ASTROLOJİ Sana Bana Özel 

Kova Burcu Yaşam Amacı

Bireyliğin geliştirilmesi – Kova’nın hedefi budur.Kova toplumun kendisiyle ilgili beklenti ve planlarını kendi gerçek bireyliğinden ayırmak, kendi hayatını yaşama hakkını savunmak için hiç bir desteğe ihtiyaç duymadan dünyanın önünde durmak ister.Kova’nın kaynağı dehası ve inatçılığıdır. Deha yeniyi öğretilmeyen yollarla düşünebilme yeteneğidir. Ve Kova bu yetenekle donatılmıştır. Farklı düşünür. Ana akım dışındaki düşünce alanları onu mıknatıs gibi çeker. En ölümcül düşmanı kabile içgüdüsüdür. Kova pederşahi hiyerarşilere karşı içgüdüsel bir güvensizlikle doğar. Tek stratejisi taviz vermeden kişisel özgürlüğünü ve bireyliğini korumaktır. Kova kimse onunla aynı fikirde olmasa bile, seçimlerinin doğru olduğundan emindir. Kendisine doğru uzanmış suçlayıcı parmaklara inatçılığı ile karşı durur. Aynı inatçılığı onun gölgesidir. Kendi hayatını biçimlendirmek konusunda direneceğine, geleneksel rolü izler. Ve mevcut özgürlük duygularını daha güvenli görünen arenalarda sergiler. Dahi yok olur. Diğer gölgesi olan sembolik isyan başlar. Bireyliğini ve olağandışı deneyimler yaşama hakkını savunacağına, bu enerjiyi anlamsız tuhaf davranışları savunarak harcar. Bireyliği gelişmeyince bu eksantrikliklerin arkasına gittikçe daha çok saklanır. Suni öz güvenine karşın, mesafeli, hatta belki soğuk gözlerin altında boşluk ve kayıp bir insan bulunur.Öğrenmesi gereken; gerçek gereksinmelerini ve dünyadaki gerçek amacını belirlemek, kabul edilme arzusu ve sosyalleşme uğruna bireyliğinden taviz vermeden kendini ifade etmektir.

21 OCAK – 19 ŞUBAT

Zaman ve mekanın önemsenmediği, ileri bir boyutta yaşayabilen tek burç Kova’dır. Sosyal ve teknolojik yaşamda hayret edici yeniliklerle ortaya çıkar, şaşırtmayı da severler. Güneş, yaklaşık olarak, 21 ocakta Kova burcuna girerek havayı elektriklendirir, evrenin gizem çözücülerini harekete geçirir. Bu etki, Güneş’in 19 Şubat’ta Balık’a geçmesine kadar sürer.

Kovalar her zaman az anlaşıldıklarından yakınırlar. Bunda da haksız değillerdir. Değişik görüşleri, davranışları ve hatta giyim tarzları ile çevrelerinde yadırganırlar. Toplumsal yargılara ve davranışlara karşıdırlar. Akıllarından geçeni hiç düşünmeden söylediklerinden, alışılmışın dışındaki yollarla seslerini duyurabilirler. Kimseyi takmayan asi yapıları ve kolay kolay düşüncelerinden vazgeçmedikleri için, başkalarının söylediklerine karşı tepki verirler. Bir kalıba sığdırılamayan Kova’ları, istemedikleri bir yerde tutmak çok zordur. Kulis yapmaktan asla hoşlanmayan, açık sözlü insanlardır. Sadece prosedüre uygun olsun diye kendilerine uymayan çok sayıda arkadaşlar edinmektense, yalnız kalma pahasına da olsa insanlarını hatalarını, çekinmeden yüzlerine vururlar ve hiç de umursamazlar.
Oldukça enteresan ve kibirli bu tiplerle geçinmek hiç de kolay değildir.

Sürekli değişen, saati saatine uymayan halleriyle karışıklıklara neden olurlar. Yakın ilişkiler kurmak hoşlarına gider fakat hiç nedensiz çevresinden koparak yalnız kalmak isteyebilirler. Bu, bir çeşit enerji depolama, kendini sorgulama dönemidir.

MİTOLOJİ VE HİKAYELERLE KOVA BURCU

GÖSTERİŞİ SEVMEYEN TANRI URANÜS, KOVA BURCUNUN MODERN YÖNETİCİSİDİR. 0, OBJELERİ ORİJİNALLEŞTİRİP ÖZGÜRLEŞTİREREK ÇOK YÖNLÜ BİR HALE GETİRİR.

