ASTROLOJİ Sana Bana Özel 

Burçlara göre çocuklara nasıl davranılmalı

Türlü türlü ebeveyn var. Kimi çocuğunu doğanın kanunlarına, kimi bilimsel bilgiye, kimi geleneklere, kimi de yıldızlara bakarak büyütüyor. En zoru hepsine birden bakmak galiba… Monica Wallach ABD’li bir hukukçu-astrolog-yazar. Bu kombinasyon buralarda pek sökmez, ama belki ilgilenen olur diye burçlarına göre çocukların kişiliklikleri hakkında kestirmelerde bulunan ve üstelik ebeveynlere gene burçlarına göre çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunan Wallach’ın dediklerini bir gözden geçirelim istedik…

Astroloji çocuğunuzun özgün kişiliği hakkında daha derinlikli bir algıya sahip olmanızı sağlar ve bu da onunla iletişiminizi kolaylaştırır. Bu makalede, Zodyak arketiplerinden yola çıkarak her burçtan çocukla nasıl iletişim kurmak gerektiği konusunda bazı tavsiyelerde bulunacağım.

Fakat öncelikle bir uyarıda bulunmak istiyorum. Çocuğunuzun güneş burcu astrolojik profilinin yalnızca bir parçasıdır. Bununla birlikte ay burcunu ve yükselen burcunu da bilmeniz iyi olur. Ayrıca çıkartabileceğiniz bir doğum haritası başka değişkenlerden de haberdar olmanızı sağlar.

Koç burcu çocuğu

Koç burcu ateşli, duyarlı, kendini merkeze alan, enerjik bir doğaya sahiptir. Mücadeleci bir kişiliği vardır. Bu nedenle koç burcu çocukları herhangi bir şeyi yapmayı akıllarına koyduklarından kendilerini yaralamaktan çekinmezler. Çatılardan atlar, tehlikeli oyunlar oynamaya bayılırlar. Spor ve her türden fiziksel etkinlik onları cezbeder. Sınırlandırılmaktan ve ne yapacağının söylenmesinden hoşlanmazlar. Daima ön planda olmayı severler. Doğrucudurlar. Duygusal zekaları çabuk gelişir. Yüzlerine bakar bakmaz bir konuda ne hissettiklerini anlayabilirsiniz. Yeni bir şeylere başlarken çok heveslidirler, ancak başladıkları bir şeyi bitirmek için cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyarlar.

Tavsiyeler

Eğer bir koç burcu çocuğunuz varsa, onu bir nehir, kendinizi de nehir yatağı olarak hayal edin. Yapmanız gereken onu sınırlamak ve enerjisini kontrol etmek değil, doğru yönlendirmek olacaktır. Koç çocuklarının aşırı hareketliliği zaman zaman ailelerinde ve öğretmenlerinde endişeye neden olur. Yeni şeyler karşısında duydukları heyecansa odaklanmalarını zorlaştırır. Bununla birlikte onları motive etmek hiç de zor değildir. Özellikle takım sporlarında ve çalışmalarında çok başarılı olabilirler. Ona karşı dürüst olduğunuz müddetçe o da size karşı dürüst olacaktır.

Boğa burcu çocuğu

Boğa, toprak burcudur. İstikrarlı ama aynı zamanda kibirlidir de. Rutinlerinin bozulmasından hoşlanmazlar, güvenlik ve istikrar başlıca ihtiyaçlarıdır. Değişiklik fikri ve beklenmedik sürprizler onları rahatsız eder. Doğru bir teknikle her şeyi yavaş ve sindire sindire öğrenirler. Öğrendiklerini asla unutmazlar. Algıları çok güçlüdür. Özellikle tat, işitme ve altıncı hisleri çok gelişkindir. Çevreleriyle uyum içindedirler. Gergin ortamlarda arabulucu rol oynarlar. Sessiz bahçeler, yumuşak giysiler, rahat sandalyeler kendilerini iyi hissetmeleri için gereklidir. El işlerinde özellikle beceriklilerdir. Kibirleri bazen başka çocuklarla iletişimlerini zorlaştırabilir.

