Sana Bana Özel 

Kim demiş zıt burçlar birbirleriyle anlaşmaz diye?

Eğer hesaplamalar doğru yapılmışsa burcunuz en belirgin, baskın kişilik özelliklerinizi anlatır. Zıt burcunuz ise sizin gizli, gölgede kalan yanınızı anlatır.
Zodyak üzerinden bir burçtan, çemberin karşısındaki diğerine bir çizgi çekildiğinde eşleşen burçlar birbirine zıt burç (karşıt burç) kabul edilir

Zıt Burçlar (karşıt burçlar):
Koç burcunun karşıt burcu Terazi,

Boğa burcunun karşıt burcu Akrep

İkizler burcunun karşıt burcu Yay

Yengeç burcunun karşıt burcu Oğlak

Aslan burcunun karşıt burcu Kova

Başak burcunun karşıt burcu Balık burcudur.

Bunlar takım yıldızların gösterildiği çarkta birbirlerinin tam karşısında yer almaktadır.

ZIT BURÇLAR; Birbirlerine göre birçok aykırı özellik taşımaktadır. Aynı kişide olsa birbirini bütünleyecek olan temel özellikler farklı kişilerde yer aldığından birbirini anlayamaz iki farklı karakter ortaya çıkıyor görünmektedir..

Örneğin Balık düşler ülkesinde yaşar, duyguları ve iç güdüleriyle hareket ederken; Başak tümüyle akıl ve mantık kurallarıyla hareket etmekte, yaşanılan gerçek hayatı (dünyayı) esas almaktadır. Aslan insani hayat felsefesini başkaları üzerinde hakimiyet temeline bina etmişken, Kova insani herkese özgürlük ilkesiyle hareket etmektedir. Koçun kavgacı ve rekabet yapısına karşılık, Terazi insani herkesin barış içinde, kendisinin de huzur içinde yaşamasını amaçlamaktadır. İkizlerin uyum arayan kibar ve nazik tavırlarına karşın Yay insani patavatsız haliyle ortalığı karıştırmaktadır. Yengecin aşırı duyarlı ve duygusal yapısına karşılık Oğlak insanı dünyevi amaçlar peşindedir.

Karşıt burçlar arasında ortak özellik gibi görünen huylarda bile farklı ve fakat birbirini iten nitelikler bulunmaktadır. Örneğin ikizlerde, Yay da çok konuşur. İlk olarak biri diğerinin yanında konuşma fırsatı bulamayacağı için kızgınlık duyacaktır. İkinci olarak ikizler konuştuğu kadar dinlemeyi de sevdiği halde, Yay kimseye söz hakkı vermeme taraftarıdır. Yayın konuşmaları daha çok olaylara ve kişilere yönelik olduğu halde, İkizlerin konuşmaları gözlemlere ve olayların mantığına yöneliktir. Yine örneğin İkizler de Yay da gezmeyi çok sever. Ancak ikizler yakın çevrede gezmeyi seçerken, Yay uzak diyarlara gezinti düzenlemeyi; İkizler doğal güzellikleri görmek isterken, Yay insani, tarihi ve farklı kültürleri tanımayı, İkizler bildiği yerlere giderken, Yay insani hiç görmediği yerlere gitmeyi yeğleyecektir.

Yine örneğin karşıt burç olan Boğa da Akrep de kıskançtır ve bu kıskançlık sahiplenmeye dayanır. Ancak boğa kıskanırken kıskanılmayı da isterken, Akrep kıskanılmayı istememekte, canının istediği şekilde ilişkiler kurma yolunun seçmekte, ancak karşı tarafa bu hakkı tanımamaktadır.
Yine de karşıt burç insanlarının birbirlerinden öğrenecekleri çok şey vardır.

ZIT BURÇLAR ANLAŞAMAZ MI?

Eğer bir ilişkiye başlamadan önce karşınızdakinin burcunu araştırıp, burcuna göre ilişki tahlili yaparsanız yanılma paynız da büyük olur.
Astrolojinin inceliklerini bilmeyenler hemen büyük bir ön yargıyla “aaa hayır ben … burcuyum o ise … burcuymuş hiç anlaşamayız” derse yanılır. Bir insanla zıt burçlara sahip olmanız, onunla uyumsuz olmanız, anlaşamayacağınız anlamına gelmez. Hatta evrensel gerçek odur ki zıt kutuplar birbirini çeker, Zodyak’ta durum böyledir.
Mesela; Zodyak’ta karşıt konumda bulunan Koç ve Terazi burçları burç uyumu açısından baktığımızda anlaşamayan iki burç gibi görünebilir. Ama işin aslı böyle değildir.

Koç ve Terazi aşka düşkün iki burçtur. İkisi de sosyal ve arkadaş canlısıdır. Bu ilişkilerinin devamı açısından önemli bir noktadır. Koç’un doğal ve samimi davranışları Terazi’yi etkileyecektir. Aralarında doğal bir çekim kuvveti olacaktır. Ve bu etken birbirlerinden uzaklaşmamalarına neden olacaktır. Terazi Koç’u zarifliği ve uyumuyla etkileyecektir. Mars tarafından yönetilen Koç ile Venüs tarafından yönetilen Terazi’nin cinsellikteki uyumu ise mükemmele yakındır. Birbirlerini hem duygusal hem de tensel açıdan tatmin edeceklerdir.
Gördüğünüz gibi zıtlıklarda buluşan burçlar birbirlerini itmek yerine tam tersi birbirlerini çeken bir durumda olacaklardır.
Karşınızdakini burcuna göre değerlendirmeyin, bırakın hiç anlaşamayacağınız size zıt bir burçtan olsun daha iyi değil mi?
Fiziğin kurallarına karşı gelmeyin ve zıt kutuptakilerin daha cazip olduğunu aklınızdan çıkarmayın…
Şimdi gelelim zıt burçların hangileri olduğuna ve özeliklerine:

KOÇ-TERAZİ
Koç burcunun zıt burcu Terazi, Terazininki Koçtur.
Koç Ateş Grubundan öncü yapılı, Mars tarafından yönetilen, aktif, dinamik, agresif, eyleme geçme kabiliyeti, bedensel hareketliliği, esnekliği ve kuvveti yerinde olan bir burçtur.
Ben merkezci, egosu kuvvetli, önce kendini düşünebilen, spontan, açık sözlü, direkt, hevesli, ateşli ve kanlı-canlı biridir.
Hedeflerinde çabuk, isteklerinde talepkar, kafa tutan, cesur biridir.
Yaşam canlılığı yüksektir. Kendini de beğenir.
Hava Grubundan olan, öncü yapılı Terazi ise onun tersi özellikte, Venüs tarafından yönetilen, paylaşmayı, sevgiyi önemseyen, hayatın estetik, güzel, huzur veren yanlarına odaklı, barışçıl biridir.
İnsanlara kırılsa da küsemez, özgürlüğünü ilan etmek ister ama sevdiklerini kırmamak adına bir türlü edemez, biri olmadan yapamaz, hayatına mutlaka birini almak ister, birlikte hareket etmeye meyillidir.
Lüks, sevgi, aşk, romantizm, evlilik ve sevdikleriyle birlikte yaşamdır onu mutlu eden şeyler.
Azıcık şımarıktır. Övgüyü, popülerliği sever.
Ancak bu tarifler bazen kağıt üzerinde kalır!
Bazı Terazi kızdı mı tam bir Koç olur, bodoslama dalar, ısıran, korkutucu birine dönüşür.
O kibar, asil insan gider, bir kavgacı çıkar içinden.
Sevgi ve paylaşıma önem vermesini beklediğimiz bir başka Terazi ise, evlilikten kaçar, daldan dala atlayan bir flört müptelası olur.
Özgürlüğüne düşkün, flörtçü, ateşli, hevesli ve benmerkezci olmasını beklediğimiz bir Koça bakarsınız, tıpkı zıt burcu gibi, en büyük hedefi bir yuva kurmaktır.
Ve böylece erken yaşta evlenir, biriyle birlikte yaşamaya, hayatı paylaşmaya yönelir.
Kimi Koç ise, başkasının savurganlığına, lüks düşkünlüğüne kızar ama kendi böyle birine dönüşür.
Bunların tabii ki Astrolojik nedenleri vardır.
Astroloji insan psikolojisini en iyi gösteren, anlatan bilim dallarından biridir çünkü.
Bir Koç sadece Koç yanını yaşadığında kendinde bir eksiklik, bir yarım kalmışlık hisseder.
Bir Koç “savaşır”, “ben” der ama asıl özlemini duyduğu, eksikliğini hissettiği “sevgidir, paylaşım”dır, “biz” demektir.
Bunlar zıt burcu Terazinin Venüsyen özelliklerinde barındırdığı en temel özelliklerdir.
Sentezi “ben” derken, Gölge yanından “biz” demeyi öğrenmeye yönelir.
Ancak bunu kimi Koç abartır.
Ölçüyü kaçıran biri, önce kızdığı veya kendine yabancı gördüğü ama sonra eksikliğini hissettiği, özlemini duyduğu yanı fazlasıyla yaşamaya meyleder.
Asıl tekamül yeniden kendine dönmekle başlar.
Bir Koç gölge yanını yaşayıp beslemeli mutlaka ama geri dönüp Marsiyen yanını, olgunlaşan kişiliğiyle yeniden ele almalıdır.
Çocuksu Marsiyen kişilikten çıkmalı, doğru şeyler için savaşan “Savaşçı Ruhu” oluşturmalıdır, “Hamdım, piştim, şimdi yanıyorum” demek için.
Terazi, “ben” demeyi, istekleri için kavga etmeyi öğrenecek yani zıt burcunun özelliklerini besleyecek tabii ki ama bir Venüs olduğunu unutmadan.
Onun tekamüle ermede belki de son görevi; hem “ben” hem “biz”i yaşatmak, paylaşmak, haklar, eşitlik, güzellikler için savaşmak olsa gerektir. Sevmek ama kendi “ben”ine, isteklerine de sahip çıkmak olmalıdır.

BOĞA-AKREP
Boğanın zıt burcu Akrep, Akrebin zıt burcu Boğadır.
Boğa burcu Toprak Grubundan, sabit yapılı, Venüs tarafından yönetilen, güzelliklere, estetiğe düşkün, sanatsever, huzur ve maddi-manevi güven arayan biridir.
Ayrıca oldukça inatçı, güçlü yapılı, ne istediğini iyi bilen, bildiğinden vazgeçmeyen, çok kararlı, değerlerine sıkı sarılı biridir.
Uyumludur, insanlara sevgiyle ve anlayışla yaklaşır.
Sakin görünür ama güçlü ve otoriter bir yapısı olduğunu hal ve duruşuyla belli eder.
Boğanın negatif yanları, vurdumduymazlığı, sığlığı ve tembelliğidir.
Rahatına düşkündür, yemeye içmeye, keyif veren şeylere, dünyevi zenginliklere önem verir.
Akrep burcu ise Mars ve Plüton tarafından yönetilen, Su Grubundan, sabit yapılı bir burçtur.
Akrep hırslı, savaşçı, korkusuz, kararlı, sabırlı, ruhsal ve fiziksel olarak dayanıklı, tuttuğunu koparan, güçlü, otoriter, öte yandan su grubundan olduğu için, duygusal, canlı, kanlı, sıcakkanlı, sevince çok seven biridir.
Plüton dönüşüm demektir, ölüm-yeniden doğuş yıldızıdır.
Kendini aşmayı başarmış bir Akrep insanı gerçekten çok derinlikli, çok duygusal, merhametli, kendini işe, aşka vs gücünü kendisi için önemli şeylere adayan biridir.
Karizmatik ve gizemlidir.
Sezgisi kuvvetli, olayların ve insanların içini gören biridir.
Maddi-manevi her şeyi ve hayatı biriyle paylaşmalıdır o.
Negatif Akrep özelliklerine gelirsek…
Plüton’un ayrıca Yeraltı Tanrısı olduğunu hatırlatırım.
Negatif Akrep insanı entrikacıdır, olayları gizler, yer altına indirir, nefret ettiği veya önünde engel olan kişiye karşı soğuk, kinci, acımasız, ketum, hesapçıdır.
Güce ve çıkarlarına düşkündür.
Boğanın sembol sözü “Ben sahibim”, Akrebin ise “Biz sahibiz”dir.
Buna göre, bir Boğa kendi sahip olduğu şeylere bağlıdır. Akrep ise, sahip olduğu şeyleri biriyle paylaşmak ister.
Öyle mi acaba?…
Gerçekler bunun tersini gösterir bazen.
Bir Akrep tıpkı negatif bir Boğa gibi, yüzeysel, sığ, paylaşmayı sevmeyen, tembel biri olur. Ondan beklediğimiz derinlikten eser yoktur.
Zıt burcunun iyi yanlarını alan bir Akrep ise, sinirleri alınmış bir Akrep gibidir.
Yumuşak, hoşgörülü, sevecen, anlayışlı, romantik biridir. Sıcak yuvasından çıkmak istemez.
Kimi Boğa ise, zıt burcu Akrebin negatif özelliklerine kızar, onu fazla hırslı, kıskanç, çıkarcı, egosu güçlü, duygularda aşırı, sekse düşkün, sert, kavgacı ve despot bulur ama bir an gelir, bir bakar ki, kendisi de öyle olmuş.
Akrebin güzel özelliklerini alan bir Boğa ise, derin kişilikli, derin düşünen, hayata üst perdeden bakan, maddi değerlere pek önem vermeyen ve onları sevdikleriyle paylaşan, kendini aşmış, karizmatik ve gücünü sevdikleri, insanlık ve güzel şeyler için kullanan biri olur.
Peki, doğrusu ne olmalıdır?
Bir Boğa tekamüle ulaşmak için, zıt burcu Akrebin geçtiği dönüşümden geçmeli, kendini aşmalıdır, paylaşmayı, hayata ve olaylara derinden bakmayı öğrenmelidir ama bir Venüs insanı olduğunu unutmadan..
Bir Barışsever olduğunu hatırlamalıdır.
Görevleri ve amaçları için savaşırken, mutluluğu, barışı, sanatı, doğal ve huzurlu yaşantıyı es geçmemelidir.
Bir Akrep ise, tekamüle varmak için, zıt burcu Boğanın Venüsyen özelliklerini öğrenmeli, kişiliğinde beslemelidir.
Ama bir dönüşümcü, bir şifacı, bir savaşçı olduğunu unutmamalıdır.