AYNI ZAMANDA İNATÇI, EKSANTRİK, ASİ VE HUYSUZDUR. KOVA BURCU KARAKTERİNİ SİMGELER.
KLASİK ASTROLOJİDE SATÜRN GEZEGENİ KOVA BURCUNUN YÖNETİCİ GEZEGENİDİR. KOVA BURCU SATÜRN’ÜN KAPSAMINDAN GEÇİP GELECEĞİN GEZEGENİ URANÜS’E ULAŞMAK GİBİDİR.

Kova takımyıldızı “Aquarius” ismi, Babilliler’de “gu.la” olarak geçer, tanrıçanın doğumu ve bahşedilen şifacılık anlamlarına gelir. Aynı zamanda, “Büyük Adam Takımyıldızı” olarak da bilinir.

Babil Ve Eski Mısır

“Aquarius” ismi, Gılgamış Destanı’nda, hayvanlar arasında büyümüş dev ve güçlü adam Endiku olarak da anılmıştır. Endiku, hayvanların koruyucusudur. Destanda bir öküzü yıkarken görünür. Babil’e ait başka bir mitte ise, İran Körfezi’nde yaşayan Su Tanrısı Ea, elindeki bir çömlekten su akıtırken resmedilir. Bu, Kova burcu sembolüne daha yakın bir simge olarak düşünülmüştür.

Eski Mısır’da ise elinde tuttuğu iki kavanozdaki Nil Nehri’nin suyu ile toprağı sulayan Tanrı Hapi, Kova burcu simgesi olarak kullanılmıştır.

Troya Kralı Tros’un oğlu Ganymede, Kova burcu ile ilişkilendirilmiştir. Dünyayı sulamakla görevlendirilen Yağmur Tanrısı Ganymede, dillere destan olacak kadar yakışıklıdır. Zeus, Ganymede’ye aşık olur. Onu bir kartala dönüştürerek kaçırır. Ganymede’yi, tanrılar için, altın bir çanaktan şarap sunması için görevlendirir. Ganymede’nin babası, Zeus’a çok kızar. Zeus, bu durumu telafi etmek için, Tros’a iki güçlü at gönderir. Oğlunun artık ölümsüz olduğunu ve dünya ile ilgili sıkıntılar çekmeyeceğini bildirir.

Ganymede, bu mitin dışında, Orta Çağ’da, homoseksüel aşkın simgesi olarak anılmıştır. Onun Zeus tarafından tanrıların yanına, göğe çıkarılması, Rönesans felsefesinde, “ruhun sonsuzluğa yükselişi”, “ruhun mükemmel, saf yükselişi” olarak düşünülmüştür. Dünya, astrolojik olarak, 2500 yılda bir Zodyak’ta burç değiştirir. Pek çok astroloğun görüşüne göre; Dünya, şu an Kova burcuna girmiş sayılıyor. Yeni bir çağa adım atıldığı, insanlığın, ruhsal ve fiziksel boyutta, Ganymede’nin sahip olduğu çekiciliğe ve güzelliğe adım attığı düşünülmekte…

KOVA BURCUNUN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Rüzgârın sürüklediği bir kâğıt gibi, uçarcasına yürürler. Kilolu olsalar bile, hafifmiş gibi hareket eder ve rüzgârın esmesi gibi uçarcasına yürümeyi başarırlar. Adımları ancak derin düşüncelere daldıklarında yavaşlar. El kol hareketleri de rüzgârda dalgalanır edasındadır. Heyecanlandıklarında hareketleri, sevimliliklerini artırır. Genel olarak Kovalar, oldukça uzun boylu, sağlam kemik yapıları olan, yapılı ve dik duran kişilerdir. Omuzlar geniş, eklem yerleri belirgindir. Ayak bilekleri ve baldırları oldukça güzel ve sağlamdır. Kollan ve elleri ise diğer insanlara göre daha uzun sayılabilir. Kova burçları, Terazi ve Boğa’ların yuvarlak hatlarına hiç benzemeyen, keskin vücut hatlarına sahip olurlar. Ama Yükselen burcu Terazi veya Boğa olan bir Kova’nın görünüşü çok farklı olabilir.

Soğuk cazibeleri ile yüzleri çok etkileyicidir. Uzak bakışlarıyla karşı cinsi etkilerler. İlgisini çeken bir konu tartışıldığında heyecanlanır ve bu, yüzüne yansır. Kaşlarını kaldırmış, heyecanla bir şeyler anlatırken, gerçekten görülmeye değerdirler. İnce telli olan saçları bakımlı olur. Alınları açık, göz kapakları düşük ve bakışları biraz cansız olabilir. Yüze ilginç bir görünüm veren orantılı çeneleri, gülümsemeye hazır dudakları ve küçük burunları ile karizmatik görünümleri, bakışlarının cansızlığını yok edebilir.

