ASTROLOJİ Sana Bana Özel 

Ben–Sen Aksı ve Yedinci Ev

Astrolojide Yedinci Ev bir kişinin nasıl bir ilişki hayal ettiği, partnerinde nelerden etkilendiğini ifade ederken, mevcut partneriyle ilgili bir takım doğru bilgiler de verir. Yedinci Evi “Öteki” veya “Bizim için özel ve önemli öteki insan evi” olarak da adlandırırız.

Yedinci Eve daha fiziksel düzlemde bakmanın bir yolu daha vardır. Biz buna “Yansıtma Evi” diyoruz. Etkilendiğimiz ya da çekildiğimiz kişi sıklıkla kendimize ait ama farkında olmadığımız yönlerimizi temsil ettiği için, bu yönlerimizi diğer kişiye yansıtmak eğiliminde oluruz. Bunlar her ne kadar bize ait, gizli kalmış özelliklerimizlerse de, bilinç dışı olarak, bir şekilde açığa çıkarak deneyimlemek ve sahip çıkmak durumunda kalırız. Genelde bunları bilinç düzeyinde fark etmeyiz bile. O yüzden karşımıza çıkan birisi adeta bir çengel işlevi görerek bu bilgiyle karşılaşmamızı sağlar. Çengel olmak bir kişinin sizi büyüleyen veya zorlayan gizemli yönlerini ortaya çıkarır. O kişide gördüğümüz belli özelliklerden ötürü ona doğru karşı konulamaz bir şekilde çekiliriz.

Astrolojide zorlayan enerji, genelde Yedinci Evdeki gezegen veya bulunduğu burç, veya Yedinci Evin yöneticisi , onun konumu ve bulunduğu burç, veya aldığı açılara bakılarak bulunur. Psikolojik olarak bakıldığında ilişkinin günlük seyrinde ortaya konmamış, yaşanmamış özelliklerimizi zaman içersinde diğer insan kanalıyla yaşadığımızı fark ederiz. Birinci Ev ve Yükselenle tanımlanan görünen kimliğimizin içerisinde, açıkça ifade edemediğimiz, karşımızdaki kişiye bilinç dışı olarak yansıttığımız, paranın öteki yüzü olarak değerlendirebileceğimiz, Alçalan ve Yedinci Ev olarak tanımlanan bir başka yönümüz de vardır.

Yükselenin karşıt kutbu, görünmeyen yönlerimizi bir ayna gibi yansıtır. Yedinci Ev partnerde bizi cezbeden özellikleri temsil eder. Ancak, partnerimizin mevcut Güneş burcunu göstermesi şart değildir. Daha açık ifade etmek gerekirse, gizli kalmış özelliklerimizin farkına vararak bilinçli bir şekilde kendimizi bütünlemek ihtiyacında olduğumuz yönlerimizi tanımlar. O yüzden de bir ilişkideyken kendimizle ilgili çok şey öğreniriz. Diğer kişiyi keşfettiğimizi sanırken aslında diğer insan kanalıyla kendimizi keşfederiz. Partnere yönelttiğimiz yansıtmayı geri çektiğimizde kişiyi yepyeni bir gözle görmeye başladığımız için, sıklıkla ilişki biter veya bir sınav aşamasına girer. Artık o, en başta tanıdığımız kişi olmaktan uzaklaşmıştır.

Sinastriyi anlamanın yollarından biri, Yedinci Evi “Ben ve Sen” karşıtlığı ile Yükselen’i de kapsayacak şekilde kendi psikolojik yansıtma alanımız olarak görmekten geçer. Bu nedenle, Yedinci evin başlangıç çizgisindeki burç ve yönetici gezegenini dikkate alarak on iki Yükselen burcun potansiyel ilişkilerine ve Yedinci Evlerindeki bazı karakteristik özelliklere bakacağız.

Koç Yedinci Evin Başlangıç Çizgisinde veya Mars Yedinci Evde:

Yükselen Terazi barınmak, uyum yaratmak, kendi zararına da olsa, diğer insanın bakış açısını görmek arzusundadır. Bu uyum sağlama çabaları içinde kendi ihtiyaç ve istekleri ile diğerlerinin istek ve ihtiyaçları arasındaki sınırı bulanıklaştırır. Dolayısıyla herhangi bir burçtan, bütün kararları veren, kendini güçlü bir şekilde ortaya koyan, baskın karakterli hatta biraz saldırgan bir partneri kendine çekebilir.