İKİZLER-YAY
İkizlerin zıt burcu Yay, Yayın zıt burcu İkizlerdir.
Hava Grubundan, İkizler Merkür tarafından yönetilen, değişken yapılı biridir.
İkizlerin sembol sözü: “Düşünüyorum.”
Merkür ona inanılmaz bir zeka ışıltısı, sorgulayan kafa ve zeki insanlara has çabukluk, çok yönlülük, hareketli bir enerji ve kıpır kıpır bir yapı verir.
Konuşkan ve sosyaldir. Espri ve nükte yeteneği kuvvetlidir.
Bilgi ve iletişim onun ekmeği aşıdır.
Kimi İkizler hareketli, bıcır bıcır görünmemekle birlikte, zekanın ışıltısını gösteren zeki ve çok yönlü yapısı, konuşması, üslubu ve düşünce tarzıyla gözleri üzerine çevirmeyi başarır. Bilgi ve becerisiyle ceket ilikletir adama.
Sanata yatkın olanı, özellikle edebiyat, resim ve müzik alanında varlık gösterir. Elleri becerikli olan iyi alet çalar.
Konuşma-yazma becerisi olanlardan iyi yazar çıkar.
İkizler sembollerle yaşar, yaşadığı, hissettiği, gördüğü, düşündüğü her şeyi kelimelere, şekillere, sembollere dökmelidir, anlam vermek için onları sınıflandırmalıdır.
Bu arada, kendisi de bir şeyin “sembolü” olmak ister.
Öte yandan her şeyi bir düşünce sistemine oturtma, bir mantık yaratma sevdası, onu bazen hayat içinde zorlayabilir. Özellikle duygularıyla yaşayan insanlarla ilişkilerinde, onlarla nasıl iletişim kurabileceğini bilemeyebilir.
Aşkta çok taktikçi, flörtçüdür, cin gibi zeki olduğu için, sevgilinin ilgisini sürekli üzerinde tutmayı bilecek alternatifler, yenilikler bulmak onun için zor değildir.
Sevgiliye mektup yazmak, ona gitarla beste yapıp sunmak gibi şairane ve hoş sürprizler yapmaya bayılır.
Kendisi duygusal olmakla beraber, değişken yapısı duyguları konusunda onu kararsız, güvensiz yapar. Çok sevip sevmediğini anlaması biraz zaman alır.
Yay burcu Ateş Grubundan, değişken karakterli bir burçtur.
Şans ve genişleme yıldızı Jüpiter tarafından yönetilir.
İkinci yönetici yıldızı Hayallerden sorumlu, gizemli ve mistik gezegen Neptün’dür.
Yay insanı hareketli, özgürlüğüne düşkün ve çok yönlüdür. Neşelidir. Etrafa neşe saçar.
Bir ortama girdiğinde, saygın tavrı ile insanın ayağa kalkası gelir onu karşılamak için.
Çünkü Jüpiter ona asil bir ruh, güçlü bir vicdan ve adalet duygusu verir.
Yay “hedeflerin” insanıdır, hedef onun için adeta bir maceradır.
Şansına da güvenerek sürekli bir girişim, hareket, eylem içindedir, sürekli hedefler üretir, onlara ulaşmak için hevesle, şevkle çabalar.
Aceleci, sabırsız yanı vardır, buna kendine ve şansına aşırı güveni de eklenince, fazla hazırlık ve plan yapmadan atlar girişimlere. Ve bazen çuvallar.
Yine de yılmaz. İnanç insanıdır çünkü.
Olmadı, kendine başka bir hedef bulur, hedef mi yok onun için.
Tabii bu noktada biraz handikapı vardır; yarım bırakılmış hedefler çöplüğü bırakabilir arkasında…
Öte yandan, hedefinde başarılı olmadığı zamanlar azdır gerçekten.
Çünkü pozitif özelliklerinin yanı sıra, hayata çok geniş cepheden bakabilme yetisi ve Jüpiter’in hediyesi güçlü sezgi ve algı gücü ve olayların bütününü, evreni, olan biteni sezme, geleceği görme yetisi ona genelde doğru hedefler ve doğru yollar buldurur.
Yay da İkizler gibi bilgi aşığıdır. Ancak ondan farkı vardır, o bilgiyi büyüten ve yayandır.
Yayın sembol sözü: “Görüyorum” ve “Anlıyorum.”
Fikir ile inancı harmanlayan bir filozoftur o.
Bilgiyi bir inanç, bir değer sistemi içinde oturtmaya, bilgiden bilgeliğe ulaşmaya, bilgiyi bireysel amaçtan toplumsal amaca yöneltmeye, daha yükseğe taşımaya, akademik seviyeye taşımaya meyillidir.
Bu bakımdan, İkizler “bilgi”, Yay “tecrübe” demektir.
Yayın özelliklerine dönersek, ateş insanı olduğu için, tutku önemlidir onun için.
Yay, bir aşık olarak, tam bir tutku insanıdır. Özgürlüğüne düşkün bir aşıktır ama…
Onu kısıtlayan aşk ne kadar tutkulu olursa olsun, bir süre sonra bir bakmışsınız atına binmiş kaçmış gitmiş.
Mitolojide yarı at yarı insan figürü Yay burcunun sembollerinden biridir.
Tabii onun negatif yanı da vardır; bilgiyi, duyguları, tecrübelerini, inançlarını vs her şeyi abartmak.
Abartıya kaçan bir Yay, geniş görüşlü olmak şöyle dursun, dar görüşlü, dogmatik birine dönüşür. Fanatik olur. Din fanatiği, siyasi görüş fanatiği vs.
Geldik, hayat sahnesi içinde bir Yay gibi davranan İkizlere, bir İkizler gibi davranan Yaylara.
Bazen bir Yay İkizler gibi davranır, sürekli bir hareket, sürekli bilgi biriktirme, araştırma peşinde, bilgisiyle insanlara ulaşma ve bilgisiyle var olma peşindedir.
Onu “hala öğrenci bir türlü mezun olamadı” dedirten sürekli bir arayış, öğrenme telaşı içinde buluruz. O kurstan öbürüne atlar, olmadı, başka bir kurs bulur vs.
İkizler gibi, konuşmaya dalmak, bilgi yarıştırmak, hatta araya dedikodu, fiskos karıştırıp amacını, hedeflerini unutmak gibi bir tuzağa düşer ve tecrübeyi ihmal eder.
Halbuki onun arada bir yalnız kalması, keşfe, geziye, dünyayı seyahate çıkması, özgür tarlalarda dolaşması lazım, gittiği diyarlarda yeni yüzlerle tanışması lazım.
Yayın asıl görevi bilgiyi yüceltmektir, tecrübe etmektir, bilgiden hayatın, evrenin sırlarını anlatan bir felsefe üretmektir. Bilgiyi daha toplumsal bir alanda tartışmaya açacak alan yaratmaktır.
Çünkü Jüpiter bir öğretmendir. Bilgiyi aktaran ve yayandır.
Ayrıca o bir sezgi, inanç insanıdır, bu bakımdan, görevi bilgiyi-inançla kavuşturmalıdır.
Bilgi biriktirmek İkizlerin işidir. Bilgi üretmek, yeni fikirler ortaya atmak, formüller, semboller üretmek…
İkizlerin Yaydan aldığı aşırı ve negatif özellikler ise, bilgiyi unutup sürekli bir haklı çıkma telaşına düşmek, düşüncesinden dolayı başkasına katlanamamak, kendi görüşlerine yakın kişilerle bir getto içinde yaşamak, farklı fikir yüzünden düşmanca davranmaktır.
Bir fikrin sembolü olmayı başaran entelektüel veya fikir lideri İkizlerin düştüğü hata ise; sembolü olmayı hak kazandığı fikirleri unutup, geldiği noktada bir kibre kapılmak.
İkizler tekamüle ermek için, zıt burcunun başka kültürlere yatkın, barışık yanını almalıdır ve kendi kültürünü daha geniş mecraya taşımak, evrensele ulaştırmak yanını almalıdır Yaydan. Ama yayma merakını aşırıya kaçırmamalı, özüne dönmeyi unutmamalıdır, sorgulamaya, bilgi biriktirmeye ve teknik üretime devam etmelidir.
Bir Yay tekamüle ermek için, İkizlerden aldığı özelliklerle, bilgiye, kültüre ulaşmalıdır ama yeniden Yay yanına dönüp, bilgiyi inanç, değer, düşünce sistemi içinde tecrübeyle yüceltmelidir ve büyütmelidir.

