinizde hissetmenizi sağlayan bu meditasyonu bugün sizinle paylaşırken heyecandan kalbim yine bin kanat…
Şifa olsun.

Meditasyon:
AÇILIŞ MANTRASI:

Meditasyona başlamadan önce açılış mantrasını 3 kere söyleyin:
Ong Namo Guru Dev Namo
(İçimdeki ve evrendeki yüce, ilahi bilgeliğin önünde eğiliyorum, yüce bilgeliği selamlıyorum.)

POSTÜR:
1. Omurganızı dik tutun ve bağdaş kurun. Dizlerinizde sorun varsa yine omurganız dik olacak şekilde bir sandalyede ya da bir koltukta oturabilirsiniz.
2. Sol elinizi avuç içiniz kalbinizin üzerine gelecek şekilde göğsünüzün tam ortasına yerleştirin.
3. Sağ elinizi başınızın üzerine, başınızla eliniz arasında yaklaşık bir karış mesafe kalacak ve avuç içiniz başınızın tam ortasına denk gelecek şekilde kaldırın.

MANTRA:
Meditasyon süresince, ‘Ong Namo Guru Dev Namo’ mantrasını tekrar tekrar seslendirin.
Bu ses kaydı mantrayla ilk kez tanışanlar ya da meditasyon sırasında müziğin eşliğini hissetmek isteyenler için önerim: https://www.youtube.com/watch?v=8KoRR8KE4-8
Kundalini Yoga ve Meditasyon derslerini açarken seslendirdiğimiz, Öz’ümüze bağlanmamızı sağlayan en kestirme anahtar olan Ong Namo Guru Dev Namo mantrası ‘Evrensel Yaratıcı Bilgeliğin önünde eğiliyorum. İçindeki İlahi Öğretmen’in önünde eğiliyorum’ anlamını taşıyor.
Seslendirildiğinde, içsel bilgeliğimize, evrensel bilgeliğe ve şimdiye dek Kundalini Yoga ve Meditasyon yapmış olan her bireyin bilincine bağlanıyoruz.

NEFES:
Mantrayı söylerken nefeslerinizi doğal akışında ve bilinçli bir şekilde alıp, verin.

GÖZLER:
Meditasyon sırasında gözlerinizi kapatın ve iki kaşınızın arasına odaklayın.

ZAMANLAMA:
11 dakika.

BİTİRİRKEN:
Postürünüzü (duruşunuzu) bozmadan burnunuzdan derin nefes alın, nefesinizi 15 saniye süreyle (içinizden acele etmeden 15’e kadar sayabilirsiniz) tutun. Ardından yanaklarınızı şişirip nefesinizi ağzınızdan bir patlama sesi yaratır gibi (gülle nefes) hızla boşaltın.
Bunu 3 kere tekrarlayın.

​Ardından 3 kere ‘Sat Nam’ (Gerçek Benim Kimliğimdir) mantrasını tekrar ederek meditasyonunuzu kapatın.
Şifa olsun, ışık olsun.
Sat nam.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!