Eğer Yedinci Evde Koç’ta Mars da bulunuyorsa, Yükselen Terazi kendisine iyice ateşli, kendi sözünü geçiren , atılgan, aktif birini çekecektir. Bu ruh eşi modeli, Terazi’nin hava özellikleriyle, edilgen ve kararsız doğası karşısında pekala dengelenebilecektir. Bu ilişki modelini genelde çiftlerden birinin daha sessiz olup kendisini geriye çektiği, diğerinin kararları vermesine izin verdiği durumlarda görebiliriz. Eğer Mars Yedinci Evde Boğa’da ise, Mars’ın hareketi daha ağır, temkinli ve daha istikrarlı olur. Yine de kendi dediğini yapan güçlü partnere işaret edebilir.

Eğer Yükselen Terazi fazlasıyla egosundan ödün verirse, bu tahammül edilmez bir durum alıp bir süre sonra orada savaş başlar. Çünkü Yedinci Evdeki Mars, içinde çatışmanın olduğu bir ilişkiyi gösterebilir. Öyle ki Mars açık düşman, rakip haline gelebilir. İlişki öfkeli, kavgacı ve tartışmalı bir hal alır. Daha önce dinamik, kendine güvenen, gözü pek partner şimdi Yükselen Terazi tarafından patronluk taslayan, baskıcı, kafa tutan biri olarak algılanabilir. Uzun süren ve partnere yansıtılan bu agresif özellikleri, sonunda Yükselen Terazi sahiplendiğinde ilişki sınavdan geçer.

Eğer Yükselen Terazi Mars’a özgü yansıtmayı geri alıp sahiplenmezse, ifade edilmemiş saldırganlığını, pasif agresif tavırlarla, manipülasyon gibi dolaylı yollarla ifade ederek istediğini elde eder.

Boğa Yedinci Evin Başlangıç Çizgisinde veya Venüs Yedinci Evde:

Yükselen Akrep hiç bir şeyi göründüğü gibi almaz. Oysa Boğa insanı için ne görüyorsa o önemlidir. Akrep kırıp dökmek, değişim dönüşüm amacıyla yıkmak ister. Boğa ise korumak, sağlamlaştırarak sürdürmek ister, değişime direnir. Yükselen Akrep karşısındakinin duygusal arenasının derinliklerine dalmak isterken, Yedinci Evdeki Boğa bu denli derin keşiflerde bulunmakla ilgili değildir.

İlişkide Yükselen Akrep herhangi bir burçtan, bilinçdışı bir şekilde, derinliğini ve zorlayıcılığını, uç noktalarını , cinsel yoğunluğunu ve fazlasıyla tutkulu doğasını dengeleyecek birini arar. Öte yandan Yedinci Evin yöneticisi olan Venüs, ilişkide uyumu arar. Yükselen Akrep’in aşırılıklarını törpüler. Cinselliği daha idare edilebilir olan duyusallığa çevirebilir. Akrep’in cinselliği ve yoğun duyguları Boğa’nın doğa sevgisi, güzel eşyalara verdiği değer gibi maddesel yönleriyle dengelenecektir.

Yedinci Evdeki Venüs, hem yüceldiği burçta hem de yüceldiği alanda bulunduğu için, ilişkide duyusallık ve duygusal istikrar , konfor , fiziksel zevklere işaret eder. Yükselen Akrep derin duygular ve kuşku, kıskançlık gibi duyguları deneyimler, bu konularda duygusal anlamda kendisini güvende hissetmezken Boğa’daki Venüs bu çeşit yıkıcı duyguları kendini adama ve istikrarla yok edebilecektir. Eğer Venüs Yedinci Evde İkizler’de bulunuyorsa değişkenliği, çekiciliği, hazır cevaplılığı gibi havasal özellikleriyle Yükselen Akrep’in karanlık ve derin yönlerine hafiflik katacaktır.Venüs Yedinci Evde herhangi bir burçtaysa bütün bu güzel ve iyi yönler karşıdaki partnere yansıtılacaktır. Venüs’ün uyum sağlama arzusunu içinde barındıran bu konumla, sadece ilişki içerisinde olmak bile kişinin kendisini tam ve bütün hissetmesine neden olabilecektir. Yedinci Evdeki Venüs kişinin kendisini ideal ruh eşi ile sadık, kalıcı bir sevecenlikle kutsanmış gibi hissetmesine neden olacaktır.