Tavsiyeler

Düzen ve rutin alışkanlıklar boğa burcu çocuğu için çok önemlidir. Değişimden hoşlanmadıkları için uyum sağlamaları da zaman alır. Okuyarak değil, deneyerek öğrenmeyi tercih ederler. Bu nedenle de okulda en başarılı oldukları dersler el becerilerini kullanabildikleri, deneysel pratikler yapılan derslerdir. Güvenlik duygusu ve istikrar çok önemli olduğu için, bunun eksikliğini hissettiklerinde huysuzlanabilirler. Genellikle çok iyi müzisyendirler. Çocuğunuz boğa burcuysa kibirli havasını bertaraf etmek yerine bununla yaşamayı öğrenmelisiniz. Eğer kişiliğini çok fazla eleştirirseniz sizden uzaklaşacaktır. Değişim süreçlerine ise önceden hazırlanmanız gerekir.

İkizler

İkizler seyahat ve iletişim burcudur, çocuklar da gezgin ve konuşkandırlar. Yazmak, konuşmak, öğretmek ve iletişim kurmakta özel bir yeteneğe sahiptirler. Sonu gelmez sorularla herşeyi öğrenmeye çalışırlar. Entelektüel meraklarının önüne geçilemez. Okumayı çok severler, ciltler dolusu ansiklopedilere en pahalı oyuncaklardan daha çok ilgi gösterebilirler. Aynı zamanda duygusal bir kişiliğe sahip olurlar ve olumsuz koşullar altında içe kapanabilirler. Baskı altında kaldıklarında çok sıkılırlar. Meraklı zihinleri sürekli yeni bir şeyler öğrenme ihtiyacındadır. Rutinden hoşlanmazlar, her güne başka bir heyecan bulmayı arzularlar. Akademik kariyer tam onlara göredir.

Tavsiyeler

İkizler çocuklarının en önemli özelliği doğalarındaki entelektüel meraktır. Sürekli konuşmak, anlatmak, dinlemek ve öğrenmek isterler ve onlar için en iyi öğrenme mekanı da sosyal olarak da aktif oldukları okullardır. Çocuğunuz ikizlerse kendisini konuşarak ya da yazarak ifade etmesi konusunda yüreklendirmelisiniz. Uzun yıllar sonra çok iyi bir hatip ya da yazar olduğunda şaşırmayın. Ancak zihinsel enerjilerinin bunca canlı oluşu, kimi zaman onları sinirsel olarak yıpratabilir de. Bu nedenle kendilerini rahatlatacak yöntemler geliştirmelerine de yardımcı olmalısınız. Uzun yürüyüşler ve banyo bu konuda çok yardımcı olur.

Yengeç çocuğu

Yengeçler doğuştan ebeveyndirler aslında. Doğalarında en baskın olan duygu şefkat ve merhamettir. Eğer anne ve babasıyla dolaysız bir ilişki kurabilirse kendisini güvende hisseder ve çarçabuk olgunlaşır. Yengeç çocukları annelerine özellikle bağlı olacaklardır. Hayatları boyunca bir şekilde aileleriyle iyi ilişkiler sürdürmeyi tercih ederer. Özellikle ergenlik döneminde beklenmedik bir utangaçlık geliştirebilirler. Kendilerini güvende hissetmeleri için sevildiklerinden emin olmaya da ihtiyaçları vardır. Güvende ve korunuyor olduklarından emin olmak isterler. Son derece duyarlı bir kişilikleri olur.

Tavsiyeler

Ne şekilde olursa olsun, çocuğunuzun ona olan sevginizi görmesini, kavramasını sağlayın. Ancak bu şekilde kendini güvende hissedeceğini unutmayın. Alışkanlıklar geliştirmeyi ve güvenlik duygusunu çok önemserler. Bu nedenle evde bir rutin oluşturmasına yardımcı olun. Ayrıca duygusal deneyimlerini onlarla açık açık konuşmaya çalışın. Özellikle ağır göndermeleri olan kelimeler sarfetmekten kaçının, çünkü kırgınlıklarını kolay kolay unutmazlar. Ayrıca kendilerini ifade etmek konusunda çok çekingen oldukları için kolayca içlerine kapanabilirler.