Modanın dışında özgün stilleri olsun isterler. Garip ve ilginç giyim zevkleri, her haliyle kendisine özgüdür. Canlı renkleri severler. Özellikle gece mavisi, açık turkuaz ve yeşil tonları tercih ederler. Mor ve lila renkten de zaman zaman hoşlanırlar. Kıyafetleri ve aksesuarları ruh hallerine göre değişir. Eski ile yeni arasında değişik modelleri ve eşyaları bulurlar. Saten ve ipek gibi yumuşak dokuları severler. Kovalar, modern tarzın yanı sıra nostaljik ve eksantrik kıyafetlerle ortada dolaşabilirler! Onlar değişiktir… 

(21 Ocak – 30 Ocak) ARASINDA DOĞAN KOVA BURCU

Tam bir Kova. Uranüs hâkimiyeti baskın. Bu zaman aralığında doğanlar mümkün olduğunca çok tecrübe edinebilmek için ellerinden geleni yaparlar. Toplumu değiştirmek, iyileştirmek için çaba harcarlar. Doğayı ve insanı anlamaya çalışırlar. Genellikle sevecen, dost canlısı, adalet ve vicdan duygulan çok gelişmiş insanlardır.

(31 Ocak – 8 Şubat) ARASINDA DOĞAN KOVA BURCU

Kova ’nın özellikleri, İkizler’in hareketliliği ile daha da enerjikleşir. Uranüs kadar Merkür de
hâkimiyetini egemenleştirir. Bu dönemde doğanlar çok yoğun entelektüel faaliyetler içinde olurlar. Basın, yayın, televizyon, reklamcılık gibi alanlarda çok başarılı olabilirler. Akademik kariyer de bu kişiler için çok uygundur.

(9 Şubat – 19 Şubat) ARASINDA DOĞAN KOVA BURCU
Kova, Terazi’nin entelektüelliği ile sosyalleşmeye başlar. Venüs, Uranüs ile birlikte Kova’ların karizmasını yükseltir. Biraz soğuk görünüşlü olabilirler. Aslında en az diğer Kova’lar kadar sevecen ve dost canlısıdır. Kendilerini, insanlık için çok önemli olduğuna inandıkları bir konuya adayabilirler. Sanata karşı ilgi ve yetenekleri vardır. Yazar olabilirler.

KOVA BURCUNUN DAVRANIŞLARI

Özgürlüğüne düşkün, son çıkan teknolojik yeniliklerin sıkı takipçisi çevrende alışılmışın dışında insanlar olan, ani kararlar verebilecek kadar cesur kişiler tam bir Kova’dır.

Kova, dahiler burcu olarak tanınır. Bu, gerçekten doğrudur. O, Zodyak’ın devrimcisidir. Eskiyi yakıp yıkmakla kalmayıp yerine yenisini inşa eder. Özgürlüğüne ölesiye düşkün Kova’lar, geleneksel fikirlerin verdiği ağırlıktan kurtulmak için savaşırlar. İnsanlık adına çalışırlar. Kendi rahatlarını düşünmez, doğru bildikleri uğruna canlarını bile verirler. Haksızlıklara karşı ayaklanmak, geleneği yıkmak, onlarda bir tutku halini almıştır Doğruluğu zaman içinde anlaşılan fikirleri vardır. Onlar sanki bugünü değil, geleceği görür ve geleceği yaşarlar. Fırtınalı, iniş çıkışlarla dolu bir hayat, fırtınaların sonunda, bilgelikle gelen huzur ya da dinmek bilmeyen isyankâr bir ruh. Gençliğinde doğru, yanlış her şeye isyan eden Kova insanı, zamanla olgunlaşıp neyin yıkılıp neyin korunması gerektiğini anlayacaktır.

Aslında arkadaşlık duyguları çok gelişmiştir. Onların reddettikleri, bu tür duygular değil, gereksiz bağlılıklarıdır. Bu nedenle Kova insanlarını yüzeysel bulanlar olabilir. Kova’ların özgür olma arzuları, arkadaşlık, aile gibi değerlere karşı çelişkili bir yaşam sürdürmelerine sebep olur. Bir yanı tüm insanlara olabildiğince yakın olmak isterken, diğer yanı bu tür duyguların verdiği bağımlılıktan kaçmak ister.