Gezegenlerin temsil ettikleri bütün arketipler gibi Venüs’ün de her zaman tatlı ve hafif olmayan tarafları da vardır. Venüs mitolojide baştan çıkarıcı, kıskanç, kinci ve aldatıcıdır. Boğa’daki Venüs değer ile ilgili konularda, aşkta, özellikle sevdiği kişi ile ilgili olarak, sahiplenici, kendini beğenmiş, kontrolcü davranabilir. Bu temalar eğer partner Venüs’ün simgelediği olumlu şeyleri gösteremezse ortaya çıkar ve partner bir açık düşmana dönüşür. Yükselen Akrep yansıttığı özelliklerini geri alırsa, çeşitli, keyif veren fiziksel deneyimlerle yeryüzüne şükran duygusunu geliştirerek yoğun duygusallığını sağ duyu ile dengeleyebilir.

İkizler Yedinci Evin Başlangıç Çizgisinde veya Merkür Yedinci Evde:

Amaca odaklı Yükselen Yay, felsefi, sosyal, spritüel ve dini meselelere geniş açıdan bakarak hayatın geniş sorularına son yanıtı arar. Ancak geniş baktığı için de burnunun ucundaki gerçekleri, bilgileri, durumu destekleyen gerekli verileri gözden kaçırabilir. Sezgisel olarak bildiği ama dile getiremediği kavramlara gerekli bilgileri kelimelendirecek herhangi bir burçtan ortaklar arar.

Yükselen Yay için entelektüel düzeyde iletişim kurmak çok önemlidir. Hele Merkür de Yedinci Evde İkizler’de bulunuyorsa zeki, iyi konuşan, insanları istediği noktaya kolaylıkla getirebilen partnerle kuracağı bağ, aradaki iletişimi iki kat daha güçlendirir. Yükselen Yay, geniş bir bakış açısına sahipken İkizler gerekli telefon konuşmalarını yapar, bilgi toplar, doğru kişilerle konuşup bağlantılar yaparak bu bakış açısının gerçekleşmesini sağlar.

Eğer Merkür Yedinci Evde Yengeç’te ise, duygusal anlamda Yükselen Yay’a destekleyici sözler söyleyen bir insandır. Merkür hangi burçta olursa olsun, Yükselen burcuna bakılmaksızın, kişinin düşünce alışverişinde bulunacağı, kıvrak zekalı bir partner ile birlikte olmasının önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Ancak Yedinci Evdeki Merkür, olumsuz bir şekilde entelektüel üstünlük kurmak, kurnazca, kandıracak şekilde kullanılır, düşünceler sıkça değişir veya kararsızlık görülürse partner bir açık düşmana dönüşür. Yedinci Evdeki Merkür, kişi gereken iletişim becerilerini sağlaması veya düşüncelerini uygulamaya koyması için karşısındakine aşırı şekilde yüklendiğinde yine kötüye gidebilir. Yedinci Evde Merkür’ü olan bir insan ikili ilişkilerde iletişimin iki yönlü bir yol olduğunu öğrenmesi gereklidir. Sözel ve entelektüel becerinin geliştirilmesi ile meseleler sağlıklı ve yararlı bir şekilde tartışılıp temizlenebilir.

Yengeç Yedinci Evin Başlangıç Çizgisinde veya Ay Yedinci Evde:

Yükselen Oğlak genellikle ciddi, kontrollü, ağırbaşlı bir maske sunar. Fakat Alçalandaki Yengeç duygusal olarak hassas, duygusal yönelimli bir insana çekildiğini ifade eder. Yükselen Oğlak, hangi burçtan olursa olsun, katı kişiliğini dengeleyecek ortak arayışında olur.

Partnerin ilişkiye duygu kattığı, insanın çok konuşmadığı, sessiz olduğu ilişki modellerini görürürüz. Yedinci Evdeki Yengeç sivri köşeleri törpüleyen, yumuşatan bir etki gösterir. Yükselen ne olursa olsun, insan ilişkilerde kabullenici, rahatlatan, koruyan, kollayan, bir tür anne arar.

Eğer herşey yolundaysa, Yükselen Oğlak, yansıttığı özellikleriyle, kendisini rahatlatan, koruyan, kollayan, ait olma duygusunu yaşatıp, aile gibi hissettiren ideal eşini bulmuş olur.

Öte yandan, Yedinci Evdeki Ay veya Yengeç, gerçekten duygusal etkileşim ihtiyacını taşır. Eğer beraberlik “evlilik için uygun olma”, kolaylıklar sağlamanın dışında bir anlam taşımıyorsa, dinamikleri değişime uğrar ve partner duygusal olarak daha da ihtiyaçlı hale gelir. Bu durumda özellikle yedinci evin sınırında Yengeç ve içinde Ay varsa, partner duygusal olarak inişli çıkışlı, iyice hoşnutsuz olacak, Yükselen Oğlak ise iyice katılaşacaktır. Eğer Ay, Yedinci Evde ve Aslan’da ise, Yükselen Oğlak, partnerinin ilgi ihtiyacına yanıt vermek durumunda kalacaktır. Bu tip şeyler olduğunda, daha önce destekleyici, koruyan, kollayan ve özenli partner bir anda açık düşmana dönüşecektir.