Aslan çocuğu

Ormanlar kralı aslan, burca adını verdiği gibi bu burçtan çocuklara da kişiliğinden çok şey hediye etmiştir. Aslan çocuklarının her biri ailelerinin yıldızı ve lideri olmaya eğilimlidir. Kendileriyle gurur duyar, eleştiri karşısında alınganlık gösterebilirler. Kendilerine yapılan haksızlığı ve hakareti asla unutmazlar. İltifatlar ve yüreklendirici sözler karşısında da süt dökmüş kedi gibi davranırlar. Eğlenmeyi severler. Her biri doğuştan oyuncudur. Babalarına düşkün olurlar. Babalarıyla kurdukları özel iletişim hayatları boyunca onların kişiliğinin bir parçasını oluşturur. Her ne yaparlarsa yapsınlar lider olmak isterler bu nedenle o kadar sevgiye rağmen ailede ilk çatışacakları kişi de yine babaları olacaktır.

Tavsiyeler

Aslan burcunda doğduysa çocuğunuzun babasıyla yeterince vakit geçirdiğinden emin olun. Olumlu rol modellere neredeyse açlık duydukları için aile bireylerinin ona karşı davranışlarında dikkatli olması gerekir. Eğer odasını temizlemesini istiyorsanız, emir kipiyle söylemek yerine “temiz ve düzenli bir odada daha iyi hissedersin kendini” diyerek tavsiyelerde bulunun. Sınıf başkanlığı vb. pozisyonlar için yüreklendirin. Sahip olduğu gücü olumlu bir şekilde kullanması için yönlendirin. Bütün çocuklar ilgi çekmek ister, ancak aslan burcu çocuklarında ilgi ekmek ve su kadar önemlidir. Genellikle çok sevimli oldukları için ilgi çekmekte zorlanmazlar.

Başak çocuğu

Başak burcu analitik düşünceye yatkınlığıyla bilinir. Bununla birlikte nesneleri ve durumları ilk anda kategorize eder ve en çok sevdiği şey de düzendir. Zeki, çalışkan ve düzenli bir kişiliğe sahiptir başak burcu çocuğu. Kalemlerini renklerine, kitaplarını ise alfabetik sıraya göre düzenlediğini gördüğünüzde şaşırmayın. Yapboz ve lego en çok sevdiği oyuncaklardır. Satranç ustası olmak için çok uğraşmasına gerek kalmayacaktır. Ancak özgüven geliştirmek konusunda bir hayli zorluk çekebilir. Başkalarına yardım etmeyi, kendi ihtiyaçlarından daha çok önemseyecektir. Başaklar yöntemli ve pratik çalışırlar, bu nedenle kolaylıkla rutin alışkanlıklar edinebilirler. Kendilerini güvende hissetmek için düzenli bir ortamda olmaları gerekir.

Tavsiyeler

Başak çocukları başkalarına yardım etmekten mutluluk duyarlar. İhtiyaç duyulmaya ihtiyaçları vardır adeta. Her türden gönüllü işe girebilirler. Enerjilerini bu şekilde kullanmayı tercih ederler. En iyi öğrenme yöntemleri geleneksel olanlardır, sınıfın en iyi öğrencileri başak çocuklarından çıkar. Başkalarının hayatlarında bir yere sahip olmaya eğilimlidirler. İltifattan ve övgüden hoşlanırlar. Eleştiri karşısında ise içe kapanabilirler. Mükemmeliyetçi oldukları için kendilerini çok yorabilirler. İyi yaptıkları şeyleri göstermeyi, beceremediklerini ise gizlemeyi tercih ederler. Fiziksel olarak aşırı duyarlıdırlar. Güçlü kokular, gürültü, kaba kumaşlar hiç onlara göre değildir.

Terazi çocuğu

Terazi çocukları müstakbel diplomat, sanatçı ve romantiklerdir. Barış ve uyum içinde yaşamayı severler, her türden uyumsuzluk onları rahatsız etmeye yeter. Doğal birer uzlaşmacıdırlar, kişisel ilişkilerinde dinamikleri onlar belirlerler. Resim, dans, müzik gibi tüm sanatsal formlara bayılırlar. Onları sanat dallarından herhangi birinde ilerlemeye yönlendirebilirsiniz. Etraflarında insanların ihtiyaçlarına karşı son derece duyarlıdırlar, bazen bunu kendi gereksinimlerinden vazgeçmek pahasına yapabilirler. Kararsız yapıları dolayısıyla kendilerini baskı altında hissedebilirler.