YENGEÇ-OĞLAK
Yengecin zıt burcu Oğlak, Oğlağın zıt burcu Yengeç.
Yengeç Su Grubundan, öncü yapılı bir burçtur. En tipik, en bildik özelliği, sulu gözlülüğüdür.
Hassas, kırılgan bir kalbi vardır. Herkesten aynı hassasiyeti bekler, göremeyince hayal kırıklığı yaşar.
Çok duygusaldır. Çünkü Yengeç burcunu Ay yönetir.
Ay duygunun yanı sıra “ruh” demektir ve ruhumuzu temsil eder.
Hangi meslekten olursa olsun, nerede ve kimlerle olursa olsun, ruh katar her şeyin içine.
Sanat, siyaset vs alanında çalışan Yengeç geniş kitlelerce çok sevilir, benimsenir çünkü insanların ruhuna dokunan işler yapar.
Yengeç insanında içgörü ve altıncı his çok gelişmiştir. İçine doğan gerçekleşir.
O gerçekten duygularıyla ve sezgisiyle karar verdiğinde, daha doğru kararlar verir. Duygu ve sezgisine güvenmesi bundandır.
Sembol sözü: “Hissediyorum.”
Aile, vatan, ruh, sevgi, duygular, bağlılık.. Bunlar olmadan kendini asla mutlu hissetmez.
Çocuksu ruha sahiptir.
Ve tıpkı Ay gibi duygusal dalgalanmaları, med-cezirleri çoktur.
Bir gün bakarsınız geriye çekilmiş, depresyonun dibinde, sonra bir bakmışsınız büyüyerek, katlanarak gelen bir dalga misali ortaya fırlamış, coşmuştur.
Melankoliktir biraz.
Çok beceriklidir. Eli bereketlidir.
Anaç yapılıdır. Herkesi beslemek ister.
Yengeç evinden fazla uzağa gidemez. Yuvadan uzaklaşmak, annesini kaybeden bir çocuk gibi hissettirir.
Ailesinden, yaşadığı mahalleden, alışveriş yaptığı bakkaldan, kasaptan, çocukluk arkadaşlarından vazgeçemez.
Anılar ve geçmiş önemlidir.
Bir aşık olarak, çok duygusal, romantik, içe işleyen halleri, bakışlarıyla sevgiliyi kendine bağlayan biridir.
Mıknatıslıdır, ayın çekim gücü gibi karşı cinsi çeker kendine. Çekici, büyüleyicidir.
Yengeç sevgisiz ve aşksız yaşayamaz. Nostaljik bir romantiktir o.
Ancak bazı Yengeç hayattan korkar.
Bu türden bir Yengeç insanı, ürkek ruhunu ailesinin yanında dindirdiği, kendini ailesi, annesi-babasıyla birlikte güvende hissettiği için, hayat ve acımasız insanlar onu çok korkuttuğu için, bu korkuyu aşamaz, tecrübeden kaçar, büyüyemez, çocuk kalır ve ömür boyu ailesiyle birlikte yaşar.
Çünkü o bir yerde ürkek, annesinin eteğine yapışmış bir çocuktur.
Kimi hayattan kaçmasa bile, bir çocuk gibi bakılmaya ve beslenmeye alıştığı için, sürekli etrafında kendine bakacak ve besleyecek birini arar.
Biraz tembel ve uykucudur da.
Oğlak burcu ise, Toprak Grubundan, öncü karakterli bir burçtur.
Oğlak burcunu disiplin yıldızı Satürn yönetir. İkinci yıldızı değişim yıldızı Uranüs’tür.
Satürn “akıl” demektir en başta. Amaç insanıdır o. Büyük amaçlar.
Sembol sözü: “Amaçlıyorum” veya “Planlıyorum.”
Oğlağın en belirgin özelliği, kısıtlı şartlardan kurtulmak (Satürn) ve özgürlüğüne kavuşmak için (Uranüs) geleceğini maddi olarak planlamaktır.
Sallanan sandalyeye yaslanmış, ağzında piposu, düşünen Aristokrat bir profesör gibidir, düşünür ve planlar. Sonra eyleme geçer.
Oğlak için başarı çok önemlidir.
Bir Oğlak çocukken, çocuk gibi görünmekten ziyade, adam olacak çocuk gibi görünür; yaşıtlarından daha olgun, daha akıllı, daha kontrollü, kendi küçük aklı büyüktür.
Zayıf görünmekten hiç hoşlanmaz, duygularını gösterirse, insanlar onu zayıf görecek diye, inanılmaz bir şekilde sürekli duygularını kontrol altında tutar.
Yönetici yıldızı Satürn’ün en büyük özelliklerinden biri, şans faktörünü kişinin hayatından çekip alması, kişiyi tek başına bırakmasıdır hayat mücadelesi yolunda.
Erken büyümesi bundandır.
O yüzden çok çalışkandır. Sorumluluk duygusu çok yüksektir.
Kendine yapılanı asla unutmaz. Kincidir.
“İntikam soğuk yenen bir yemektir,” onun için, “Zamanın Ustası” Satürn gibi, zamanını bekler. Asla affetmez.
Satürn yönetiminde öncü ruhlu bir burç olarak, siyaset, iş dünyası, yöneticilik, patronluk, müdürlük ona göredir.
Organizasyon ve örgütleme ustasıdır.
Çok sabırlıdır, dayanıklıdır, kararlıdır, titiz çalışır, detayı atlamadan hesaplar yapar.
İyi bir stratejisttir.
Duygusal zayıflıktan, tembellikten, sürekli ağlayan ama hayatı için bir şeyler yapmayan, hep başkalarından bekleyen insandan nefret eder.
Öte yandan Oğlak “babaç/anaç” yapılıdır.
Yine de bunu hazır şeyler sunarak yapmaz, ihtiyacı olana iş bulur, destek olur bir şeyleri başarmasında.
Sever ama mesafelidir. Koruyucudur ama kayırmaz.
Gerçekten sorumluluk sahibidir, bunun karşılığında takdir ve saygı bekler.
Takdir edilmediğinde çok mutsuz olur, sonra huysuzlaşır.