Farklı kültürler, eski medeniyetler ilgilerini çeker. Aynı anda birçok konuyla ilgilenebilirler. Genelde tüm Kova’lar, entelektüel kişilerdir. Bunca şeyi öğrenirken eğlenmekten de geri kalmayan Kova’lar, her türlü toplantının göz bebeği olurlar. İyi kalpli, sevecen, akıllı, bilgili, kendisini insanlığa adamış bu dâhilerin küçük bir kusurları vardır; ukalalık. Bu tavırlarıyla bile çok şirin olabilirler.

Özgürlüklerini kısıtladığını düşündükleri için evlilik onlara göre değildir. Kova’larla romantik bir ilişkiden ziyade arkadaşlığını paylaşmak daha hayırlıdır. Her şeyin denenmesi, tecrübe edilmesi gerektiğini düşünen Kova’lar bu tür bir yaşama eğilimlidir. Çevrelerinde genellikle farklı sosyal yapıda insanlar vardır. Bu kişileri bir araya getiren, yüksek zekâ ve entelektüel seviyedir.

Para kazanma konusunda fazla hırslı görünmezler. Fakat parlak zekâları, yaratıcı fikirleri sayesinde kolayca başarıya ve paraya ulaşabilirler. Maddi kazanç onları pek rahatlatmaz. Onlar dünyayı kurtarma hayalleriyle dolaşırken, cüzdanının giderek inceldiğinin farkına varmayabilirler. Bu nedenle er ya da geç paranın gerekliliğine inanacaklardır. Çok cömert insanlardır. Gelirlerine göre çeşitli hayır kurumlarına düzenli bağışlar yapabilirler.

Partileri, eğlence yerlerini çok severler. Fakat plan, program yapmak hoşlarına gitmez. Sırf seçeneklerini azaltmamak için gelen davetleri geri çevirip son anda bambaşka bir şey yapabilirler. Ani kararlar, geçerken uğramaları onlar için daha caziptir. İkna kabiliyetleri çok fazladır. Ne anlattığını bilen, kendisinden emin sakin tavrı, deveye bile hendek atlatabilir.

Fakat kendileri için aynı şey söylenemez. Doğru bildikleri bir fikir üzerinde tartışmaya girmeye bile gerek duymazlar. Kavgadan hoşlanmazlar. Duygusal ilişkilerinde kıskanç ve baskıcı değillerdir. Tam aksine, birlikte oldukları kişileri (arkadaştarı dahil), içlerindeki cevheri açığa çıkarabilmeleri için teşvik eder, olabildiğince serbest bırakırlar. Sahiplenme duygusu gelişmiş insanlar hayal kırıklığına uğrayabilirler.

KOVA BURCUNUN EVİ

Eksantrik eşyalara ilgi duyan Kova’ların evinde, kendinizi zamanın çok ötesinde veya gerisinde hissedebilirsiniz.
Geniş ve havadar evlerde yaşamayı seven Kova’ların evlerinde az eşya olmalıdır. Geçmişin izlerini evlerinde bulmak isterler. Dekorasyon malzemesi olarak; cam, mika, fiber ve hafif metalleri seçerler. Kova’ların pek azı modayı takip eder. Rahatlarına çok düşkün oldukları için, evlerini akıllarına estiği gibi döşemeyi severler. Mekanın aydınlatılması ve ışık oyunları, onlar için son derece önemlidir. Masaları veya dolapları eski olsa bile, ışıklandırma mutlaka değişik olmalıdır. Beğendikleri pahalı mobilyalar için ceplerindeki parayı son kuruşuna kadar harcayabilirler. Ağır ve cüsseli mobilyalar onlara göre değildir. İpek, tafta, rugan gibi parlak kumaşları tercih ederler. Duvarlarına astıkları resimler genellikle kişiyi düşüncelere sürükleyen temaları içerir. Güneş, onları rahatsız etmediği sürece perde takmak akıllarına bile gelmez. Perde olarak transparan, şeffaf kumaşlar kullanırlar.

Genişlik ve ferahlık çok önemlidir. Hiçbir güç onları ışıksız bırakamaz. Beyaz duvarlar, deri döşemeli veya çizgili (zebra, leopar desenleri olabilir) desenli koltuklar, parlak kromajlı masa veya sandalyeler satın almaya çalışırlar.
Onlara, kendilerini zamanın ilerisinde veya çok gerisinde hissedebilecekleri bir fosil, heykel, bir uzay gemisi maketi veya ilginç bir aksesuar satın alırsanız çok mutlu olurlar.

KOVA BURCU ÇOCUKLARI

Çok hareketli, sevimli, cana yakın, yardımsever bir çocuktur. Okumayı öğrendiği andan itibaren güzel resimlerle süslü ansiklopediler, maketler, beynini geliştirecek ve böylece, kova çocuğu, dâhi olma, asra damgasını vurma yolunda ilk adımını atmaya başlayacaktır.