İlişkide denge yaratabilmek için ister Yükselen Oğlak olsun, ister Ay Yedinci Evde herhangi bir burçta olsun, empati ve sempatiyi geliştirerek duygusal alışverişlerde bulunmak ve arzu edilen ilgi ve hassasiyeti karşılıklı yaşamak önemlidir. Bunun için taraflar kendilerinin ilgilenen, beslenen yönlerine sahip çıkmak durumundadırlar.

Aslan Yedinci Evin Başlangıç çizgisinde veya Güneş Yedinci Evde:

Aslan ile Kova karşıtlığına baktığımızda adeta bir kalp ve kafa karşıtlığını inceler gibi oluruz. Hava gruplarından, mesafeli ve entelektüel Yükselen Kova’nın, ateşli, tutkulu, “yüreğinin sesini dinleyen” bir partnerle kendisini dengelemeyi öğrenmesi gerekir.

Eğer Güneş Yedinci Evde ve Aslan’da ise, durum daha da iyidir. Yükselen Kova’nın yaşamına canlılık, neşe, mutluluk dolacak ve gerçek ruh eşini bulduğunu hissettirecektir. Eğer Güneş Yedinci evde ve Başak’taysa pratiklik, çalışma ve hizmet konuları, Kova’nın grup projelerine uygun düşecek ve bir çeşit çalışma arkadaşlığı şeklinde olacaktır.

Yükselen Kova, insanlığın bütününe bakarken, yaşanmamış Aslan yönü, gizlice özel gözükmek, onaylanmak ve dikkat çekmek isteyen narsistik taraflarına işaret eder. Bu özelliklerini herhangi bir burçtaki partner kanalıyla dışarıda yaşayabilir. Partner ilişkide çok fazla egemen olmaya çalışırsa, Kova’nın yüksek idealleri ile çatışır ve sonuçta yaratıcı ve eğlenceli gözükmek yerine, açık düşman olarak algılanır.

Hangi burçtan olursa olsun, Yedinci evdeki Güneş, ilişkiye ışıltı ve canlılık katar. Kimlik duygusu, amaçlar ve önemsenenler ilişkiler kanalıyla tamamlanır. Ancak bu iki ucu keskin bıçak gibidir. Zira bazen partner bir tür kahraman veya tanrısallaştırılmış biri gibi görülebilir. Ancak bu tanrısallaştırılmış figür insanın kendi gücünü, kimliğini ve iradesini elinden alırsa değerini kaybederek yine açık düşman gibi algılanabilir. Bu yansıtmayı geri aldığında kişi daha güçlü bireylik duygusu geliştirebilecektir.

Başak Yedinci Evin Sınırında veya Merkür Yedinci Evde:

Burada, İkizler’de olduğu gibi değişken olmayan, ayakları daha sağlam yere basan, uygulamacı bir Merkür ile karşı karşıyayız. Balık ile Başak karşıtlığı, bir çeşit hizmet kutupsallığı şeklindedir. Yükselen Balık kendini hizmet kanalıyla kaybetmek isterken, Başak da hizmet ile kendini bulmak ihtiyacındadır. Yükselen Balık başkalarına sempati ile yaklaşırken duygularının seline kapılıp kendi kimliğini yitirebilir.

Yükselen Balık, Başak burcu özelliklerini taşıyan, pratik, ulaşılabilir hedeflere sahip bir partnerle ayakları yere sağlam basar hale gelebilir. Diğer bir deyişle sınırlarını bilen, organize, günlük bedensel ihtiyaçlar ve sağlık gibi Yükselen Balık’ın çoğu kez ihmal ettiği konularda yetkin bir partner ister. Balık’ın hayalci ve dağınık doğası, bedenle ruhu bir arada tutacak birisiyle olduğunda ayakları yere basar ve gerçek ruh eşini bulmuş olur.

Merkür’ün Yedinci Evde olması bu durumu daha da iyileştirici bir unsurdur. Bu durumda partnerin günlük düzeni sağlamakla ilgili kapasitesi ikiye katlanır ve Yükselen Balık’ın hayatını kolaylaştırır. Eğer Merkür Yedinci evde ve Başak’ta ise, partnerin iletişim ihtiyacının farkında olması ilişkide uyumlu düşünsel alışverişlere katkıda bulunur.