Değişim yıldızı, yenilikçi ve çılgın Uranüs yanı belirgin bir Oğlak işinde başarılı olmakla yetinmez, öncü ruhunun da etkisiyle, işinde “fark” yaratmak ister.
Ama hiçbir Oğlak eskiyi yıkmayı sevmez.
“Eski” onun için dünden bugüne emekle taşınan değerli bir “elmas”tır.
Büyük başarının, “ustalığın” emek ve tecrübe, terlemek, yorulmak, yorulana kadar çalışmak demek olduğunu bilir.
Kimi biraz cimri olsa da, cimri demek haksızlıktır. O savurgan değildir aslında.
O paranın bir emek sonucu kazanıldığını bildiği için, paranın ucuz, saçma sapan şeylere saçılmasından, düşünülmeden harcanmasından hoşlanmaz.
Oğlak gibi ciddi bir insandan kuvvetli bir mizah yeteneği çıkması insanları şaşırtır ve hayran bıraktırır.
Aslında şaşıracak bir şey yoktur bunda; çünkü “Mizah ciddi bir iştir”.
Gerçeği fazlasıyla açık ve çıplak gören bir Oğlak burcuna, ya keskin eleştiri oklarını fırlatmak düşer ya da çok ince, keskin bir mizahla eleştirmek.
Negatif bir Oğlak son derece klasik olabilir.
Geleneksele bağlı, değişime katı bir tavır, duruş sergileyen, tavizsiz, hatta değişime düşman, bir statüko savunucusudur. Baskı kurar ve ezer insanı.
Daha insancıl olanı ise, kuralları hatırlatarak ve eleştirerek insanları yola getirmeye çalışır. Sürekli bir beğenmezlik, hoşnutsuzluk içinde, suçlayarak, kendine göre bir yola getirme politikası vardır.
Diğer negatif özelliği ise, karamsarlığıdır. Bardağın boş tarafını görür hep.
Peki, Yengeç ve Oğlak hakkında bu yazdıklarım gerçek hayatta doğru mudur her zaman?
Hayır.
Kendini zıt burcu Oğlağın içinde kaybeden bir Yengecin tipik davranışları nedir?..
Mesela, inanılmaz derecede parasal güvence ve garantiye sağlanıp kalır.
Öz yıldızının verdiği sıcak ve güvenli bir yuva ihtiyacını ihmal eder zıt burcu Oğlaktan “parasız kalma korkusu”nu alır ve geleceği maddi olarak garanti altına alma telaşına düşer.
Bir başka Yengece bakarsınız, duygusal ve sevecen Yengeçten eser kalmamış, zıt burcu gibi, aşırı hırslı, kinci, intikam alan, katı, otoriter, tavizsiz ve baskıcı birine dönüşmüştür.
Bir başka Yengece bakarsınız, bir Oğlak gibi inanılmaz çalışkan, aşırı sorumluluk sahibidir. Hayatı iş, gelecek planı yapmak ve sorumluluk olmuştur adeta.
Ve kimi de birilerinin maddi-manevi sorumluluğunu üstlenir ha bire.
Kimi Yengeç ise, kendi duygusallığından korkar, zıt burcunun katı, ağlamayan, ciddi görünen yapısına bürünür.
Kimi Yengeç zıt burcundan insanları yönetme becerisini alır ama biraz çarpık şekilde, insanları dolaylı yollardan yönetir, bakılmaya muhtaç çocuk psikozunu içinde, çevresindekilere suçluluk ve sorumluluk duygusu hissettirerek yönetir.
Yengeçleşen bir Oğlak gördünüz mü hiç?..
O sert, disiplinli, çalışkan, işkolik, hırslı, dayanıklı Oğlağın gözlerine bakın.
İşte, orada ağlayarak annesini bekleyen, “öksüz bir çocuk ruhu” görürsünüz.
Tıpkı zıt burcu Yengeç gibi aslında içten çok duygusaldır ve çocuk ruhludur o.
Genelde bu özelliğini yaşı ilerledikçe gösterir.
Güçlü olmaktan yorulmuş, ağlayan, ilgi ve sıcaklık bekleyen bir çocuğa dönüşmüştür.
Kimi de, hem Yengecin duygusallığına kızar ve onu zayıflıkla suçlar hem öyle olmak ister içten içe. Sevgiyi istemeyi beceremediği için, haşin-duygulu olmak arasında çakılır kalır.
Peki, en büyük özelliği, “sorumluluk”larını bırakan bir Oğlak nasıldır?.
Yengeçten kırılganlığı ve çocuksu ruhu alan bir Oğlak, beklediği takdir ve saygıyı göremediğinde böyle olur.
Mesela, sevdiği kişi onu kırdıysa hem bir Yengeç gibi kırılır hem bir Oğlak gibi cezalandırır durur sevdiğini. Ne atar, ne sahiplenir ilişkisini. Böylelikle ona ceza verir.
Ancak kendi kurduğu düzeni reddetmesi ve sorumluluklarını üstlenmemesi onu mutsuz eder, tamamlanma yolunda eksik kalır. Karamsarlaşır iyice.
Olması gereken nedir?
Bir Yengeç zıt burcu Oğlaktan hayat mücadelesini öğrenecek, güçlü ve hırslı olmayı öğrenecek mutlaka ama bunu öğrenirken, duygularını, duygusal mutluluk ve ihtiyaçlarını, para kazanayım, gelecek planlayım derken yuva kurmayı asla unutmamalıdır.
Bir Oğlak ise, tekamüle ermek için, önce zıt burcu Yengeçten duyguları yaşamayı, aile sıcaklığının önemini, sevdiklerine bağlılığı öğrenmelidir, çocuksu ruhunu yaşatmayı öğrenmelidir, duygularını açıkça göstermenin zayıflık olmadığını kabul etmelidir ve sonra dönüp amaç insanı olduğunu hatırlamalıdır.
Duygularını yaşamayı öğrenmiş bir Oğlak olarak şimdi, hayat içinde işinde ve kurduğu düzende duygusal mutlulukları, hazları yaşayan, asık suratla değil, keyifle sorumlulukları için çalışan biri olmalıdır.