Küçük dahiler aynı zamanda çok afacandırlar. Kova bebeklerinin saati saatine uymaz. Ruh halleri sıcak veya soğuk gibi değişim gösterebilir. Bu da ebeveynlerde şaşkınlığa sebep olabilir. Bir gece deliksiz uyuyorsa iki gece tüm aileyi seferber edecek kadar huysuz davranabilir. Kova çocuğunu belli bir düzen ve disiplinde yetiştirmek hayli zordur. Genel kurallar bu çocuklar için geçerli olmayabilir.

Anne, babaları onlara her şeyi sebep ve sonuçlarıyla anlatırlarsa, hoşlarına gitse de gitmese de anlayış gösterecek, yaşından beklenmeyen bir olgunlukla karşılayacaktır. Küçük yaşta elektronik eşyalara, bilgisayarlara merak sararlar. Sesin nereden geldiğini anlamaya çalışan, radyonun içini dışına çıkaran küçük Kova’ya kim kızabilir.

Ailesi Kova çocuklarını çok iyi eğitmelidir. Onun hümanist yanlarını geliştirmesine izin vermeli. Kısıtlamaya çalışarak isyankâr yanını ön plana çıkarmamalıdır. Olgun, cömert ve yetenekli çocuklar olabilirler. Okulda arkadaşları arasında dikkat çekicidirler. Tuhaf bir çalışma programları vardır. Eğer öğretmen ya da ailesi, bu özgür çalışma programını kısıtlamaya ve baskı uygulamaya kalkarsa onlara kesinlikle meydan okuyacaklardır. Başkalarıyla iletişim kurmasını kolaylaştıracak, onu teşvik eden bir çevreye ihtiyaçları vardır.

Takıntılı huylan olan bu çocuklar, sevdikleri bir şey için tüm parasını ve eşyasını verebilecek kadar cesurdur. Herkese aynı davranmadığı gibi başkalarından, özellikle anne-babalarından hep özverili olmalarını beklerler. Yaptıkları şımarıklığa göz yumacak, her istediğini ona alacak, her ağladığı zaman kucaklayacak bir ilişki isterler. Anne, babaya düşen görev, onun ısrarlı sevgi istismarına kanmayıp, paylaşmayı ve parayı nasıl kullanacağını öğretmek olmalıdır.

Geleneksel aile düzeninden farklı anlayışta ev hayatı olsun isterler. Küçük yaştan itibaren bağımsız olduklarına inanırlar. Akıllarına gelen ve inandıkları konu üzerinde sonuna kadar mücadeleci bir tavır sergilerler. Aile, bir kısıtlama veya özgüveni kırıcı bir tavır göstermişse, sivri dilli, içi dışında bir çocuk olur. Enerjik ve akıllı bu çocukların, ailenin desteğinin yanı sıra iyi bir eğitim de alması gerekir. Eğitim sürecini yüksek performansları sonucu başarıyla tamamlayabilirler. Yeterli ilgi, şefkat ve destek görmezlerse, gizli gizli bir güvensizlik oluşabilir. Arkadaş tavrıyla yaklaşan özgür bir ailede yetişen Kova çocukları büyüyünce çok başarılı olurlar. Zamanlarının büyük bir bölümünü aile fertlerinden uzak, kendi başlarına geçirirler. Bazen üzüntülü görülebilirler. Kova çocukları için herkesin aynı şekilde düşünmediğini anlamak çok güçtür. Ne yapacağını bilmez, kimseyle konuşmaktan hoşlanmaz, hayatı kendi akışına bırakır, başkalarının fikirlerine hiç aldırış etmezler.

İlişkileri arkadaşçadır. Yeni yetişmekte olan bu çocuk içinin rahatlatılmasına ve samimiyete ihtiyaç duyar. Bağımsızlığını yeni kazanmaya başladığında güvenilir, destekleyici, onu eleştirmeyen, arkadaş bir anne-babaya ihtiyacı vardır. Genellikle gelişme çağlan bu sayede sakin geçer.

Aile içi kararlarda onun da fikrini almak, grubun bir parçası olduğu duygusunu hissetmesi açısından önemlidir. Ortak çalışmalar, Kova çocuğunun sorumluluk duygusunu artıracak ve asi yanını eğitecektir. Kova çocuklarının kız veya erkek kardeşleriyle arası iyidir. Onlarla iyi iletişim kurarlarsa korumacı bir tavır sergileyebilirler. Anne babalarının sordukları soru ve cevaplarla onlan şaşırtan bu çocukların istediği gerçek bir sevgi ve alakadan başka bir şey değildir.