Partner Yükselen Balık’a yargılayıcı, aşırı eleştirel, gereksiz pek çok ayrıntıyla uğraşan, mükemmellik peşinde bir yaklaşım gösterir ve onun hayallerini, vizyonunu ortaya koyarak yaptığı hiçbir şeyden tatmin olmazsa, açık düşmana dönüşür.

Yükselen Balık, hayal dünyasına kaçmak, savunmasızlık ve egosuz davranmak yerine, Başak’sı özelliklerine sahip çıkarak sınırlar koymayı, bir konu üzerinde verimli ve uygulamacı bir şekilde çalışmayı öğrenirse arada iyi bir denge sağlanır.

Terazi Yedinci Evin Sınırında veya Yükselen Koç:

Şimdi kutupsallıkları terse çevirerek ele alacak ve bu kez Yedinci evin sınırındaki Venüs’ü Boğa’ya özgü toprak yönleriyle değil, Terazi’deki hava özellikleri ile değerlendireceğiz.

Yükseleni Koç olan insanlarda yakınlık kurmak ve taahhütte bulunmak ile ilgili temalar sıklıkla görülür. Yalnız olduklarında ilişki içinde olmak isterler. Durum böyle olunca da özgür olmayı bekleyemezler, kendi işlerine bakmak isteği ağır basar. Yükselen Koç ilişki ve bağlanma ihtiyacı ile kendi istediklerini yapma ve bağlantısızlık ihtiyacı arasındaki çatışmayı dengelemelidir. Kararlı, hemen harekete geçen ve bağımsız davranan bir yapıda iken, eşitliğin Terazi tarafı, diğerinin istek ve ihtiyaçlarına öncelik verdiği için kararsızlığı ve harekete geçmezden önce düşünme eğilimindedir.

Yükselen Koç Terazi’nin öteki insanın istek ve düşüncelerini dikkate alan, işbirliğine açık yapısından yararlanıp, özveride bulunmayı öğrenebilir. Hangi burçtan olursa olsun, ilişkide kendini ifade etmesine, alan tanınmasına izin veren, inisiyatif ile uyumu dengeleyecek birisini bulduğunda ruh eşini bulmuş gibi olur. Bu sağlanamazsa ve herşey Yükselen Koç’un taleplerine, bağımsız hareket etme arzusu ve egemenliğine göre ayarlanırsa ilişkideki uyum eksikliği partnerin açık düşman olarak algılanmasına neden olur. Yükselen Koç ben merkezci tavırlarından vaz geçip, harekete geçmeden önce düşünmeyi, karşısındakinin bakış açısını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmayı öğrendiğinde ilişkide eşitlik sağlanmış olur.

Eğer Venüs Yedinci evde ve Terazi’de ise, Yükselen Koç ilişki derslerini öğrenmek ve buna göre bilinçli değişimler yaşamak konusunda daha da başarılı olacaktır. Böyle bir konum, astrolojik olarak iyi bir gösterge olmanın yanı sıra, Yükselen Koç’un ilişkinin keyif veren yönlerinden yararlanmasına neden olur. İlişki kanalıyla mutluluğu arama ve aşkın romantik ideallerini doldurmak açısından da iyi bir durumdur.

Eğer Venüs Yedinci evde ve Akrep’teyse ilişkide köşeler oluşmaya başlar. Cinsel gerilim güç savaşlarına dönüşür. Ancak savaşlar, meseleleri çözmeye, dengeyi sağlamaya da yardımcı olabilir.

Akrep Yedinci Evin Sınırında ve/veya Plüto Yedinci Evde:

Boğa Yükselen tipik olarak arzuları ifade eder, fakat bunlar aynı zamanda maddesel ve fiziksel niteliklidir. Partner de sahiplenilecek fiziksel bir nesne olarak görülür.

Alçalanın sınırında olan Akrep, partneri hangi burçtan olursa olsun, sahiplenme, takıntı, saplantı gibi temalar ilişkilerini biçimlendirir. Kıskançlık, öfke, güç savaşları gibi yoğun ve güçlü duygular gündeme gelir. Bütün bunlar Yükselen Boğa’nın dış dünyada sahip olduklarından çok, içine yönelerek, en derinlerdeki duygularını sondajlamak suretiyle içsel temalarınla ilgilenmeye zorlar. Bu Boğa Yükseleni pek de rahat ettirecek bir durum değilse de, Alçalan üzerindeki Akreple bu tür bir keşfe zorlanacağı kişilere çekilir.