ASLAN-KOVA
Aslanın zıttı Kova, Kovanın zıt burcu ise Aslandır.
Aslan Ateş Grubundan, sabit yapılı bir burçtur. Yöneticisi hayat veren “Güneş”tir.
Kendine güvenli, kendinden emin ve heybetli bir hali vardır.
Hareketlerinden, duruşundan canlılık, yaşamsal güç ve enerji fışkırır, ışık saçar.
Yaşam sevinci yüksektir.
Güneş gibi cömerttir. Sevgisinde de cömerttir, sahip olduğu şeyleri paylaşmada da.
Asil ruhludur.
O hayat insanıdır, hayatın içinde baş rol kapmak ve hayatının starı olmak.. Budur yaşam felsefesi.
Açıktır, dürüsttür, duyguları, fikirleri neyse olduğu gibi söyler. Samimidir.
Yapıcı bir enerjisi vardır, yıkmayı değil, yapmayı, hayat vermeyi sever o. Güneş gibi eline attığı şeye hayat vermek ister.
Ancak yaptıklarının takdir edilmesini ve alkışı bekler.
Yürekli ve cesurdur. Ve gururludur.
Dramatik ifade tarzı, dramatik beden dili vardır. Oyun sever. Hayatı oyun gibi yaşar.
Yeniye, tecrübeye açıktır, yine de sabit burç olması ve bir Aslan olması gereğiyle, o sahip olduğu şeyleri korumalı ve yüceltmelidir.
O bir kraldır/kraliçedir zaten. Doğuştan yönetme yeteneğine sahiptir.
Aslanın sembol sözü: “İstiyorum.”
O bir tutku insanıdır, tutkularının peşinden gider.
Aynı zamanda aşk insanıdır da.
Aşkı ateşli ve canlı yaşamayı sever, romantik yanları da vardır. Aşkta aktiftir, çekinmez ilk adımı atmaktan. Seçen olmak ister zaten, seçilen değil.
Bazen aşk ile tutkuyu karıştırıp çok sevgili değiştirir, tutkusu bittiğinde çekip gider.
Evlenip çocuklar yapmak ona mutluluk verir. Çocuklarına çok düşkün bir anne/baba olur. Onlarla çocuk gibi oynar.
Zaten kaç yaşına gelirse gelsin, o bir “oyun çocuğu”dur.
Kendine güven, yönetme kabiliyeti, şansın kokusunu alma becerisi, bereketi çekme becerisi ve girişimcilik, risk alma cesareti bir araya geldiğinde, çok iyi bir şirket patronu, iş sahibi, politikacı, girişimci sanayici vs olur.
Sanatla uğraşanı ise, sahnesi parlak, göz alıcı bir stardır.
Lükse düşkündür ayrıca. İyi şartlarda yaşamaya önem verir. Paracı değildir ama parayı lüks için ister.
Para tutma konusunda sorunu vardır, kendine, çevresine para saçar adeta.
Kimi Aslan, lükse, şahşahaya aşırı düşmekten, işi gücü unutur, tek hayatı eğlenceye, har vurup harman savurmaya dönüşebilir.
Bu tür Aslan negatif yanı da gelişmişse, benmerkezcidir. Birileri kazansın, o yesin. Bu bakımdan, o iyi bir mirasyedidir.
Diğer negatif Aslan özellikleri ise, olumlu bir Aslanın tüm abartılmış, şişirilmiş halleri diyebilirim.
Olumlu bir Aslan ne kadar gururluysa negatifi o derece kibirlidir. Kendinden daha üstününe katlanamaz.
Bir başka negatif Aslan ise, tutku arayışını öyle abartıya kaçırır ki, tek amacı haline gelir, sonra tutku sarmalı içinde kendini kaybeder.
Kova burcu ise Hava Grubundan, sabit yapılı bir burçtur.
Yönetici yıldızı iki tanedir. Birinci yöneticisi değişim ve devrim yıldızı asi Uranüs’tür. İkinci yöneticisi ise, bunun zıttı disiplin ve düzen yıldızı Satürn’dür.
Kovanın en baş özelliği humanist yapısıdır.
İnsanlık için düşünür, insanlığın hayrına bir şeyler yapması gerekir.
Kovanın sembol sözü: “Biliyorum.” Sembolü ayrıca: “Buldum!”
Uranüs’ün yüksek voltajlı elektriğiyle anlık sezgi patlamalarını sık yaşar.
Bundan dolayı aralarından bilim adamı, teknoloji uzmanı kişi çok çıkar.
Yönetici yıldızı Satürn’den akıl, yönetme kabiliyeti, otoriterlik, organizasyon becerisi ve sorumluluk duygusu almış, Uranüs’ten orijinallik, yenilik duygusu ve aşkı almıştır. Bu ikisinin bir araya geldiği yerlerde mutludur o.
Bu bakımdan, onu en iyi tanımlayan şey: o modern ve şık bir düzen insanıdır.
Düzen, istikrar da olacaktır, ona göre.
Ancak asıl görevi “yenilik” olan Kova düzen içinde hiç değişmeden kalırsa mutsuz olur, bir şeyleri yenilemeli, yeniliğe katkıda bulunmalı, yeniliğin katalizörü olmalıdır.
O farklı olmalıdır. Fark yaratmalıdır.
İnsanlara eşit yaklaşır, eşitlikten yanadır.
Arkadaşlığa düşkündür. Karşı cinsle dost, arkadaş olmayı bilen nadir kişilerdendir.
Ancak bir iki kişiyle sürekli aynı şeyleri paylaşmak ona göre değildir, çok arkadaşı olmalıdır, katıldığı grupları olmalıdır. Aşırı samimi, yapışık ilişkilerden hoşlanmaz.
Çünkü onun özgürlüğü ve bireyselliği her şeyin üstünde gelir.
O bildiği konuda konuşmayı tercih eder, bilmeden, kafadan sallayan kişilere sinir olur, o zaman ondaki ukala yan ortaya çıkar, bilmeden konuşanı fena bozar.
Teknoloji yenilik sunduğu için, teknolojinin sunduğu tüm nimetlere karşı isteklidir.
Evine ilk renkli TV’yi alan, ilk tableti alan bir Kova olabilir…
Kova Zodyak çarkında “idealler, umutlar” evinin burcudur.