KOVA BURCU KADINI

Dünyaya yanlış olan düzeni değiştirmeye geldiğine inanan bu kadın, erkeğini de belli etmeden düzeltmeye çalışacaktır.

Çok canlı ve enerji doludur, insanlarla birlikte olmaktan, yakın ilişkiler kurmaktan hoşlanırlar. Fakat ortada bir neden yokken birdenbire çevresinden koparak yalnız kalmak isteyebilir. İnsanlar, bu hallerine anlam veremeyebilir ama onları iyi tanıyanlar bu durumun geçici olduğunu, yakında aralarına döneceğini bilirler. Yaşları ilerleyip olgunlaştıkça, değişimin içinde değişmeden kalmayı başarırlar, bu da kendilerine olan güvenlerini artırır.

Çok marifetli, akıllı ve beceriklidir. Eşi, onun sözlerine değer verirse, başarıya daha çabuk ulaşır. Ama içi dışı bir Kova kadınının sivri dili ve açık tavrı sürtüşmelere sebep olabilir. Karşılıklı anlayış her şeyin üstesinden gelebilir. Kova kadınları anlayışlıdır. Cömert, fedakâr, özverili yapıları ile herkese yardım etmek isterler. İyi bir dinleyicidir. Düşünür, tartar ve hemen bir çözüm üretir. Pratik ve serinkanlı düşünürler. Geleceğe umutla bakan karizmatik ve güçlü bu kadınlar, iyi eğitim aldıkları takdirde, üst düzey yöneticiliklerde görev alıp, yanlış sistemi tamamen değiştirecek güce sahip olabilirler.

Anne olmayı pek beceremezler, çocuklarına bebekliklerinden itibaren, büyük gibi davranırlar. Onların sanatsal yeteneklerini ortaya çıkartmaya çabalarlar. Sosyal ilişkilere çok önem verdiklerinden, çocuklarının iyi arkadaşlıklar kurmasına özen gösterirler. Hayat tecrübelerini masal edasıyla anlatırlar.

Garip ama, hem değişip hem de aynı kalmayı başaran ilginç kadınlardır. Birlikte olduğu erkeğin, onu anlaması, değişen renklerin ne anlama geldiğini çözmesi gerekir. Hayır işlerine, azınlıkların haklarını koruyan derneklere destek verme gibi işlerle uğraşabilirler.

Onun, bu tür işlerle uğraşmasına karışmayan, duygusal geçişlerini kabullenen ve her şeyden önce özgürlüğüne saygı duyan bir erkeğe ihtiyacı vardır. Aslında bir erkeğe ihtiyaç duyduğunu itiraf edecek en son kadın odur. Fakat hoşuna gitmese de yoğun temposu içinde ara sıra başını göğsüne dayayıp dinleneceği bir erkeğe ihtiyaç duyar. Kıskanç ve kısıtlayıcı değildir.

Böyle bir erkekle de asla beraber olmak istemez. Cinselliğe fazla düşkün değildir. Bazı erkekler onları soğuk bulabilir. Ama sorun, ne soğukluk ne de isteksizliktir. Son derece adil Kova kadını, hayatın hiçbir gereğinin, diğerinden önde gelmemesi gerektiğine inanır. Cinselliğe bakışı da böyledir.

Duygularına kapılmayı istemese de oldukça duygusaldır. Ama belli etmek istemez. Her şeyi düşünür ve anlamaya çalışır. Neden böyle hissediyor, ne yapmalı, ne olacak diye aşkını bile ameliyat masasına yatırır.

KOVA BURCU ERKEĞİ

Cinselliğe karşı aşırı bir düşkünlüğü yoktur. bu, seksten hoşlanmadığı anlamına gelmez. Beraberliklerinde aradığı farklı şeyler vardır. Eşinin zeki, pek çok konuya ilgi duyan, düşüncelerini anlayacak bir kadın olması gerekir.

Çok orijinal fikirleri vardır. Bu dışa dönük, bilgili, eğlenceli adamın yanında sıkılmak pek mümkün değildir. Kısıtlanmak istemeyen, bağlanmaktan korkan, sürekli değişen bu adam, kadınlar için hazin öykülerin unutulmayan kişisidir. Kimseyi üzmek istemez, bunun için gerçekten çaba sarf eder. Ardında kırılmış kalpler bıraktığının farkına bile varmayabilir. Ancak, onu olduğu gibi kabul eden, fikirlerini destekleyen, hercai ruhunu anlayan bir kadınla mutlu olur ve onu mutlu eder. Özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmak, kuşun kafesini açıp, kaçmasını izlemek gibidir. Ne kadar sıkı bağlanırsa o kadar hızlı uzaklaşır.