Tavsiyeler

Tutabilmeye başladıkları anda onlara müzik aletleri ve boyalı kalemler vermeye başlayın. Yaratıcılıkları karşısında şaşkınlığa düşeceksiniz. Sanatın her dalında yüreklendirirken uyumlu bir fiziksel çevre içinde yaşamalarını sağlamaya çalışın. Estetiğin onlar için çok önemli olduğunu unutmayın. Müzelere, konserlere götürün. Kendilerini ifade etmek konusunda özellikle yüreklendirmelisiniz. Çünkü bu konuda çok da istekli olmayacaklardır. Bununla birlikte girdikleri sosyal çevrelerin de vazgeçilmezi olacaklardır.

Akrep çocuğu

Bu çocuklar dünyaya tutku ve duyarlılıkla gelirler. İlerde çok güçlü, çevresini kendi kontrolü altında tutan, bununla birlikte içgüdüleri sağlam bir bireyle yaşıyor olacaksınız. Her alanda başarılı olmak, bu arada başkalarının hayatlarına da yön vermek isterler. Kişisel güç edinmek ve kullanmak konusunda hem arzuları hem de yetenekleri vardır. Size karşı ev içinde büyük bir muhalefet odağı olarak yerini çok geçmeden alacaktır. Herhangi bir fikre karşı çıkması için, o fikrin emir kipiyle söylenmesi yeter. Emredilmeyi değil, emretmeyi tercih eder. Ayrıca çok esaslı bir mahremiyet duygusuna sahip olduklarından, kendisiyle ilgili pek çok şeyi sizden saklayacaktır.

Tavsiyeler

Mahremiyetine saygı gösterin. Aklından neler geçirdiğini anlamaya çalışmakla kendinizi de onu da yormayın. Onunla iktidar savaşına girerseniz kaybeden siz olursunuz. Size itaat etmesini beklemeyin. İncelik ve zarafet onunla kuracağınız iletişimin temelini olsun. Çünkü size aynı şekilde karşılık vereceklerdir. Size saygı duymasını istiyorsanız, siz de ona saygı gösterin. Bir de içgüdülerine güvenin.

Yay çocuğu

Rahat, iyimser, eğlenceli ve dışa dönük çocuklardır. Seyahat etmeyi, dünyada görülmemiş bir tek köşe bile bırakmamayı isterler. Farklı ufuklara, farklı fikirlere açıktırlar. Felsefe, din, politika ve metafiziğe yatkındırlar. Doğuştan filozof olur her biri. Açık ve cömert bir kişiliğe sahiptirler. Mutlu olmayı herşeye tercih edebilirler. Kendilerine acımak yapacakları en son şeydir. Sosyalleşmek konusunda özel bir yetenekleri vardır. Her türden oyun ve spora açık olurlar.

Tavsiyeler

Ona bir pasaport, bir pusula ve harita verin. Gerisine karışmayın. Bırakın dünyayı kendi gözleriyle keşfetsin. Hayvanat bahçesine götürün, yaz kamplarına gönderin. Maceralarına gülümseyin. Her konuda kendisini geliştirme eğiliminde olacaktır. Onu maymun iştahlı olmakla eleştirmeyin. Ne öğrenmek istiyorsa öğrensin, en iyi şekilde yapacaktır bunu. Yalnız dikkat edin çok para harcamasın, çünkü bu konuda ölçüsüz olabilir.

Oğlak çocuğu

Oğlak çocuğu büyümüş de küçülmüş gibidir. Doğuştan erdemli ve olgundur. Bununla birlikte otoriterdir de. Disiplinli ortamları sever. Başarılı olmak için herkesten daha çok çalışır. Çünkü hırslıdır. Kendi kendisinin efendisidir. Ona ne yapacağını söylemenize gerek kalmaz. Fırsat bulduğu anda çalışmaya ve kendi hayatını kazanmaya başlayacaktır. Genellikle insanlara karşı mesafeli ve buyurgan bir tavırları vardır. Bu nedenle de okul yıllarında en popüler çocuk olmayacaktır. Planlı, düzenli ve özverili çalışır. Ona ne yapacağını söylemenize gerek kalmaz, hatta ondan çok şey öğrenebilirsiniz.