O yüzden hep pozitif düşünmek ister. Hiç sevmez negatif düşünmeyi ve negatif insanları. Kendini değiştirmeyen, sürekli şikayet eden, depresif insanlardan kaçar hemen.
Soğuk ve mesafeli görünür, aslında çarpıcı serin hava gibidir.
Bir aşık olarak, Uranüs’ün ona bağışladığı çarpıcı elektriğiyle, çok cazibeli ve çarpıcıdır.
Maymun iştahlıdır. Bu karşı cinsi üzer ve kızdırır.
Ancak kafasındaki ideal kişiye denk gelirse, ona bağlılık hisseder, kendine yakıştığını düşündüğü, “ideal” partnerle birlikteliğe evet diyebilir. Tabii özgürlüğünün kısıtlanmaması kaydıyla.
Geleneksel bir ilişkide mutsuz olur.
Şimdi bu bilgilerin kağıt üzerinde kaldığı ters örneklere gelelim..
Bir Aslan zıt burcu Kovanın ukala hallerine önce sinir olur, nasıl olur da kendinden daha havalı olmaya çalışır biri..
Kendine ilk kez isyan eden birine rastlaşmıştır.
İşte, karşısında kendi gibi yürekli birini bulduğunu ve onu yenemeyeceğini anladığı zaman, bu sefer kendinde olmayan, onda olana yönelir.
Ondaki farklı yanları gizli gizli sevmeye başlar. Ondaki asiliğe hem kızar hem saygı duyar.
Ondaki “yeni”ye sahip olmalıdır o da.
Kovadan toplum için yaşamayı da öğrenir. Bir ideal için çalışmayı öğrenir.
Ayrıca yetenek ve becerilerini bir yapı içinde disipline etmeyi öğrenir.
Öyle ya hayat hobi ve eğlenceden ibaret değildir. O da yeteneklerini bir işe çevirmelidir.
Ancak disiplini, düzeni, ciddi çalışmayı abartan bir Aslan giderek Kovalaşır, onun gibi, disiplin içinde, ciddi, akla ve bilgiye dayalı işlere kendini kaptırdığında, mutsuz olmaya başlar.
O hayatın içinde olmalıdır. Çünkü hayat insanıdır. Yaratıcı, işlerin, sosyal işlerin insanıdır.
O insan yönetmeli, sosyal işleri, gösterişli organizasyonları, şirketleri yönetmelidir. Yaratıcılık ve iş alanında girişimci olmalıdır.
Kimi Aslan da başka gruplara zorla kendini kabul ettirmeye çalışır. Başka bir gruba girip yöneticilik yapmaya çalışır, kabul görmediğine ise, ne yapacağını bilemez, mutsuz olur.
Kabul edilmeyişinin nedeni basittir, yönetmeye çalıştığı şey grupların yeridir, grup ne derse o olur.
Halbuki bir Aslan kendine ait olan bir şeyi yönetmelidir. Ve Aslan kendi takım arkadaşlarını seçmelidir, bir ideal grubu içinde var olmayı değil.
Kimi Aslan ise, Kovanın asi yanına hayran kalıp asilik yapmaya özenir.
Ancak onun görevi krallığını korumaktır.
Bir Kova gibi herkesle görüşse bile, havalı ve elit bir çevresi olmalıdır onun ayrıca.
Aslanlaşan bir Kova nasıldır peki?
Bazen negatif Kova insanı, fazla ukaladır. Kendini herkesten üstün görme eğilimi vardır. Bilgi ve zeka yarıştırır insanlarla. Her şeyi kendi doğru bilir. Bu haliyle insanları kaçırtır.
Acaba kimden almış dersiniz bu kibri?.. Zıt burcundan olmasın..
Ama bu hal onda eğreti durur ve kimseden saygı ve ilgi alamaz.
Çünkü ona “eşitlik” yakışır.
Zıt burcundan kibri alan bir Kova insanı, ilişkide kendinden daha altta gördüğü bir kişiyi eş olarak seçmeye meyleder, kendini partnerinin yanında üstün görmek, üstünlüğü ile el üstünde tutulmak ister adeta. Sonuçta mutlu olmaz.
Peki, bir diğer Kovaya ne demeli?
Bilime, toplumun hayrına çalışmaya kendini adamak, yeniden yana olmaya odaklanmak asıl görevi iken, bir bakmışsınız, bütünün hayrı için aldığı yönetim pozisyonunu, kendi krallığını kurmak ve devam ettirmek için kullanır.
Bu onu mutlu etmez aslında, amacından ve öz kişiliğinden uzaklaştırır ve en özel yanı olan “özgünlük”, “orijinallik” ve “farklı” olmasını gölgeler, zayıflatır.
Başka bir zıt özelliği abartmış Kova ise, her hoşlandığı kişiyle evlenip mutlu yuva kurmak, çocuk büyütmek hayali kurar.
Kova zıt burcunun bu güzel özelliğini tabii ki almalıdır ama Aslanlaşmadan yaşamalıdır, bir aile krallığı kurmadan..
Onun yuvası düzenli, şık, yenilikçi, modern ve bireysel özgürlüğün rahat ifade edildiği bir yuva olmalıdır.
Aslan ve Kova tekamüle ermek için ne yapmalıdır?
Evet, bir Kova Aslandan kendine öz güveni almalıdır ama bunu abartıp işi kibre vardırmamalı, bireysel, tek olmaya çalışmamalı, toplum ve gruplar adına çalışması gerektiğini unutmamalıdır.
Bir Aslan Kovadan akıllı, bilgili olmayı öğrenmelidir ama sonra dönüp yeniden kalbinin sesine kulak vermelidir.
Akıl ile yaratıcı sezgiyi, ilhamı güzelce harmanlamalıdır.
Bir Kova zıt burcundan bireysel sıcak ilişkiler kurmayı, yakın ilişkiler geliştirmeyi öğrenmelidir ama dönüp yine grubun içinde olmalı, kolektifin hayrına çalışmalıdır.
Bir Aslan ise gruba, arkadaşlarına kendini kabul ettirmek derdiyle, bireysel olmayı unutmamalıdır.
Ve birilerini memnun etmek aşkına, bir yıldız gibi parlamaktan vazgeçmemelidir.