Eşi her şeyden önce arkadaşı olmalıdır. Bir Kova erkeğini seçen kadın, “çok güzelsin”, “aşkım, ruhum” gibi sözler yerine, quantum fiziğinin kurallarını dinlemeye hazır olmalıdır. Yeri geldiğinde iltifat da edecektir. Fakat kadının başını iltifatlarla değil, beyninin kıvrımlarıyla döndürmeyi yeğler. Duygularını ifade etmekte biraz zorlanır. Kova erkekleri, ayakları yere basan ve yıllar sonra ne yapacağını bilen bir adam isteyenlere göre değildir. Onun gibi bakmayı bilmeyen bir kadın çok mutsuz olacaktır.

Genelde geç evlenirler fakat, acele davranarak erken yaşta evlenen Kova’lara rastlamak da mümkündür. Bu evlilikler çoğunlukla hüsranla sonuçlanır. Ayrıca yasak ilişkilere olan düşkünlüğü, başarılı evliliklerde bile sorunlara, hatta ayrılıklara sebep olabilir. Sürekli başka kadınlara kur yapmak, onları fethetmek isterler. Bu ilgisi, değişik kültürlere duyduğu ilgiyle aynıdır. Onun için her kadın, bir başka dünya, bir başka öğretmendir. Bu erkekle beraberlik, evlilik, gerçekten zor olabilir. Ama kendisine özgü bir büyüsü vardır. Sürekli ilgilenecek yeni bir şeyler bulduğu, kendisini hiçbir şeye kapatmadığı için yıllar geçse de sıkıcı, monoton olmazlar. Onlarla birlikte olan kadınlar büyük mutluluklarla birlikte, büyük üzüntülerin gelebileceğini bilmelidir. O, bir kelebek gibidir, ne zaman hangi dala konar, ne zaman havalanır uçar belli olmaz. O, fikirleri için savaşırken onun yanında olacak, destekleyecek, ihmal edildiğini hissettirmeyecek bir kadın arzular.

Çok iyi bir baba olabilir. Çocuğuyla arasında özel bir bağ kurmakta zorlanmaz. Ona, kendisinden bir parça olmanın yanı sıra, geleceği demek olduğu için ilgi duyar. Çocuğu, bilgisini kuşaklara aktarabileceği, işlenmemiş bir madendir. Verdiği eğitimle modası geçmiş fikirlerden uzak yetiştirmek ister. İnsanlık adına yapmak istediklerini gerçekleştirmeye çalışır. Çocuğunu gerçekten çok sever ve en iyi şekilde yetiştirmeye çalışır. Hiçbir zaman bebek muamelesi yapmaz. O, doğduğu andan itibaren kendi başına bir bireydir. Çocuğuyla iyi arkadaş olur ve bu tutumu, çocuğun kişilik kazanmasında çok faydalıdır. Despot bir baba değildir, ama sabit fikirli olması mümkündür.

KOVA BURCU AŞK VE EVLİLİK

Bir aşka başlamak istediklerinde duygularını saklar ve elde edilmesi zor kişiyi oynar. Pes ettiğiniz anda, Kova burcu insanı harekete geçer.

Kovalar, gereksiz samimiyetlerden hoşlanmayan kişilerdir. Dış görünüş pek umurlarında olmaz. Onlar ancak zekâlarını tavlayan insanların peşinden ayrılmazlar. Sağlam dostluklar kurmak ister ama iletişim korkusuyla kendilerini geri çekerler. Samimiyet kurmak isteseler de başlangıçta yalnız olmaya ihtiyaçları vardır. Bu, onlar için gerçek bir hayal kırıklığı yaratabilir. Sadece deneyimler ona hem özgürlüklerini koruyabileceklerini hem de samimi arkadaşlıklar kurulabileceğini gösterebilir. Kova burcu insanlarında güçlü bir manyetik çekim vardır. Bu, onların en kalabalık ortamda bile fark edilmelerini sağlar. Zekidirler, önce düşüncelerinde flört ederler. Duygularını ortaya koymakta zorluklar yaşar. Kova’nın kendine has bir ihtirası vardır, bu, onu daha da çekici kılar. Fikirlerini paylaştıkları an, ne kadar yaratıcı bir seks anlayışları olduğunu görebilirsiniz, fakat ilişki hızla ciddileşirse kendilerini geri çekme ihtiyacı duyacaklardır. Kova burcu insanı, hayatını biriyle paylaşma heyecanı içinde değildir. Anlayış ararlar. Doğru zaman ve doğru partneri bulduğuna inandığı zaman kalbinin kapılarını aralayıp güçlü bir ilişki kurmak için adım atacaktır.

