ASTROLOJİ Sana Bana Özel 

AY FAZLARININ PSİKOLOJİK ETKİLERİ

0– 45o / Yeni Ay: (Aslan Burcu etkisi)

Geçmişten habersiz dürtüsel hareket. Meydan okumalara, yüzleşmeye hevesli. Kendini ifade etme ve ön plana koyma.

Bu insanlar kendi ışıklarını başkaları üzerine yansıtırak kendilerinin farkedilmesini sağlarlar. Yani ışık saçan güneş gibi, insanlar onları fark eder. Ne yaptıklarını ve niye yaptıklarını analiz etmek için durup bakmazlar. Bir şeyleri düşünerek formüle etmekten ziyade dürtülerini izleyerek harekete geçerler. Doğum haritasında Aslan veya Güneş neredeyse bu yansıtma en fazla orada güçlüdür. Geçmişin yafarkında değildir ya da geçmiş onun için yoktur.

45– 90o / Hilal (Crescent Moon): (Yengeç Burcu etkisi)

Yerleşik modellerle mücadele.. Geçmişten kurtulup yeniyi arama. Fakat çabalamalara rağmen bir şekilde kendilerine asılı durumda kalan bir geçmiş. Bu yüzden (geçmişten özgürleşmek için) duyguların ve geçmiş alışkanlıkların iyi anlaşılıp, dikkate alınması gerekiyor. Bu kişiler duygusal açıdan neticede kendilerini geleneklerden veya ailelerinden kopartacak olan davranışlargösterirler. Bu aynı zamanda kendi değerlerini oluşturma mücadelesidir. Bu insanlar duygusal olarak ailelerine bağlı olsalar bile aile değerlerini değiştirme çabası içindedirler. Ailelerinin işini veya felsefelerini devam ettirmezler. Kendilerine ait değer sistemleri vardır. Kendi güvenlik ve para sistemlerini geliştirmeye ve umutsuzca alışılagelmiş (ailevi) sistemden özgürleşmeye çabalarlar. Ay veya Yengeç Burcu neredeyse bunu nasıl yaptıkları veya bu huzursuzluğun (geçmişten kurtulma çabasının) nerede olduğu görülebilir.

90– 135İlkdördün: (Jüpiter-Yay Burcu etkisi)

Hayatta kalma, hareket ve cesaretle ileriye gitme. Kriz içinde hareket edebilmek ve krizle baş etmek. Aktif, uyarıcı, gürültülü durumları kendine çekmek. Dinamik, enerjik, hızla ilerleyen. Ay’ın bu fazının eğilimi krizle karşılaşabilir olmaktır.. Yayılmaya , genişlemeye doğru ilerleyebilmek için krizlerle yüzleşmeye hazırdırlar; dünyalarını geliştirmek, genişletmek, mücadeleyi öğrenmek, kendi dışındaki insanlara karşı daha objektif olmak ve dünyayı daha geniş bir perspektiften görmeyi öğrenmek eğilimindedirler.

Bu da daha geniş bir yaşam felsefesiyle uğraşmak anlamına gelebilir. Bu insanlar bu aşamada yeni düşünceleri ve yeni imgeleri güncel yaşamlarına adapte edebilirler. Çünkü krizle karşılaşmaktan korkmazlar. Hayatlarını kendi inanç sistemlerine göre kurarlar.

135– 180o / Kambur(dışbükey) Ay (Gibbous Moon): (Satürn ve Oğlak Burcu etkisi)

Ayrıştırma. Bu fazda kişi kendini analiz etmeye yönelik motivasyon, kendi hareketlerinin farkında olarak hayatta değerli bir şey yapma duygusu hisseder; kişisel ilerlemeyi ön plana alan bir tavır sergiler. Sınıflandırma, kategorize etme, değerlerin farkına varma ve ona katkıda bulunmayı öğrenme eğilimindedirler ve bu amaçlar doğrultusunda sorumluluk ve görev üstlenirler. Kendilerinin dışında dünyada daha yüce bir değer bulup onun bir parçası olmak için çalışırlar ve dahil olmaya çalıştıkları bu değer sistemine katkıda bulunmayan diğer şeyleri elimine etmek için uğraşırlar. Bu fazda bulunan insanların bir şeyi ne için yaptıklarını bilme ve harekete geçebilmeleri için bir sebep bulma ihtiyaçları vardır..

Satürn ve Oğlak Burcu’nun haritadaki yeri bu değer ve sorumluluğun nerede odaklanacağını gösterir. Aynı zamanda bu fazda toplumsal başarı söz konusu olabilir.