Boğa Yükselenin partneri derin ve yoğun duygularla kişiyi içe yönlendirirse, ilişki zorlasa bile ruh eşini bulmuş gibi hissedeceği zenginleştirici ve doyurucu bir hal alır. Böylelikle Akrep sayesinde eski ve işe yaramayan kalıplarından arınarak dönüşür.

Boğa Yükselen temelde psikolojik bir durum değildir. Ona beş duyunun sunduğu şeyleri gerçek olarak almaya eğilimlidir. Öte yandan Akrep olmak psikolojik bir durumdur. Zira somut ve dışsal olandan çok, en derinlerde karanlıklarda saklanmış psişik dünya ve içgüdüler ile yüzeyin altında yatanlarla ilgilidir.

Boğa Yükselen duygusal güvenliğini tehdit altında hissedecek kadar aşırı zorlanarak kendini iyi hissetmediğinde partnerini açık düşman olarak görmeye başlar. Boğa Yükselen bir ilişkide diğer burçlardan daha uzun kalabilmesine, dayanıklığına karşın, Yedinci Eve özgü açık düşman meseleleri gündeme geldiğinde, Akrep’in genelde zorladığı bırakma dersini öğrenmek durumunda kalır.

Yedinci Evdeki Plüto ilişkilerdeki aşırı uçları ifade eder. Partnerin kişiyi, genellikle zorlayıcı bir şekilde değişimlere taşıyan etkisini vurgular. Üstelik Plüto Akrep’te bulunuyorsa bu etki iki katına çıkar. Yay’da ise Plüto din, felsefe, eğitim, hukuk ve genel inanç sistemlerini güç ve kontrol araçları olarak ortaya koyar. Plüto hangi burçta olursa olsun, kişinin kendi şeytanları ile partner kanalıyla yüzleşmek durumundadır. Bunlar genelde kişinin bir ilişkide uğraşmak durumunda kaldığı, Yedinci Evdeki Plüto’nun yıkıcı gölgeleridir. Bununla birlikte, kişi Plütonik gücü geri alıp olumlu bir dönüşüm için kullandığında kabullenmediği gücünü ele almış olur.

Yay Yedinci Evde ve/veya Jüpiter Yedinci Evde:

İkizler Yükselen meraklı, huzursuz, konuşkan, değişiklik ve çeşitlilik arayan bir yapıya sahiptir. Bilgi ve veri toplamak peşindedir. Ancak, detayları birbirine bağlayarak anlamlı bir şekle getirebilecek bütüncül bir bakış açısından yoksundur.

İkizler Yükselen hangi burçtan olursa olsun, bu geniş bakış açısını sağlayacak, sinirli ve dağınık enerjilerini toparlayacak ruh eşini arar. Alçalanda bulunan Yay’ın geleceğe yönelik bakış açısı, İkizler’in yön ve amaç ihtiyacına cevap verirken ideallerini ve düşüncelerini ortaya koyabilmesini sağlar.

Jüpiter Yay’da bulunuyorsa, ilişkiye iyimserlik, sadakat, heves ve canlılık katılır. Eğer Jüpiter Yedinci Evde ve Oğlak’ta ise, ilişki daha pratik bir amaca ve somut sonuçlara yönelir. Sosyal, felsefi, dini konulara yönelinebilir. Bu yerleşimle Jüpiter’in iyimserliği dozunda bir gerçekçilikle harmanlanmış olur.

Genel olarak Yedinci Evdeki Jüpiter, hangi burçta olursa olsun, şans getirir. Çünkü Jüpiter inanandır. Ancak Jüpiter ilişkinin doyurucu ve olumlu olacağı yönünde inanç ve güven vermekle birlikte, her zaman verdiği sözleri tutmayabilir. Cömert ve yardımsever biri olarak görülür.

Ancak Jüpiter hangi burçta olursa olsun, Alçalan üzerinde Yay varsa yerine getirilebileceğinden çok söz verilmesi veya partnerin bir şekilde aşırılıklara kaçması söz konusu olabilir. Kibirli, büyüklenen veya felsefi konularda hayalci ve bilginin peşinden giderken bilimsellikten uzaklaşıp kaybolan bir portre çizdiğinde açık düşmana dönüşür. Sözler, olumlu izlenimler, geniş görüşlülük ve mutluluk ümidi kolayca yok olur.

