Sana Bana Özel SPİRİTÜEL 

EN HAYRET VERİCİ GERÇEK

En şaşırtıcı gerçek, günümüzde, dünyada yaşamı barındıran ve insan vücudunu da oluşturan atomların, belli yıldızların çekirdeğinden açığa çıkan inanılmaz sıcaklık ve basınç sonucunda hafif elementlerin, ağır elementlere dönüştüğü o ana kadar geri gidip, izlerinin takip edilebilmesidir. 
 

Bu yıldızlardan yüksek kütleli olanlar, ileriki yıllarda dengesizleşip, süpernova haline geldikten sonra çöktüler ve zengin özlerini galaksinin dört bir yanına saçarak patladılar. 
 

Karbon, nitrojen, oksijen ve yaşam için gerekli olan tüm bileşenlerini galaksiye saçtılar. Bu bileşenler yoğunlaşıp ağırlaştığında yeni nesil güneş sistemlerini yörüngesinde gezegenler olan yıldızları ortaya çıkaran gaz bulutlarının parçası oldular. Ve böylece bu gezegenler de yaşam için gerekli bileşenlere sahip oldular. 
 

Gece gökyüzüne baktığımda biliyorum ki biz bu evrenin parçasıyız, biz bu evrenin içindeyiz ama belki bunlardan çok daha önemlisi;
 

Evren bizim içimizde…
 

Yukarı bakıp bir çok insan evrenin büyüklüğü karşısında kendini küçük olarak hissedebilir, ama ben bu olguyu göz önünde bulundurarak, kendimi çok büyük hissediyorum, çünkü benim atomlarım işte o gökyüzündeki yıldızlardan geliyor… 
 

Belli bir düzeyde bağ var aramızda. Hayatta gerçekten de istediğiniz bu değil midir? Bir bağınız, bir amacınız olduğunu hissetmek istersiniz, önemli olduğunuzu hissetmek istersiniz; etrafınızdaki olaylara ve gelişmelere katkı sağladığınızı hissetmek istersiniz.
 

İşte sadece hayatta olarak tam da bunu yapıyoruz…

-Neil deGrasse Tyson

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!