180– 135o / Dolunay (Full Moon): (Merkür-Başak veya İkizler Burcu etkisi)

Doyumluluk. İki farklı (zıt) ucu görebilme ve farkına varabilme yeteneği. Bu fazda artık içgüdünün işi bitmiştir. İçgüdülerine değil anlamaya ihtiyacı vardır. Harekete geçmeden önce anlamak ve düşünmek, bir başka insanı veya durumu göz önüne almak; kendini görmek aynı zamanda öbür insanı da görmek durumundadır. Birlikteliklere, bir eşe veya ideal bir ilişkiye ihtiyaç duyarlar. Fakat mükemmeli (en ideal olanı) aradıkları için -görüntülerle dolu bu dünyada- bu isteklerinin gerçekleşmesi olanaksızdır. İlişki içinde kendilerini karşı tarafa ifade etmeyi öğrenmeleri gerekmektedir veya kendilerinden daha üstün gördükleri bir amacı idealize edip onun vasıtasıyla kendilerini ifade etmeyi öğrenirler. Diğer bir deyişle kendilerini eşlerine ifade edebildikleri zaman, varoluşlarının benliklerini aşan bir sebebi olduğunu ve kendilerinden büyük bir nedeni ifade etmeyi de öğrenebilecekleri anlamına gelebilir. Hareketlerinin objektif yapısı çizilmiş ve amaca yöneliktir. İçgüdü ve entellekti birleştirme yoluyla kendilerini mükemmelleştirme peşindedirler.

135o – 90o : (Venüs – Boğa veya Terazi Burcu etkisi)

Yayma. Bilginin dağıtılması ve dönüştürülmesi. Bu faz verme aşaması gösterir. Sevgi bu aşamanın bir bölümüdür. Değerli bir şey vermek. Eğer bir şeyin popüler olması isteniyorsa bu fazdaki kişiler bunu sağlayabilirler (yazarlar, haberciler). Bu yayma ve dağıtım işinin oluşum şekli Ay’ın bulunduğu burç ve konum ile açıklık kazanır. Sonuçları ise Boğa ve Terazi Burçlarının evlerine (aynı zamanda Venüs’ün bulunduğu burç ve evlere) göre düşünülür. Bu insanların sahip oldukları şeyleri dağıtmaları, paylaşmaları ve bunun için de bir nedenleri olması zorunludur. Yoksa kendilerini kaybolmuş hissederler.

90o – 45o / Son Dördün: (Uranüs – Kova Burcu etkisi)

Başkaldırı. Bilinçte kriz. Benliğin ve gerçekliğin yeniden konumlandırılması. Kendi bireyliklerine doğru özgürleşmek. Başka insanların düşüncelerinden özgürleşmek. Kriz döngüsü. Toplum dışında duran bir bireyliği oluşturma krizi. Daha zihinsel ve spiritüel bir kriz. Kaderin zihinsel farkındalığı. Düşünceleriyle ne kadar farklı olduklarını öğrenmek. Çevrelerindeki insanların onlardan beklediklerinden özgürleşmek. Bu kişiler için diğerlerinin ne düşündüğü fazla önemli değildir. Kendilerine özgüdürler. Birey olarak zihinsel ve ruhsal açıdan toplumun dışında durabilirler. Kendi bireyliklerinin farkına varmayı öğrenebilirler. Düşünsel olarak nerede toplumdan ve diğerlerinden ayrı durmakta olduklarını keşfetmeye çalışırlar. Etraflarındaki insanların kendilerini görmek istedikleri hallerinden öteye bir değişim süreci yaşarlar ve sonunda da bu zinciri kırarlar.

45o – 0o / Son Hilal ( Balsamic Moon) : (Akrep Burcu – Pluto ve Mars etkisi)

Kendi kaderini üstlenme. Gelişim ve büyüme. Yeni bir bilinç düzeyi geliştirmek. Kendinden büyük olan bir şeyi hissetmek. Mars ve Pluto’yla bir çeşit saflaştırma ve arındırma süreci. Fiziksel enerji ve tutkular. Pluto, yeniden canlanan benliği gösterirken, Mars’ın bulunduğu ev ve burç da bunun nasıl ortaya çıkacağını gösterir. Bu insanlar her zaman hayatta kendilerinden sonra da yaşayacak bir şeyler bırakırlar. Oldukça karmaşık insanlar olarak tanınabilirler. Yaşamları her zaman önemli düzenleme ve ayarlamalar yapılmasını gerektirir. Hayat onlar için pek çok insandan daha farklı bir anlama sahiptir. Balsamic insanlar kitlelerin büyük bir kısmının dikkatini çekmemiş olan bir şeylerle uğraşırlar. Eğer içlerinde daha yüksek spiritüel bir gücün çalışmasına izin verirlerse geleceğe yönelik büyük bilgilere ya da görülere sahip olabilirler. Bu fazın geleceğe ayarlanmış olması gerekir ve geçmişin kapılarından çıkar çıkmaz unutmaları gerekir. İlişkileri derin ve yoğundur ama genellikle ilişki hayatlarından çıkarsa akıllarından da çıkar. Çünkü bunlar geleceğe yönelmişlerdir ve geçmişi her zaman terk etmek durumundadırlar.

Pluto’nun bulunduğu ev veya Akrep Burcu’nun kestiği ev neyi geride bırakmaları gerektiğini gösterir.

Her Dem Bütünün Hayrına OLsun

Buna da Bakmalısın !

Leave a Comment

error: Content is protected !!