Oğlak Yedinci Evin Kaspında ve/veya Satürn Yedinci Evde:

Hassas, kendini koruyan Yengeç Yükselen duygusal kırılganlığının farkındadır. Duyguları incinmesin ve olası kötülüklerden korunsun diye kabuğuna çekilecektir. Bu nedenle Yengeç Yükselen hangi burçtan olursa olsun, dış dünyada hayatın kendisine zor gelen katı taraflarıyla yüzleşebilecek bir partner ihtiyacındadır. Bu da Yedinci Evdeki Satürn veya Oğlak Alçalanın ta kendisidir.

Yedinci Evdeki Satürn ile kurallar koyan bir otorite figürü görevini üstlenecek, adeta babanın yerini tutan bir kişiye çekilir. Eğer Satürn aynı zamanda Oğlak’ta ise, daha yaşlı ve oturaklı, bilgili bir kişilik halinde görülebilir. Satürn enerjisi genellikle yavaş olduğu için Yedinci Evde olduğunda geç evlenme söz konusu olabilir. Satürn Yedinci Evde ve Kovada ise, partner ortak idealleri ve ülküleri paylaşabilir. Ancak, Satürn’e özgü maddecilik duygusunu besleyen, ilgisizliğe varabilecek bir çeşit mesafeli ve tarafsız bir tavır da sergileyebilir.

Yengeç Yükselen koruyan, besleyen tavrıyla partner için bir takım şeylerin olmasını sağlayan, partnerini destekleyen bir rol de üstlenebilir. Bu iyi işlediğinde, ilişkinin yapısı başarılı bir ortaklıkta takım ruhuyla çalışır bir şekilde olur ve Yengeç Yükselen ruh eşini bulduğunu hissedebilir. Denge tek yönlü olup, Yengeç Yükseleni veya Yedinci Evde herhangi bir burçtaki Satürn’ü tatmin etmediğinde, Yengeç Yükselen herşeyi kendisinin yapıyor olduğunu ve karşılığında hiç bir şey alamadığını hissedebilir. O noktada partneri duygusal emniyet ve istikrarı sağlayan biri olmaktan öte, soğuk, tepkisiz, kariyer odaklı, amir tavırlı biri olarak hissedebilir. Hatta bu kalitelere çok yüksek duygusal bedeller ödeyerek sahip olabilir.

Yengeç Yükselen ile Satürn’ün Yedinci Evde olduğu durumların tutucu bir yönü de vardır. Yengeç Yükselen alışkanlıklarına bağlı, ilişkiye tutunan bir model halini alır. Yedinci Evdeki Satürn’ün ilişkiyi katlanmak zorunda olduğu bir yük veya sorumluluk olarak algılama durumu olabilir. Böylece statükoya bağlılık, gelenekler ve değişimden çok bilinmeyenden korkma gündeme gelebilir.

Eğer Yengeç Yükselen veya Yedinci Evdeki Satürn kendi içinde güç geliştirmeyi öğrenir ve kendi içindeki otoriteye sahip çıkarak kendisi için de daha fazla sorumluluk almazsa yansıtmasını geri alacaktır. Bir kişinin, hangi burçta olursa olsun, kendi Satürn’üne sahip olmasının ödülü, kendi değerininin ve başarılarının kendinden hoşnut olmasını ve tamamlanmış hissetmesini sağlamasıdır.

Kova Yedinci Evde ve/veya Uranüs Yedinci Evde:

Aslan Yükselenin fark edilmeye, önemli olduğunu takdir edildiğini görmeye ihtiyacı vardır. Kalabalıktan sıyrılıp tüm eşsizliği ile gözükmek ihtiyacındadır. Aslan Yükselen dramatik olabilir. Manyetik, karizmatik ve yetkin bir kişiliği vardır. Bu özelliklere ek olarak doğal bir sıcaklık, cömertlik, neşe ve sevgi verir. Ancak karşılığında partnerinden, hangi burçtan olursa olsun, yüksek derecede hayranlık, takdir ve onay bekler.

Yedinci Evin sınırındaki Kova, Yükselen Aslan’a kişisellikten uzak, tüm insanlara eşit bir şekilde yaklaşan bir perspektiften bakan bir partneri ifade eder. Aslan Yükselen’in ego vurgusu mesafeli ve tarafsız bir ruh eşiyle yumuşayıp kendisini bir bütünün parçası olarak hissedebildiğinde içindeki Kovasal yönlerle temasa geçer. Karşılığında şan, şöhret beklemeden nasıl mesafeli bir şekilde cömert olunacağını öğrenir. Hayranlık, takdir beklemeden, mesafeli bir şekilde cömert olmayı öğreten dengeli bir ilişkide içindeki gerçek asalet, gurur ve saygınlık ortaya çıkar.