Tavsiyeler

Geleceğin iş adamı ya da kadınını büyütüyorsunuz. Ne yaparsa yapsın zirvede olmayı hedefleyecek. Ona güvende olduğunu hissettirmeniz yeterli, gerisini kendisi halleder. Günlerini planlar, ödevlerini zamanında yapar ve bir şekilde başarılı olur. Aynı zamanda ahlaki değerlere karşı da son derece duyarlıdır. Sizi en çok bu konuda yargılayacaktır. Onunlayken kendinizle çelişmemeye, söylediklerinizle yaptıklarınızın tutarlı olmasına özen gösterin.

Kova çocuğu

Bağımsızlığına ve bireyselliğine düşkün bir çocuğunuz var. Seyahat etmeye ve kendi borusunu öttürmeye meraklı. Adalet duygusu güçlü, toplumsal olan her şeye duyarlı, özgürlük sevdalısı bir çocuk. Kendini gerçekleştirmek için ona zaman ve mekan sağlamalısınız. Kalabalığın izinden gidecek, pek çok arkadaş edinecek, ama bütün bunlara rağmen bireysel sınırlarına müdahale edilmesine izin vermeyecektir. Zihinsel olarak çok yaratıcı olan kova çocuğu, bilimin her alanında başarılı olabilir. Bilgisayarlara düşkünlüğü bir miktar kontrol altına alınmalıdır. Duygusal ve entelektüel zekası çoğu zaman etrafıyla uyum sağlamakta zorlanmasına neden olur.

Tavsiyeler

Çocuğunuz kovaysa on a kendi başına kalıp aklındakileri gerçekleştirebileceği zaman ve mekan sağlamalısınız. Bu sayede kendini bağımsız bir şekilde geliştirecektir. Öğrenmeyi, rasyonel düşünceyi bir oyun olarak gördüğü için bu konularda onu yönlendirmenize ihtiyacı olmayacak. Hatta öğrenme hızıyla sizi zorlayacaktır. Şehirdeki matematik yarışmalarına, bilim müzelerine götürün fırsat buldukça. Bir de uygun bulduğunuz bir yaşta bilgisayar edinmenizi sağlayın. Ona kurallar koymaya çalışırsanız geri teper. Bunun yerine birlikte kararlar alın. Ailede bir söz hakkı olduğunu düşündüğü müddetçe sizi terk etmeyi aklına bile getirmeyecektir. Aksi halde fırsat bulduğu ilk anda ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Balık çocuğu

Balık rüyalarına, ruhsallığa ve gerçekdışına bağlı bir çocuk olacaktır. En olmadık hayali arkadaşlar balık burcu çocuklar tarafından icat edilir. Bununla birlikte incelikli, duyarlı ve duygusal çocuklardır da. Balık su burcudur ve iki balıkla sembolize edilir. Açık denizlere ve her türden su birikintisi ya da akıntısına bağlanacaktır. Müziğe son derece yeteneklidir. Balık çocuklarının düşleri onlar için gerçeklerden daha caziptir. Fantazi dünyaları son derece zengindir. Bu nedenle gerçek dünyanın onlar için daha cazip olmasını sağlayacak desteğe ihtiyaç duyabilirler. Başkalarına yardım etmek konusunda çok istekli olmakla birikte, arkadaşlarıyla aralarına sınırlar koyarken zorlanabilirler.

Tavsiyeler

Her fırsatta onu ne kadar sevdiğinizi anlamasını sağlayın. Bunu hep bilecek, ama hatırlatmanıza da ihtiyaç duyacak. Fiziksel olarak hastalanmaya yatkın olduğundan bu konuda onu desteklemelisiniz. Sanat eğitimi almasını sağlamak, hayal gücünü olumlu bir yöne kanalize etmeye yardımcı olur. Disiplin ve sınırlama girişimleriniz onun hayal dünyasına daha çok da sarılmasına neden olacaktır. Bunun yerine o hayal dünyasına onunla birlikte dahil olmaya ve sizin yardımınızla gerçek hayatla bağlantı kurması için ona cesaret vermeye çalışmalısınız.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!