BAŞAK-BALIK
Başak burcunun zıddı Balık, Balık burcunun ise Başaktır.
Başak burcu, Toprak Grubundan, değişken karakterli bir burçtur.
Yönetici yıldızı Merkür’dür, tıpkı İkizler gibi. Ama kişilik olarak çok farklıdırlar.
Başak yönetici yıldızı Merkür’ün etkisiyle, “zehir” gibi zekidir.
Şüphecilik yanı da birleştirince, insanın ağzından çıkan lafa inanmaz, okuduğu bir şeye hemen itibar etmez, altından bir entrika, bir kasıt arar.
Detaydaki işaretleri iyi yakalar, detaylardan bütüne, olayın gerçeğine başarıyla ulaşır.
Aralarından iyi gazeteci, araştırmacı, dedektif, bilim adamı, teknik adam ve hesap uzmanı çıkar.
Başağın sembol sözü: “Analiz ediyorum.”
Zeki insanlara has hareketliliği, muzipliği vardır. İnce alaycı espri tarzı vardır.
Karikatürlük ironik durumları iyi yakalar, eleştirel bir mizah diliyle aktarır.
Eleştiri. Onun en belirgin özelliklerinden biridir.
Eleştirmek ve detayda kusur aramaktan eyleme geçemez.
Neyse ki, bir toprak insanıdır, yani eylem insanı. Ortaya ürün, iş konması da önemlidir onun için.
Zaten Sonbaharın ilk ayında doğar, ürünlerin toplanmaya başladığı “Hasat Zamanı”nda.
Ürünü ayıklayıp, son haline getirir, kullanıma sevk eder. Üretim insanıdır bu bakımdan.
Başak endişeli, vesveseli ve pimpiriklidir.
Mükemmeliyetçidir de. Hemen her şeyde, mükemmeli arar.
Bu arayış yaptığı işte onun çok başarılı olmasına neden olur. İşi hakkıyla yapar çünkü.
Serde çok yeteneklilik ve beceriklilik olunca, başarılı olması zor olmaz.
Çalıştığı alanda teknik bilginin gelişmesine ve alanın ileri gitmesine katkıda bulunur.
Ancak mükemmellik arayışı bazen onu hoşnutsuz yapar.
Bunu işinden tutun, fiziğine kadar, ilişkilerine kadar yansıtır çünkü.
Fiziksel bakım önemlidir onun için. Onun derdi genç kalmaktan ziyade yaşlanmamaktır.
Bu bakımdan, kimi estetiği abartır, kimi de tam tersi doğal yaşamayı çok abartır.
Çok çalışkandır. Çok güvenilir ve dürüsttür.
O evrenin “hizmet sektörü” insanıdır.
Ona bir işi verin, sonra gözünüzü kapatın, işi ne yapıp edip en iyi haliyle bitirir.
Ayrıca Başaklardan çok sendika, dernek lideri çıkar.
Başak insanı sağlıkla çok ilgilidir. Hasta olmaktan çok korkar.
Şifa ve doğal beslenmeye düşkündür. Ve bu konularda çok bilgilidir.
Negatif bir Başağın, aşırı detaycılığı, hiçbir şeyden tam olarak memnun olmaması, her şeyi eleştirmesi ve fazla kural severliği onu çekilmez biri kılabilir.
Kendinizi aşırı vesveseli ve gergin bir Başağın yanında trafoya tutulmuş gibi hissedersiniz.
Bir başka negatif Başak ise, ticarette cin fikirlidir. Kazanç için uyanık yolları tercih edebilir.
Balık burcu ise, Su Grubundan, duygusal ve değişken yapılı bir burçtur.
Balık burcunun yönetici yıldızı iki tanedir.
Hayaller yıldızı gizemli Neptün ile şans yıldızı Jüpiter.
Çok duygusaldır ve değişken ruh hali vardır.
Romantiktir. Hülyalıdır.
Hayal gücü en geniş burçtur. İlhamlıdır çok da.
Uyku ve rüya.. Onun ayrılmaz bir parçasıdır.
Azıcık tembeldir kimi Balık.
Aslında deniz gibidir o, kimi zaman durgun, dalgasız, sakin, kımıltısız, uyuşuk. Kimi zaman hareketli, coşmuş, kapına sığmaz bir halde koşturur.
Hayatın hızlı akışından, telaş ve koşturmasından pek hoşlanmaz yine de.
Balık sıcakkanlı, sokulgandır, çocuksu, saftır bir yanıyla.
Ama fazla sıktınız mı, bir balığın avucunuzdan kaydığı gibi kayar gider yanınızdan. Kaçar.
Yönetilmeye yatkın gibi görünür. Aslında uyanıktır.
Varsın biri yönetmek aşkına yapsın bütün işi. O izler ve güler.
Yönetmekten hoşlanmamasının nedeni ise, sıkıcı “görevler” ve fazla “sorumluluklar”dır.
Yaratıcılığa, kendi özgün fikrini uygulamaya izin vermeyen, rutine binen işlerden, görevlerden çabuk bıkar.
Kalp kırmaktan korkar. Merhametlidir çok.
Aralarında hayvan sever çok çıkar.
Algındandır da.
Bir eleştiri onun moralini bozmaya yeter de artar bile. Çabuk üzülür.
Her Balığın en azından hobi olarak ilgilendiği bir sanat dalı vardır.
Elleri becerikli ve şifalıdır.
Olacakları sezer, kimi zaman rüyasında görür.
O zaten çok sezgiseldir, ilhamlarla, sezgiyle yaşar. Zeki olsa bile, sezgi ve duygularıyla yaşar.
Baş yönetici yıldızı Neptün gizi gizemlidir. Gizemli bir çekiciliği vardır.
Neptün’ün gizemli ve pırıltılı ışınlarıyla büyüleyicidir. Hipnotiktir.
Vizyoner işler çıkarmada, proje üretmekte, yaratıcı işlerde ustadır.
Bilim alanında çalışanı bile, içinde hayal gücü ve sezginin olmadığı çalışmaya itibar etmez.
Herkese acır. Şefkatlidir. Yardım derneklerinde gönüllü çalışır.
İnsanlığın birleşmesini, herkesin mutlu ve eşit, acı çekmeden, mutlulukla yaşamasını isteyen ve bu güzel günleri özlemle bekleyen romantik bir idealisttir.
Balığın sembol sözü: “Hayal ediyorum” ve “İnanıyorum.”
İnandığı şeyler, idealist işler yapar.
Zodyağın son burcu olmasıyla, ayrıca o yaşlı bir çocuk gibidir.
Daha çocukken ruhuyla, sezgisiyle her şeyi biliyormuş, hayatın sırrına ermiş gibidir.
Bilgedir.
Aşkta romantiktir kesinlikle.
Balık erkeği sevgilisine çiçek alır, şiirler okur, şiir yazar. Balık kadını en güzel kokularını sürer, sevgiliyle randevusunu film gibi romantik bir aşk hikayesine dönüştürmeyi bilir. Dans eder sevgilisinin etrafında.
Negatif bir Balık tabii sürekli boş oturmak, dünyadan kaçmak, depresyonda yaşamakla meşgul olur.
Gerçeklerden ve sorumluluktan kaçar. Kendine sahte bir dünya yaratır. Kimisi korkulardan örülü, paranoyak nöbetler geçirir, kimi toz pembe rüyalarda dolaşır durur.
Ve bir şeylere sığınır, madde bağımlılıklarına yatkındır.
Kimi Balık ise, mazlum edebiyatı uzmanıdır.
Kurban psikozunu iyi oynar, masum numarasıyla insanların vicdanını kullanmada ustadır.
Evet, geldik Balıklaşan Balıklara, Başaklaşan Balıklara..
Kimi Başak zıt burcunun merhameti, şefkatini, yardımseverliğini ve herkese koşturmasını o derece alır ki, adeta Balık insanı olur çıkar.
Tabii zıt burcunun bu yüce ve olumlu özelliklerini almalı, kendindeki kuralcı, sert yanları yumuşatmalı ama sonra dönüp bu özellikleri kendi olumlu kişiliyle ve becerileriyle harmanlamalıdır.
Yardım severlik yapayım diye kendini dağıtmamalı, programlı kişiliğinden fazla şaşmamalı, ayrıca zıt burcundan aldığı güzel özellikleri prensipli, örgütlü çalışmalar içinde daha geniş kitlelere somut destekler verebilmek adına kullanmalıdır.
Ve başkalarına yardım edeyim derken kendini tüketmemelidir.
Bir başka Balıklaşan Başağa bakarsak, kuralcı, prensipli ve ciddi halinden eser yoktur, içinde romantik bir kedi vardır adeta. Bu özelliğini nereden aldı dersiniz?
Tabii ki zıt burcu, romantik, sevgilisi için her şeyi yapan Balıktan.
Bu harika bir özelliktir ancak prensipçi yanı ile aşırı yumuşak, şefkatli yanı dengeleyemediğinde, mutsuz olur.
Kimi Başak ise, tıpkı zıt burcu gibi, inanılmaz alıngandır, buluttan ne kapar adeta.
Bir başka Başak ise, kötü ve kaotik şartlarda çabuk bozulan sinirlerini dindirmek üzere zıt burcunun kaçış yollarına başvurur, içki, uyuşturucu vs.
Başağın Tekamüle ermesi için, çalışma hayatı ve düzen, tertip içinde kalmalıdır ne olursa olsun, çözümü yine bu alanda bulur çünkü. Ve kendini deşarj edecek daha sağlıklı şeylerle meşgul olmalıdır.
Mesela, el becerisi ve kulak yeteneği olanlar, sanatla, alet çalmakla uğraşabilir. Balıktan sanatla uğraşma ve hayal gücü alışkanlığını alırsa daha mutlu olur. Bunları titiz bir çalışma içinde geliştirmeye yönelmelidir.
Bazen bir Balığın tıpkı zıt burcu Başak gibi, inanılmaz prensipçi, kuralcı olduğuna şahit oluruz.
O merhametli, şefkatli insan gitmiş yerine, “ona dokunma”, “bu yanlış” diye sürekli kurallar, yasaklar koyan biri olmuştur. Ve şüpheci biri olmuştur.
Başka bir Balık ise, zıt burcundan bilgi, beceri ve tekniğin değerini bilmeyi alır, alırken bunu o derece aşırıya kaçırır ki, kendisinin akıldan ziyade, hayal gücü, ilham ve sezgileriyle yaşayan biri olduğunu unutur.
Özellikle bir erkek için duygusal bir Balık burcu olmak zordur, bu duygusallığını nasıl dizginleyeceğini bilemez, duygusallık erkek adama da yakışmaz hani, kendini reddetme pahasına akıl, bilgi, tekniği yücelten işlere ve hayat tarzına yönelir. Bir süre sonra bu onu mutsuz eder.
Bir Balık tekamüle ermek için, duygusal aşırlıklarıyla baş edebilmek için tabii ki zıt burcunun akıl, bilgi, prensipçilik, becerilerini profesyonel temelde kullanma eğilimini almalı ama sonra dönüp bu öğrendiklerini kendine has yanlarıyla harmanlamadır.
Bilgiye değer vermeli ama en başarılı işlerini hayal gücünden, sezgisinden gelen fikir ve düşünceyle yaptığını bilmeli. Doğal becerilerine profesyonelliği katmalıdır.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!