Korkularından, endişelerinden kurtulabildikleri anda evlenmeye karar verirler. Kova burcu insanı sadık ve azimlidir. Gereken özgürlüğü eşlerine sunar, baskı olmaksızın destekleyici ve sevgi dolu bir eş olmaya özen gösterirler. Eğer onlara da bu haklar tanınmaz, özgürlükleri kısıtlanırsa evliliklerinde problemler çıkabilir. Kendilerini güvende hissetmek isterler ve sadece gerçek bir hayat arkadaşı bunu ona hissettirebilir. Evliliklerinde değişim arar ve yeni ilgi alanları bulmaya devam ederler. Eğer sosyal hayatları etkilenirse problemler çıkabilir, çünkü tüm vaktini sadece bir kişiyle geçirmekten hoşlanmazlar. Kova kadını, eşinden, aile üzerinde aktif bir rol oynamasını bekler. Materyalist değildirler. Kova erkeği her ne kadar evcil görünmese de, zaman zaman idealist fikirlerini bir yana bırakıp, eşinin hazırladığı içkiden yudumlayıp çocukları ile oynamaktan zevk alır.

Detaycı olmak, Kova ve Hava grubunun ortak özelliğidir. Bu nedenle iyi anlaşırlar. Başarı olasılığı yüksek bir beraberlik oluşabilir. Ateş grubu, Kova için tamamlayıcı bir partnerdir. İhtiras, hareket ve heyecanlarıyla birbirlerini bütünlerler. Su grubunun çok fazla duygusal olması, Kova’yı rahatsız edebilir. Pragmatik düşünceye sahip Toprak, radikal düşünceleri olan Kova ile ters düşebilir.

KOVA BURCU SAĞLIĞI

Bioenerji, akapunktur, homeopati gibi alternatif tedavi yöntemleri ilgilerini çeker. Doğal ilaçlar vücutlarında daha iyi etki yapar. Bir anda başlayan, hızla iyileşen ve iz bırakmayan esrarengiz hastalıklara yakalanabilirler.

Kova’ların bilekleri çok hassastır. Spor yaparken dikkatli olmalıdırlar. Ayakkabı seçimini iyi yapmaları da önemlidir. Aynı anda pek çok şeyi birden yapıp oradan oraya koşturan Kova’lar, bu yoğun tempo içinde spora zaman ayırmaya özen göstermelidir. Bu, hem sinirlerine, hem de çok hassas olan metabolizmalarına iyi gelecektir. Canları kıymetlidir. En ufak bir rahatsızlıkta yakınmaya başlarlar. Formlarını korumak için koşu, yüzme gibi, kan dolaşımını düzenleyen, sinir sistemini gevşeten sporlarla uğraşabilirler.

Doğum haritalarında Uranüs (ve bazen Satürn) gezegenlerinin etkileri ağır basıyorsa (Kova burcuysanız veya Yükselen Kova burcu ise de geçerli) vücutlarındaki bazı mineral ve vitamin dengesine dikkat etmeleri gerekir. Vitamin olarak: Bı, B6, B12, Bi5, Vitamin D (veya Güneş ışığı), kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum alımına dikkat edilmelidir.

Vitamin B1 içeren: Maya, et, fıstık, rafine edilmemiş pirinç, soya fasulyesi.
Vitamin B6 içeren: Yeşil yapraklı sebzeler, muz, tahıllar.
Vitamin B12 içeren: Sakatatlar, ciğer, yumurta sansı, süt.
Vitamin B15 içeren: Esmer pirinç, bira mayası, bal kabağı, susam, rafine edilmemiş tahıllar.
Vitamin D içeren: Güneş ışığı, en doğal olanıdır. Güneş ışığı deri üzerine düştüğü zaman vücut onun içindeki maddeyi D vitaminine dönüştürür. Bunun dışında tereyağı, krema, somon balığı, balık yağı, yumurta sarısı, yeşil salatalar, süt ürünleri.
Kalsiyum içeren: Süt ürünleri, kemikli et, yağlar, yoğurt, ceviz, fındık, badem, brokoli, limon, portakal, sebzeler (bamya, bezelye, karnabahar).
Fosfor içeren: Balık, et, yumurta, fırın patates.
Magnezyum içeren: Fıstık, bezelye, yeşil sebzeler, deniz ürünleri, esmer ve beyaz pirinç, portakal, hindistan cevizi.
Potasyum içeren: Patates, soya fasulyesi, salatalık, hardal tohumu, ıspanak, domates, kiraz, elma, erik, muz, kavun, karpuz tercih edilebilir.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!