Yükselen Aslan’ın sevgi, aşk, eğlence ihtiyacı Kova’nın mesafeliliği, soğukluğu, aşırı mantıklı yüce gönüllüğü ile karşılaşırsa Aslan’ın ışığı sönmeye başlar. Bu durumda partner artık ona hayatta yeni bir bakış açısı veren kişi değil, açık bir düşmandır.

Uranüs Yedinci Evde hangi burçta olursa olsun, bütün ilişkiler bir şekilde özel ve sıradışı, istikrarsız ve öngörülemez veya acaip bir biçimde değişik olur. Öte yandan, çok üst düzeyde bir bilinçlilik ve bu anlamda tarafsızlık da verebilir. Yedinci Evdeki Uranüs hemen her zaman bir tür egzantriklik, özgürlük, bağlantısızlık isteği göstergesidir.

Başka bir deyişle, Yedinci Evdeki Uranüs ilişkide heyecan, uyarı sunacak olan partneri arar. Bir şekilde ele geçmeyen, gelenek dışı, zeki, egzantrik, parlak kişilere çekilir. Fakat bütün bu özgünlük ve keşfetme gibi Uranyen özellikler Yedinci Evdeki Uranüse projekte edilip dışarıda aranılacağına, Yükselen Aslan’ın kendi içinde bulması gereken özellikleridir. Çelişki gibi gözükebilir ama Yedinci Evde herhangi bir burçta Uranüs’ü olanlar, zor, ele geçmez partneri seçerek, bir ilişkide taahhütte bulunmaktan kaçar ve böylelikle kendi özgürlüklerini garantilemiş olurlar. Bu Uranüs’ün tuhaf bir şekilde benzersiz özelliklerini dolaylı olarak sergileme yolları halini alabilir.

Balık Yedinci Evin Sınırında ve /veya Neptün Yedinci Evde:

Başak Yükselen tipik bir şekilde düzenli, pragmatik, oldukça analitik ve zeki bir portre çizer. Yedinci Evin sınırındaki Neptün ise, kolay analiz edilemeyen, ölçülemeyen ve incelenemeyen, işlevsel veya amaçlı olmayan şeylere açık, tamamen farklı bir enerjidir. Yükselen Başak kusur bulan taraflarıyla eleştirel bir tavır sergilerken, Balık hayatın mükemmel olmayan taraflarına karşı daha kabullenici ve hoşgörülüdür.

Başak esas eleştiriyi kendisine ayırdığı için, hangi burçta olursa olsun, kendi gelişimi ve kusursuzluğuyla pek ilgilenmeyen bir partnerde mükemmel ruh eşini bulabilir. Balık Yedinci Evin sınırındayken ayrıntılarla, mükemmeliklerle igilenmeyen, daha az katı, rahat, akıcı bir partner söz konusudur.

Ancak Başak Yükselenin de bu rahatlığın ne kadarını kabulleneceği konusunda sınırları vardır. Eğer partneri çok dağınıksa, organize değilse, Başak Yükselenin zaman, para ve mekanı düzenleme ihtiyaçlarına karşı duyarlı değilse, hoş karşılanan bir ruh olmaktan çıkıp, açık düşmana dönüşür. Başak Yükselen aklı başında, iyi organize edilmiş, düzenli bir varoluş isteyecektir.

Yedinci Evdeki Neptün, hangi burçta olursa olsun, gerçekçi olmayan bir imajı yansıtan partneri ifade eder. Olumlu anlamıyla partner, duyguları sanat, yaratıcıık, spritüellik ve benzeri konuları açığa çıkarmanın bir aracı olarak görülebilir. Aynı zamanda nezaket, şefkat, merhamet, koşulsuz sevgiyi de ifade edebilir. Bu sistem iyi işlediğinde Yedinci Evdeki Neptün gerçek ruh eşini bulmuş olur.Daha az olumlu anlamıyla ise, Yedinci Evdeki Neptün partneri fazlasıyla idealize eden, romantik bir konuma sokan, gerçekliğini göremeyen onu yücelten bir hayal ürünü figür olarak algılanır. Hiç kimse böyle bir ideali yaşatamayacağı için, zamanla yüceltildiği yerden aşağı düşmek durumundadır.

Başak Yükselen bu yansıtmayı geri aldığında anlayış, kabullenicilik ve idealizm temalarını kendine çekerek daha kabullenici hale gelir.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!